Kuusalu vallas on flamencotantsu harjutatud ligi seitse aastat.
Esialgu tuli õpetaja Terje Varuli kutsel Kolga naisi juhendama Maria Rääk Tallinnast. Aasta hiljem, sügisest 2002 toimusid flamencotantsu treeningud juhendaja Kadi Mustasaare käe all. Kui tal seisis 2006. aastal ees kolimine Saksamaale, asus otsima endale asendajat. Ta tegi ettepaneku Tallinnast Anu Likkile, kes võttis mõtlemisaega, sest esialgu tundus raske hakata pärast põhitööd tantsutreeningute juhendamiseks linnast välja sõitma.
Nüüd, kolm hooaega hiljem on Anu Likk tookordse nõustumisega rahul. Ta kiidab Kolga ja Kuusalu kandi naisi-neide ja nimetab neid supertublideks: „Olgu mul enne treeningule tulekut hea või paha tuju, elus raskem või ilusam aeg, tantsijate säravad silmad, pealehakkamine ja tantsulust on need, mis annavad mulle tõelise energia- ja positiivsusesüsti. Ning hilisõhtul Tallinna tagasi sõites on alati garanteeritud vaid head mõtted.”
Kolgas treenisid algul kaks väikest tantsurühma. Kuna oli hulk huvilisi, kes soovisid samuti flamencotantsu õppida, liideti varasemad tantsijad üheks rühmaks ja loodi juurde algajate rühm.
2007. aasta sügisel moodustati flamencotantsuklubi Rosa Verde, mis hispaania keeles tähendab „roheline roos”. Anu Likk selgitab, et arvestades flamencotantsu mõõtmatut sügavust, on klubi tantsijad veel rohelised ehk noorukesed.
Algul treeniti Kolga keskkoolis kord nädalas, 2007. aastast kaks korda – kiirema ja jõulisema arengu nimel.
Kolga koolis ei olnud peegleid. Et treeningutes oma poose, asendeid ja liikumist kõrvalt jälgida, otsiti peeglitega treeninguruumi. Sobiv koht leiti Valkla hooldekodus. Ühel õhtul nädalas tantsiti Kolga koolis ja teisel Valklas. Kui Kolga kooli teise korruse saal sai uue põranda, ei tahetud naisi oma spetsiaalsete flamencotantsukingadega enam sellele lubada ning harjutama hakati Kolga lasteaias.
Mullu sügisest kolis Rosa Verde Valklast ära, kuna muutus asutuse staatus ja juhtkond. Esialgu renditi Kuusalu noortekeskusega ühes majas asunud Petsi Spordiklubi peeglitega saali. Kui spordiklubi lõpetas tegevuse ja ruumid renditi uuele omanikule, kolisid flamencotantsijad Kiiu Soone saali.
Anu Likk kinnitab, kuigi enam pole treeninguid võimalik teha peeglitega saalis, klubi Rosa Verde tantsulust ei rauge.
Sügisel võeti taas juurde algajate rühm, ligi 15 uut tantsijat. Koos naiste- ning algklasside ja põhikooli õpilastele mõeldud neidude rühmaga on aktiivseid tantsutundides osalejaid umbes 25. Kogenumad tantsijad tegelevad eraldi veel kastanjetiõppega.
Kõik tantsijad esinesid laupäeval Kuusalu rahvamajas korraldatud hooaja lõpukontserdil. Kevadine ülevaatekontsert toimus teist korda. Tänavune erines selle poolest, et kaasati külalisesinejatena vallas tegutsevate teiste tantsustiilide rühmi. Kaasa tegid mullu sügisest line-tantsu õppima hakanud Kolgaküla Lainerid, Kolgaküla seltskonnatantsijad Kadi ja Kaido Padar ning Leelo ja Peep Konton, Kuusalu laste showtantsurühm Tantsukas Eve Õuna juhendamisel ning sõbrad Keilast – flamencotrupp Camino.
Rüht, seismine, põhisammud
„Alguses oli väga raske,” jutustas algajate rühma liige Ille Saksakulm Salmistult. „Näiteks käte hoidmine – trenni lõpuks ei jaksanud enam käsi üleval hoida. Ka jalgadele on flamenco päris suur koormus, pidev tallalöök on väsitav. Esmalt õppisime kehahoiakut ja seismist, siis põhisamme, seejärel käte hoidmist ringideta, hiljem juba ringidega ning lõpuks ka pöördeid. Nii palju pead ühe korraga mõtlema, et kõik need liigutused tuleb kõigepealt eraldi selgeks teha.”
Ta jutustas, et soovis flamencotantsu õppida ning suur oli üllatus, kui tuli Salmistule elama ja sai teada, et Kuusalu vallas tegutseb flamencoklubi.
Nii tema kui ka Kristiina-Raivi Vilepaju Hirvli külast kiitsid oma õpetajat Anu Likki, kes on alati positiivne ning tantsib ise väga hästi.
„Kui peeglit ei ole, vaatad õpetajat ja on tunne, et tantsid ise sama hästi kui tema,” sõnas Kristiina-Raivi Vilepaju, kes kuulub naiskodukaitsesse ning töötab põhikohaga kaitseliidus. Flamencoga hakkas ta tegelema sellepärast, et tundis, see sobib temperamendiga.
Kõige kauem, kuus aastat, on flamencot tantsinud Helen Mikiver Kolgast. Ta arvab, et flamenco on üldse üks raskemaid tantse – koordinatsioon, käte ja jalgade töö tuleb saada klappima.
„Ei saa öelda, et flamenco on nüüd selge, pigem hakkab tekkima õige tunne. Flamenco pole ka eestlasele omane, juhendaja ütleb ikka, et tehke särtsakamalt. Kuid eestlasest on raske leida hispaanlanna särtsu.“
Kaja Martinson Kolgast käib tantsimas koos tütre Maria Eliniga. Kaja Martinson kiidab samuti juhendajat Anu Likki, kes on tema sõnul hästi innustav ja temperamentne.
ANU LIKK õppinud Hispaania meistrite juures
Anu Likk töötab pearaamatupidajana BRC Autokeskuses. Flamencotantsuga hakkas ta hobi korras tegelema rohkem kui kümme aastat tagasi. Algul õppis Claudia Shevtshenko ja Lehti Kostabi käe all, praegu juhendab teda Maria Rääk flamencostuudiost Amargo, kus Anu Likk tantsib tänaseni.
Kolga-Kuusalu flamencotantsijate juhendaja on mitmel korral käinud ennast täiendamas Hispaanias flamencotantsumeistrite Merche Esmeralda ja Maria Jose Casado juures. Ta on osalenud ka Eestit külastanud flamencotantsijate meistriklassides.
Klubi Rosa Verde Kolga-Kuusalu tantsijad on Anu Likki ainsad õpilased. Tema sõnul pole rohkemaks jaksu, kuigi tunneb, et flamencotantsimine ja tantsuõpetamine meeldivad talle üle kõige.
Rosa Verde tantsijad
Naiste rühm: Helen Mikiver, Anu Karjatse, Pille Sass, Anna Oja, Anett Laisaar, Pilleriin Rembel, Kaja Martinson, Eve Salumaa, Kaja Viiul.
Algajate rühm: Kristiine Järve, Seliine Sommer, Carmen Aas, Eveli Utkin, Kristiina-Raivi Vilepaju, Teele Kaljurand, Kadri Kompost, Gerly-Enely Egorova, Ille Saksakulm, Maria Prääts, Egne Aavik.
Neidude rühm: Getter Oja, Maria Elin Martinson, Merily Rool, Hanna-Piia Põldver.