ELLE LASSI korraldab Araabia Hobuste Päeva 2011.
Anija valla Härmakosu külas asub Selwa rantšo, mille perenaine Elle Lassi kasvatab kaheksat araabia hobust. Peale nende elab tallides veel 11 hobust.
„Hobuste kasvatamine on perekondlik traditsioon, millega tegelesid juba minu esivanemad. Olen terve elu hobuseid kasvatanud,“ jutustab Elle Lassi. Tema tallis hoiab oma hobuseid ka tütar, Kuusalu valla piirkonnapolitseinik Kaisa Kajo, kes tegeleb ratsaspordiga.
Selwa rantšo ehitati 1999. aastal. Nime sai see perenaise ühe parima hobuse järgi. Ehituseks on kasutatud ise saadud ja korjatud materjale, toetusi taotletud ei ole.
„Siin on hea vaikne ja saab hästi metsaradadel käia,“ selgitab Elle Lassi, miks tuli hobustega Härmakosule. Tema tegelik majapidamine on Raasikul.
Koolitust Selwa rantšos ei pakuta ning ka ratsutamisteenust pole.
„Mõnikord ikka tuntakse huvi ja küsitakse ratsutamise kohta. Suunan sellisel juhul edasi Aegviitu. Minu hobi on hobuste kasvatamine,“ selgitab Elle Lassi.
Araabia hobuste kasvatamisega on ta tegelenud viimased viis aastat. Perenaine kiidab, et nendega on kerge hakkama saada: „Vanadus tuleb ju peale. Araabia hobune on väike, habras, elegantne, intelligentne ja väga temperamentne, kuid kuulekas ega tiri eriti. Võib öelda, et teda saab niidi otsas hoida.“
Maailmas on araabia hobune hinnatud, aga mitte sporthobusena. Eestlased eelistavad jõulisemaid hobuseid ja seetõttu araabia omadest eriti lugu ei pea. Neid on Eestis umbes 50.
Eestis tegutseb araabia hobuste fännklubi, kuhu kuulub kümmekond liiget, Elle Lassi kaasaarvatud.
„Meid ühendavad hobused, metsarajad, pühapäevad ja mõnikord hõõgvein. Siin metsade vahel on hea koos käia,“ tutvustab ta klubi.
Igal aastal toimub Eestis araabia hobuste võistlus ehk Araabia Hobuste Päev. Võistlustel valitakse välja ilusaim hobune ja võitja omanik korraldab järgmise aasta võistluse. Eelmisel aastal pälvis preemia Elle Lassi hobune Ally, mistõttu selle aastane võistlus toimub pühapäeval, 17. juulil Härmakosu rantšos.
„Väljakule tuleb seada lilled, mille vahel hobuseid eksponeerida. Korraldaja organiseerib majutuse, toitlustuse ja auhinnafondi,“ tutvustab Elle Lassi oma ülesandeid.
Tema tallist läheb võistlema seitse hobust. Kokku osaleb võistlustel 15-16 hobust.
„Araabia hobuste huvilisi tuleb Eestis juurde, kuid osalus võistlustel pigem väheneb. Põhjus on rahas, see on kulukas hobi. Hobuste hind on kõrge ja nende pidamine kallis. Hobuste transport treileriga ei ole samuti odav.“
Rahvusvahelistel võistlustel Elle Lassi hobustega siiani osalenud ei ole, kuid loodab seda teha edaspidi: „Ootan, et varsad kasvavad suuremaks. Parim aeg võistlustele viimiseks on 6-7aastaselt.“