Oktoobris 60. sünnipäeva tähistanud nukuteater Kehra Nukk tuli ka tänavu välja uue jõululavastusega. Neljapäeval, 30. novembril Kehra Lepatriinu lasteaias esietendunud näitemängu „Päkk ja Pikk“ autor on Kehra Nuku juhendaja Margit Aasmaa. Kunstnik ja kostüümide autor on Annely Pakkane. Nemad kahekesi on ka osatäitjad, kehastavad päkapikke Pikk ja Päkk.
„Kunagi Annelyga naljatasime, et võiksime ükskord minna kahekesi päkapikke mängima. Sellest sain mõtte tänavuse jõulunäidendi kirjutamiseks. Idee küpses peas tükk aega,“ ütles Margit Aasmaa.
Ta õpib Haapsalu Kutsehariduskeskuses ning oktoobris sügissessiooni ajal oli üks loeng olnud nii igav, et kirjutas selle ajal näidendi: „See on lugu kahest päkapikust, kes ei viitsi tööd teha ning unustavad end kingituste tegemise ja pakkimise asemel vahepeal hoopis mängima.“
Lisaks näitlejaile osalevad näitemängus asjad: „Elama hakkavad käärid, haamer, pallid, mis muutuvad ussideks, ka jonnipunn, lumememm. Teatris saab mängida erinevate asjadega, ei pea olema ainult nukud. Etenduse lõpuks tulevad lavale ikka ka kaks päris nukku, üks on tüdruk ja teine lumeinimene.“
Nukud, mida „Päkas ja Pikas“ kasutatakse, valmistas Margit Aasmaa. Muusikalise kujunduse valis Annely Pakkane, etendustes laseb muusikat Marius Aasmaa.
Jõulutükk on 25 minutit pikk. Lavastaja sõnas, pikkusele seab piirid see, et jõulunäidendit minnakse mängima Saue valda Vanamõisa Jõulumaale ja seal on Kehra Nuku etendus üks jõuluprogrammi osa.
„Oleme teinud ka 45minutilisi jõulutükke, aga lapsed, kes ootavad pikisilmi jõuluvana ja oma kingipakki, ei kannata üle poole tunni etendust vaadata,“ lausus lavastaja.
„Päkka ja Pikka“ mängitakse ka Kehras ja Voosel
Esietendus võeti Margit Aasmaa kinnitusel Kehra Lepatriinu lasteaias väga hästi vastu.
„Saime väga meeldivat tagasisidet, nii lastele kui õpetajatele meeldis. Lapsed elasid etendusele väga elavalt kaasa. Nad uskusid, et olemegi päkapikud ja hüüdsid etenduse ajal, et aitab mängimisest, hakake tööle,“ jutustas Margit Aasmaa.
Teist korda mängis Kehra Nukk tänavust jõulutükki laupäeval, 2. detsembril Kose jõuluturul, seejärel teisipäeval, 5. detsembril Alavere rahvamajas.
Nädal aega, 10.-16. detsembrini võib Kehra teatrit näha Vanamõisa Jõulumaal, kus „Päkka ja Pikka“ mängitakse kaks-kolm korda päevas. 19. detsembril etendub jõulunäidend Kehra gümnaasiumis ning 30. detsembril Kehra ja Voose rahvamajades.
„Meid on kutsutud ka Arukülla ja Kuusallu, aga lihtsalt ei leidnud rohkem etenduse andmiseks sobivat aega. Vanamõisa Jõulumaa on meie kauaaegne klient, juba augustis tellivad kogu nädalaks, seepärast me mujal väga palju esineda ei jõua,“ rääkis Margit Aasmaa.
Tema võtab jõuluetenduste ajaks oma põhitöölt puhkuse, Annely Pakkane töötab samal ajal ka OÜs Kehra Pagar.
„Põhitöö kõrvalt on nukuteatrit raske teha, sest etendused on tegelikult vaid jäämäe tipp,“ tõdes Annely Pakkane.
Margit Aasmaa selgitas: „Nukuteatris tuleb lisaks teksti õppimisele ja proovide tegemisele harjutada ka nukkudega mängu ja liikumist.“
See on ka üks põhjus, miks tänavuses jõululavastuses rohkem osatäitjaid ei ole – täiskasvanud harrastusnäitlejail on keeruline töö ja kooliõpilastel kooli kõrvalt leida aega proovideks ning päeva jooksul mitmeks etenduseks.
Margit Aasmaa: „Kehra Nukus on praegu lisaks meile veel Anu Mäeorg. Pühapäeval käisime tema ja Annelyga Keila jõululaadal mängimas „Lumeeite“. Vanamõisa Jõulumaal oli eelmisel aastal koos meiega Kehra Nuku endine näitleja Ants Viirmann. Mina käin sageli andmas „Punamütsikese“ etendust, seal mängin üksi. Olen seda etendanud Harjumaa raamatukogudes, tänavu käisin mängimas ka Saksamaal Kölni eesti kooli lastele.“
2017. aastani oli Kehra Nukk Kehra rahvamaja harrastusteater, viimased kuus aastat on tegutsetud Margit Aasmaale kuuluva MTÜ Triibik all. Seni on teatritraditsioonide jätkumist Kehras toetatud Anija vallaeelarvest: „Anija vald on meile võimaldanud Kehra rahvamajas oma ruumi ning kultuurikeskus lubanud etendusteks rahvamaja saali. Varasematel aastatel saime valla rahalise toetust eest maksta miinimumpalka. Viimastel aastatel on toetuse summa jäänud väiksemaks ning kuna vallal on keerulised ajad, siis järgmiseks aastaks me rahastust ei saa.“
Lavastaja lisas, et Kehra Nukk jätkab sellest hoolimata. Uute lavastuste ettevalmistamiseks vajamineva materjali ning väljasõitude jaoks kuluva kütuse raha teenitakse etendustega. Näitlejad teevad nukuteatrit oma tööst vabal ajal ning entusiasmist.
„Detsembriks meid rohkem tellida ei saa, aga alates jaanuarist ootame kutseid. Tuleme hea meelega mängima „Lumeeite“, „Memme käpikuid“, „Punamütsikest“,“ ütles Margit Aasmaa.