Facebookis leviv info rannapeost ajab Andineeme rahva ärevusse

2544

Kuusalu vallamajas saadi Andineeme randa plaanitud peost teada pahastelt elanikelt, kes süüdistasid, miks on luba antud neilt küsimata, kuid kooskõlastusi tegelikult pole.

Möödunud nädalal avastas Andineemes suvitav Lea Saagpakk Facebookist, et noorte seas levitatakse infot märksõnadega „Teeme oma rannapeo“.
Ehmatav oli tema jaoks see, et 22.-24. juulini kavandatav mammutkontsert on reklaamitud toimuma ta koduõuel – Facebookis avaldatud kaardi järgi viib tee tema majani. Ärevust tekitas ka asjaolu, et selleks ajaks oli end peole minejaks märkinud 15 054 noort ning veel 6900 olid lisanud, et tulevad võib-olla. Piletimüük pidi algama Piletilevi kaudu eelmisel neljapäeval.

Lea Saagpakk võttis ühendust peo korraldajatega ning teatas, et nad pole üritust kooskõlastanud. Talle vastati, et suheldud on Kuusalu vallavanema, Andineeme ranna haldaja ja politseiga.

Seejärel helistas Lea Saagpakk Kuusalu vallamajja, et uurida, miks on antud selliseks ürituseks nõusolek kohalike elanikega kooskõlastamata. Kuid vallamajast vastati, et Andineeme rannapeost kuuldakse esmakordselt.

Eelmisel nädalal helistasid Andineeme inimesed vallamajja veel mitmel korral ning küsimus oli sama: kuidas saadi pidu lubada, kuigi külarahvaga ei ole maade kasutamise osas kokku lepitud. Muretseti, et kui tulekul on tuhanded noored, tähendab see autode jaoks parkimiskohti, ent sellist pinda külas pole. Ka on Facebookis kuulutatud, et ööbitakse telkides. Andineeme inimesed on nõutud – kus pargitakse, kuhu pannakse kaks lava ja ööbimistelgid, mida tähendab küla jaoks nii suure hulga noorte kohalesaabumine, kuidas sellist rahvatulva ja lärmi üle elada.

Alustatud valest otsast
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ütles reedel ja kinnitas ka sel esmaspäeval, et ühtegi dokumenti pole rannapeo kohta vallavalitsusele esitatud, ei avaliku ürituse toimumisloa taotlust ega nõutavaid kooskõlastusi maaomanike, politsei- ja päästeametiga.

Urmas Kirtsi: „Helistas keegi Rauno Rosenberg, ütles, et on suhelnud Kuusalu vallavolikogu esindaja Urmas Paomehega. Selgitasin, kõigepealt on vaja maaomanikelt nõusolekut, et nad lubavad oma maal parkida ja telkida. Tuleb kooskõlastada politsei- ja päästeametiga ning esitada taotlus vallavalitsusele. Sõnasin, et esmalt ajagu paberid korda, siis hakaku turustama. Noormees sai nagu aru, millest rääkisin, kuid seni pole taotlust tulnud.“

Vallavanem kommenteeris, et peoga on alustatud valest otsast; „Sellist suurt kontserti hakatakse korraldama aasta varem ning tegemist on reeglina kogenud firmadega. Kuid Andineeme peo kohta loen Facebookist, et ühel kuumal suvepäeval kõlgutasid kolm igavlevat kutti jalga üle silla ääre jõevette, linnukesed siristasid, feeling oli mega ning sündis mõte teha päris oma rannapidu. Ma väga kahtlen, kas senise asjaajamatuse järel on vallavalitsusel usaldust lubada Andineeme nii rahvarohket rannapidu.“

Kuusalu volikogu vabaajakomisjoni esimees Urmas Paomees nõustus väitega, et temaga on räägitud, kuid toonitas, et oli samuti selgitanud kõigepealt kooskõlastuste vajalikkust: „Minult küsiti, kus võiks sellist pidu pidada. Pakkusin Andineemet ja soovitasin  info saamiseks  pöörduda vallamajja. Kahju, et korraldajad on hakanud asja ajama valest küljest. Kui laiemalt mõelda, siis oleks selline pidu Kuusalu vallale heaks reklaamiks. Kui kohalike elanikega kokku leppida, saaksid nad teenida parkimisala ja telkimisplatside rendist. Tuleks tavalisest lärmakam nädalavahetus, aga selle kannataks ära, kui sealsed inimesed saaksid peost kasu. Kui selline suur hulk rahvast tuleb valda, külastatakse ka ümbruskonna vaatamisväärsusi ja kauplusi ning see toob samuti valda raha sisse. Võiks tuua näiteid Otepäält ja mujalt Eestist, kus korraldatakse analoogseid suurüritusi ja kasu on sellest tulnud kõigile. Kuigi jah, pole vist olemas üritust, mis kõigile meeldiks. Aga loodan, et asi saab kõiki osapooli rahuldava tulemuse. Arvan, et valla rannajoont tuleks kasutada rohkem ja mitte karta uusi väljakutseid.“

Hulk nimekaid artiste  
Facebookis on loetletud rida bände ja artiste, kes on lubanud Andineeme rannapeol esineda: Vennaskond, Toe Tag, Ott Lepland, Shanon, Noisebeed ja Artjom Savitski, Släm, Kevin Johansson ning paljud teised.

Kirjas on ka rannapeo korraldajate nimed. Sõnumitooja kõneles neist kooskõlastustega tegeleva Rauno Rosenbergiga, kes tõdes, et info rannapeost jõudis Facebooki liiga vara, see oli korraldajatepoolne kahetsusväärne aps – viga korraldustiimi sisemises kommunikatsioonis.

Ta ütles ka, et pileteid kontserdile veel ei müüda ning kinnitas, et kooskõlastusteta midagi ei toimu: „Kindlasti ei olnud meie eesmärk hirmutada kohalikke inimesi ja vallamaja. Inimesi ehmatab see, et tulijaks on end nimetanud üle 15 000 noore, kuid 50-60 protsenti neist on alaealised ning neid peole ei lubata. Elu näitab, kohale tuleb võib-olla 3000 inimest. Tegeleme kooskõlastustega. Peokoht on plaanitud randa, Facebookis on vale kaart ja see parandatakse. Turvama on kutsutud oma ala professionaalid, kokku 50 inimest. Kui pileteid ostetakse rohkem, suurendame turvameeskonda.“

Rauno Rosenberg teatas veel, et vähemalt kümme protsenti piletitulust on kavas anda Kuusalu vallale: „See oleks kompensatsiooniks, et tekitame vallas mõneks päevaks lärmi ja tüli. Kahju oleks, kui pidu ära jääks, tahame teha Andineemes meeldiva ja meeldejääva koosviibimise.“

Küsimusele, miks valiti peokohaks Kuusalu vald, vastas ta, et esialgu sooviti minna Valkla või Salmistu randa, kuid seal on liiga rahvarohke. Kuusalu vald on tema hinnangul sobilik nii asukoha kui kauni looduse poolest – on Tallinnale lähedal ja samas eraldi.

Veel rääkis ta, et peokoht on plaanitud ranna äärde Andineeme endisest puhkekompleksist ida poole, sinna, kus asub rannakiosk. Ka teadis ta, et kioskipidaja on sõlminud lepingu maa-ala haldamiseks.

Andineeme rannakioski omanik Kristo Kraav lausus Sõnumitoojale, et temaga käidi peo asjus rääkimas: „Vastasin, et teen nendega koostööd, kui kõik vajalikud kooskõlastused on olemas.“

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Kuusalu viaduktil
Järgmine artikkelHarju memme-taadi lustipidu oli seekord Loksal