Ida-Harju mõlemad Leader-tegevusgrupid korraldavad märtsis täiendavad taotlusvoorud, kus jagatakse seni kasutuseta jäänud toetussummasid.
Arenduskoda jagab kuni 64 000 eurot
MTÜ Arenduskoda, mille tegevuspiirkonda kuuluvad Kuusalu, Kadrina, Tapa ja Haljala vald ning Loksa linn, korraldab täiendava taotlusvooru meetmes 1.2 „Mikro- ja väikeettevõtete arendamine“. Taotlusi saab esitada viie päeva jooksul – alates 1. märtsi hommikust kuni 5. märtsil tööpäeva lõpuni. Taotleda saavad pere- ja väikeettevõtted, ka FIEd. Ühele taotusele saab toetust maksimaalselt 10 000 eurot. Projekti kogumaksumusest on toetuse osa kuni 60 protsenti, vähemalt 40 protsenti lisab taotleja omaosalusena.
Arenduskoja tegevjuht Heiki Vuntus ütles, et varasematest voorudest on projektidele eraldatud summadest jäänud kasutamata ligi 54 000 eurot ning PRIA andmetel võib taotluste hindamise ajaks lisanduda veel ligi 10 000 eurot.
Heiki Vuntus: „Projektisummade jääk on tulnud sellest, et osadel taotlejatel on mõned ostu- või teenusehinnad vähenenud, ning on ka loobujaid, kui ei ole saanud projekti elluviimiseks vajalikku rahasummat kokku. Leader-toetuste puhul tuleb taotlejal projekt esmalt enda kulul ellu viia, esitada PRIA-le aruanne ja toetus antakse tagantjärele.“
Ta lisas, et seoses koroonapandeemiaga on käesoleva Leader-perioodi üleminekuaega pikendatud aasta võrra. See tähendab, et need projektid, mis pidid lõppema aastal 2020 või 2021, aga ei õnnestunud koroonapiirangute tõttu ellu viia, võivad nüüd kanduda käesolevasse või tulevasse aastasse. Varasemate plaanide järgi oleks 2021. aastal pidanud alustama järgmise perioodi strateegia koostamisega, kuid seni ei ole maaeluministeeriumist tulnud uut Leader-määrust, kuna ka Brüsselis pole Covid-19 tõttu uue perioodi kohta lõplikke otsuseid.
Ida-Harju Koostöökojal jagada 250 000 eurot
MTÜ Ida-Harju Koostöökoda, mille tegevuspiirkonnas on Anija, Raasiku ja Kose vald, avab lisavooru kahes meetmes: meede 1 „Elukeskkonna arendamine“ ja meede 2 „Ettevõtluse arendamine“. Elukeskkonna arendamiseks saab toetust taotleda maksimaalselt 30 000 eurot ja ettevõtluse jaoks 20 000 eurot. Taotlusvoor on avatud 1. märtsist kuni 2. aprillini.
Möödunud kevadel korraldatud lisavoorust jäi Ida-Harju Koostöökojal jagamata kokku ligi 60 000 eurot – ettevõtluse arendamiseks esitati taotlusi vähemas mahus, kui oli toetusraha kavandatud, ning ka ühistegevuse arendamise meetmest jagati hindamise tulemusel plaanitust vähem toetusi. Samuti jäi kasutamata piirkonnaülese koostöö meetme toetusraha. Sellele lisanduvad projektidele eraldatud toetustest kasutamata jäänud summad – prognoositavalt kuni 190 000 eurot.
Ida-Harju Koostöökoja arendusjuht Sille Noor kommenteeris, et elukeskkonna projektidele on jagada kokku 150 000 eurot ja ettevõtetele 100 000 eurot: „Otsustasime avada elukeskkonna arendamise meetme, sest möödunud aastal see meede avatud ei olnud. Samuti avame ettevõtluse arendamise meetme, sest peame oluliseks ettevõtluse arengut ja töökohtade säilimist piirkonnas. Covid-19 tõttu otsustasime ühistegevuse meedet mitte avada, sest pole teada, kas ja kuidas lähiajal üritusi korraldada saab.“