Möödunud kolmapäeval avaldas Eesti Päevaleht artikli ideest liita omavalitsused Lahemaa rahvuspargi territooriumi järgi.
Kolmapäeva, 14. oktoobri hommikul tutvustati ETV saates „Terevisioon“ värskeid ajalehti ja Eesti Päevalehest toodi esile lugu „Kolm omavalitsust võivad Lahemaa rahvuspargi ümber luua suurima valla“. Loo juhtlauses oli öeldud – Loksa linn ja Vihula tahavad koos Kuusalu vallaga luua ühisvalla, et paremini rahvuspargi asju ajada.
Kuusalu vallamajas kommenteeriti, et info niisugusest ettepanekust jõudis sinna televisiooni vahendusel, kirjalikult ega suusõnaliselt pole ettepanekut Kuusalu vallale tehtud.
Vihula vallamajas oldi „Terevisioonis“ kuuldust vähem üllatunud, sest Loksa linnapea Värner Lootsmann oli käinud mõni aeg varem sealsete vallajuhtidega ühise valla loomise ideed arutamas.
Lahemaa valla loomise mõttest andis eelmisel nädalal teada ka infoleht Loksa Elu, mida levitatakse tasuta Loksa linnas ja mitmel pool Kuusalu vallas. Loksa Elu esiküljel on linnapea Värner Lootsmanni pildi kõrval suurelt teade, et linnapea toetab Lahemaa valla ideed.
Mõte tuli Võsu koolijuhilt
Eesti Päevalehes on Lahemaa valla ideed põhjalikumalt selgitanud Vihula vallavalitsuse liige Urmas Osila, kes elab Kuusalu vallas Kolgas. Kui Sõnumitooja palus temalt oma lugejate jaoks kommentaari, tõdes Urmas Osila esmalt, et Eesti Päevalehes oli faktivigu – Loksa linn on tegelikult Lahemaa rahvuspargi territooriumilt väljas. Lahemaa rahvuspargi 750ruutkilomeetrine ala on Vihula, Kadrina ja Kuusalu valla territooriumitel, kusjuures ei hõlma täielikult ühtegi neist omavalitsustest.
Ta ütles Sõnumitoojale, et kõige esmalt pakkus Lahemaa valla idee välja Võsu kooli direktor Liis Reier ning seda on mõtekaaslastega arutatud üle poole aasta.
Urmas Osila: „Idee on huvitav ja kaalumist väärt. Otsustama peab rahvas. Lahemaa valla küladel on palju ühist – on ühesugused privileegid ja piirangud, talvel lähevad külad tühjaks, suvel on rahvast palju, kuid üldjuhul valla maksutulu sellest ei suurene. Ühise vallana oleks võimalus koostöös rahvuspargi spetsialistidega eesmärgipärasemalt majandada ja kaitsta samas elukeskkonda. Kindlasti tõstaks ainuüksi valla nimi „Lahemaa vald“ piirkonna mainet veelgi.“
Eesti Päevalehe andmetel hõlmaks loodav Lahemaa vald Loksa kava järgi vaid Kuusalu valla idaosa. Urmas Osila väitel on see vaid üks variantidest: „Esialgu püüame vältida detaile ja mitte joonistada taas maakaarte. Kui rahvas tahab, et ühineks kogu Kuusalu vald, siis kõik on teretulnud. On ka Kadrina valla inimesi, kes ütlevad, et võiks kaaluda Lahemaa vallaga ühinemist. Oluline on, et initsiatiivgrupp ei räägi mitte haldusterritoriaalsest reformis, vaid haldusreformist. Liitumine ei toimuks territooriumi, vaid põhimõtete järgi. See on kontseptsioonilt hoopis teine mõtlemine, täiesti uue valla loomine, arvestades ajaloolist tausta ja praeguseks kujunenud olukorda. Lahemaa rahvusparki on meil olnud juba üle 40 aasta.“
Ta selgitas, et maakonna piir ei tohiks olla takistuseks, sest maavalitsused on administratiivsete üksustena muutumas igandiks, maavalitsuste ülesanded saab jagada omavalitsuste ja ministeeriumide vahel.
„Setud on Setumaalt, kuigi eraldi maakonda Setumaa ei moodusta. Samamoodi on mulgid Mulgimaalt, kuid Mulgimaa ei ole omaette maakond. Ka virukad jääksid Lahemaa vallas elama Virumaale ja harjukad Harjumaale,“ lausus Urmas Osila.
Tema sõnul kavatseb initsiatiivgrupp esitada lähiajal ühise valla loomise ettepaneku nii Loksa linnavolikogule kui ka Kuusalu ja Vihula vallavolikogudele.
„Olen seda meelt, et tegelikult peaks ühinemise otsustama rahvas, mitte volikogud, ning kindlasti ei tohiks olla ainus argument ühinemisel raha,“ kinnitas Urmas Osila.
Küsimusele, mida arvab haldusreformist Vihula vallavolikogu, vastas ta, et 8. oktoobri volikoguistungil oli arutlusel Kunda linnavolikogu ühinemisettepanek Vihula vallale ning lisaks veel Viru-Nigula, Haljala ja Aseri vallale. Samal teemal on kohtutud Haljala valla ja Kadrina valla juhtkonnaga. Vihula volikoguliikmete seisukoht on, et ühinemisega ei pea kiirustama, aga kui tuleb liituda, siis oleks eelistus pigem Rakvere. Kuid tänased seadused seda ei luba, liitujatel peab olema ühine piir.
Sõnumitooja küsis Lahemaa valla loomise idee kohta arvamust ka Kuusalu vallavolikogu esimehelt Enn Kirsmanilt: „Minuni ei ole ametlikku kinnitust jõudnud, et Loksa või Vihula volikogu oleksid ühinemisettepanekut Kuusalu vallale teinud. Umbes 8 aastat tagasi tegi Loksa linnavolikogu Kuusalu vallale ettepaneku liitumisläbirääkimiste alustamiseks. Kuusalu volikogu vastas, et oleme nõus. Loksa linnalt pole kahjuks ühtegi vastust ega tegevust järgnenud. Meie nõusolek on jõus, kuigi seda võiks uuendada, sest volikogudes on juba ülejärgmine koosseis.“
Ta märkis, et peab imelikuks olukorda, kus Kuusalu vallavalitsus ja -volikogu kuulevad ettepanekust Lahemaa valla kohta ajakirjanduse vahendusel: „See ei loo eriti soodsat pinnast tõelisteks ühinemisläbirääkimisteks. Kui on sisuline soov ning plaan tulemusele jõuda, siis oleks võinud ettepanek jõuda Kuusalu volikoguni enne, kui jõudis ajakirjandusse. Praegu jääb mulje, et sooviti saada PR-punkti, mitte alustada tegelike läbirääkimistega.“
Enn Kirsman ütles veel, et riik on andnud mõista, reformimisele lähevad omavalitsused, kus on elanikke alla 5000, ning Kuusalu vallast vaadatuna reformimise survet pole: „Kuid naaber, Loksa linn, ei täida seda kriteeriumit ning satub tõenäoliselt reformikirve hoopide alla. Minister Arto Aas on öelnud, kui liitumine leiab aset koos 2017. aasta kohalike valimistega, maksab riik ühinemistoetust, Kuusalu valla ja Loksa ühinemisel oleks see umbes 800 000 eurot. Kui vabatahtlikku ühinemist ei toimu, liidetakse alla 5000 elanikuga omavalitsus hiljemalt 2018. aasta sügisel. Seega, kas liitume vabatahtlikult ja saame riigilt toetust või liidetakse meid sunniviisiliselt?“
Võimaliku liitumise kohta Vihula vallaga nentis ta, see on väga uus mõte, ei oska plusse ja miinuseid praegu kaaluda: „Eesti Päevalehes avaldatud mõte, et liituksid Vihula vald, Loksa ja Kuusalu valla Lahemaa osa – see pole minu arvates tõsiselt võetav ettepanek. Kuusalu ja Loksa valla ühinemisest on möödas kümme aastat, vald on saadud hästi toimima, selle lõhkumine oleks põhjendamatu. Kui liita Vihula vald, Loksa ja Kuusalu vald tervikuna, siis tuleks aukartustäratavalt suur vald, suurem kui mõni praegune maakond, vahemaad muutuksid ülipikaks. Kui ametlik ettepanek tuleb, siis arutame kindlasti nii volikogus, komisjonides kui ka vallarahvaga.“
Loksa linnapea Värner Lootsmann kirjutab Loksa Elus: „Pean väga asjakohaseks initsiatiivgrupi ettepanekut moodustada riigihaldusreformi käigus Lahemaa vald, kuhu kuuluksid Loksa linn, Vihula vald ja idapoolne osa Kuusalu vallast. Kuna olen sarnase idee ka varem ise välja käinud, toetan head ja asjalikku mõtet ja soovin aktiivset tegutsemist, et jõuaksime ka reaalsete tulemusteni.“