EV 92. aastapäeva tähistamisest omavalitsustes

2634

Anija ja Raasiku vallas ning Loksa linnas olid pidulikud aastapäevaüritused 23. veebruaril, Kuusalu vallas 24. veebruaril.

Anija vallas toimus ka sel aastal Eesti Vabariigi sünnipäevale pühendatud kontsert ja vallajuhtide vastuvõtt Kehra gümnaasiumi hoones. Vastuvõtule olid oodatud kõik huvilised.

Kuusalu vallas tähistati aastapäeva traditsiooniliselt – esmalt pandi lillekimbud Valkla mälestuskivi juurde ja Kuusalu kalmistule Vabadussõja ausamba jalamile. Kirikus oli jumalateenistus ning Kuusalu rahvamajas kontsert vallarahvale.

Raasiku vallas tähistati aastapäeva kontserdiga Aruküla rahvamajas, kaugema rahva kohale ja tagasi sõidutamiseks oli käima pandud buss.

Loksa linnas oli ka tänavu tavapärane linnapea vastuvõtt muusikakooli ruumides, osa võtsid kutsetega külalised.

Kuusalu rahvamajas kohvilaud
Kuusalu rahvamajas esinesid vabariigi aastapäeval kaks vanimat isetegevuskollektiivi – Kuusalu pasunakoor ja meeskoor. Kuusalu keskkooli õpilased esitasid vabariiklikel konkurssidel tunnustuse pälvinud luulekavad, mida on kokku pannud ja lavastanud huvijuht Saima Kallionsivu.

Peokõne pidas vallavanem Urmas Kirtsi. Ta meenutas Eesti Vabariigi sündi ja algus­aegu, rääkis praegusest olukorrast Eestis ning vallas.

„Tulude vähenemine on pannud raskesse olukorda nii meie pered, omavalitsused, kui ka riigi. Ettevõtjatel on käes tõeline ellujäämiskursus, meie vallaski on tööta 290 inimest, perede  sissetulekud on märgatavalt kahanenud. Selleks, et toime tulla, oleme kõik sunnitud oma elukorralduse kriitilise pilguga üle vaatama.
Peame pingutama rihma ja mõtlema, kuidas säästvalt majandades kulutusi vähendada,” lausus vallavanem.
Ta sõnas, et hoolimata kulude vähenemisest oli eelmine aasta Kuusalu vallale edukas  – remonditi Kuusalu keskkooli, Salmistu sai puhta joogivee, alustati Viinistu veetrasside ühendamisega, loodi eeldused raha saamiseks Kiiu lasteaia jaoks. Kahel viimasel aastal on vallavanema sõnul investeeritud Kuusalu keskkooli ja spordikompleksi üle 74 miljoni krooni.

Urmas Kirtsi kiitis ka hakkajaid inimesi vallas – Leesi ja Pärispea rahvamajade rekonstrueerimise eest seisnuid, Juminda korrakaitseseltsi eestvedajaid, Kiiu Arendust, Kuusalu aktiivset külaseltsi ja teisi. Nimeliselt tänas ta oma kõnes Sirka Pintmanni ja Aive Sarjast, kes käivitasid OTT ehk Otse Tootjalt Tarbijale.

„Meie endi teha on, kas Kuusalu valda teatakse Eestis kui igavat ja stagneerunud kohta või hoopis kui kaunist paika, kus on kadestamisväärselt tore elada.”

Aastapäeva jumalateenistusel EELK Kuusalu Laurentsiuse kirikus teenisid õpetaja Jaanus Jalakas ja Valkla baptisti koguduse õpetaja Aldo Randmaa, kes pidas pidupäevajutluse.

Anija vallas anti teenetemärk ja tänukiri
Kehra gümnaasiumis toimunud aktusel oli plaanis anda valla teenetemärk Leho Trollale, kes ei saanud tervislikel põhjustel kohale tulla. Vallavolikogu esimees Jaan Oruaas lubas märgi Leho Trollale koju viia.
Vallavanem Tiit Tammaru andis üle tänukirja Anija valla kultuurikeskuse segarahvatantsurühma juhendajale Tiina Rullile pikaaegse töö eest tantsuõpetajana.

Kõne pidasid vallavanem ja volikogu esimees. Toimus kontsert, kus esinesid Kehra gümnaasiumi koorid Epp Soo juhendamisel, pillimängijad Kehra kunstidekoolist ja Anija valla kultuurikeskuse kollektiivid. Õhtut juhtis Kehra gümnaasiumi 11. klassi noormees Tõnis Pill, aktuse korraldas kultuurikeskus.

Arukülas laulud tähtedega
Aruküla rahvamajas anti valla aukodanikule Priit Tammele aumärk, tunnistus ja rahaline preemia, mis on viiekordse miinimumpalga suurune. Rahasumma 29 232 krooni otsustas aukodanik loovutada Raasiku rahvamajale.

Vallavanem Andre Sepp ütles peokõnes, et raskel ajal tuleb hoida kokku ja hinnata seda, mis on praegu meie ümber, ning igale inimesele tähelepanu pöörata.

Vabariigi aastapäeva tähistamine jätkus kontserdiga „Laulud tähtedega Raasiku moodi“, kus esines kaheksa duetti. Õhtujuhid Garina Tomingas ja Helle Vaga tutvustasid kõiki esinejaid. Kolmas õhtujuht, spetsiaalselt üheks õhtuks ajateenistusest vabastuse saanud Henri Reeder rääkis lugusid ajaloost.