
Kiius tegutsev BMI Monier kuulub kontserni BMI Group.
Märtsi alguses 30. sünnipäeva tähistanud katusekivitehas Kiius loodi 1989. aastal Eesti-Soome-Rootsi ühisettevõttena, mille Eesti-poolne osanik oli Kuusalu kolhoos. Est-Steini nime all tööd alustanud ettevõte on viimased 10 aastat kandnud Monieri nime ning ligi kaks aastat kuulub katuse- ja hüdroisolatsioonilahendusi tootvasse kontserni BMI Group, mis on omakorda osa ülemaailmsest kontsernist Standard Industries.
BMI Monier toodab praeguseks ainsana Baltikumis betoonist katusekive. Toodangu kaubamärk on endiselt Est-Stein. Põhiturg on Eesti, müüakse ka Lätti ja Leetu.
Ettevõttel on olnud aastate jooksul 7 nime, ka Lafarge Tekkin ja Lafarge Roofing, omanikering on mitmel korral vahetunud. Tehast juhib Erkki Tiro, kes on Kiius töötanud alates 1991. aastast, olnud peamehaanik, tehnikadirektor, praegune ametinimetus on tootmisjuht. Ta sõnab, et suures grupis on tootmine stabiilsem ning märgib, et paljud Eesti taasiseseivumisajal loodud firmad on praeguseks kadunud, osad samas oluliselt laienenud ja arenenud.
„Ei tea tagantjärele öelda, mis oleks saanud, kui 1995. aastal oleks Est-Stein jäänud tolleaegsete omanike kätte ega oleks edasi müüdud. On olnud keerukaid aegu, 1996-1998 oli niiöelda vene kriis, kadus Venemaa turg, aastal 2008 tuli masu, meie jäime alles,“ arutleb ta.
Praegused omanikud pole tehase töösse olulisi muutusi toonud, tegutsetakse endiselt vastavalt Eesti seadustele ja traditsioonidele. Kontserni omanikud on kaks ärimeest USAst, ameti poolest kaasdirektorid, kes mitu korda aastas tulevad interneti vahendusel pooletunnisteks kohtumisteks kogu kontserni töötajaskonna ette, neile saab esitada küsimusi, mis palutakse varem saata.
Erkki Tiro ütleb, et omanike esinemiste kohustuslikku ühisvaatamist pole, see on vabatahtlik, kuid päris paljud tehase töötajatest kogunevad siis kontorisse videoülekannet jälgima.
Lisaks Kiiu hoonekompleksile on ettevõttel kontoriruumid Tallinnas, seal on turundus- ja finantsosakond. Tootmine ja tootearendus on Kiius, kus töötab üks raamatupidaja. Töötajaid on BMI Monieril Eestis alla 50, neist 40 Kiius.
Kaks tootmissuunda – kiviliin ja katusetarvikute tsehh
Est-Steini kiviliin läks käiku detsembris 1990. Aastatel 2013-2017 kiviliin seisis, töötajad koondati, kuid seadmeid lahti ei võetud, Est-Steini kivi toodeti siis Soomes. Est-Steini katusekive hakati taas kohapeal tegema kevadel kaks aastat tagasi. Katusekive toodetakse sügisest kevadeni, suvel on puhkusteperiood.
Kui katusekive ei tehtud, töötas Kiiu tehases edasi katusetarvikute metallitsehh, mis käivitati 1991. aastal.
Erkki Tiro räägib, et katusekivi tootmine on suures osas stabiilne. Oluline on jälgida, et kivi toodetakse vastavalt retseptile ehk pannakse õiges vahekorras liiva, vett ja pigmenti ning vormitakse-kuivatatakse õigel režiimil. Metallitsehh seevastu on pidevas muutumises, lausub ta, töötatakse välja uusi tooteid: „Katusekivi on äärmiselt pikaealine, peab vastu kuni 100 aastat. Esimene, kes võttis katusekivi tootmise patendi ja hakkas valmistama, oli Albert Kocher 1847. aastal Saksamaal. Baierimaal pidi veel olema hoonetel neid katusekive, mis tehtud tema ajal 19. sajandil. Metalltarvikute eluiga on tunduvalt lühem, neid läheb vaja rohkem. Me insenerid mõtlevad välja uusi tarvikuid, täiendavad seniseid tooteid.“

Lõunasöök ettevõtte kulul
Est-Stein oli algusaastatel, kui töötasu maksti Eestis veel rublades, väga tulus töökoht. Erkki Tiro nendib, et ka krooni ajal oli ettevõte teada-tuntud kui hea palga maksja: „See eelis on nüüd kadunud, turg määrab ettevõtte võimalused, Eesti keskmine töötasu on kerkinud tempokalt, me päris sellise kiirusega pole edasi läinud.“
Samas toonitab ta, et kollektiiv on stabiilne, Kiius on tööl enamasti kohalikud elanikud.
Juba aastaid tuuakse Kuusalu Söögitoast töötajatele lõunasöök tehasesse ettevõtte kulul. Tootmisjuhi sõnul on niiviisi töökorraldus ladusam. Päris algusaastatel käisid osad söömas Kiius Teeroosi sööklas, mõned vaaritasid kohapeal, lõunapausid kujunesid pikaks. Nüüd on lõunasöögiks aega pool tundi.
Kaks staažikamat töötajat – AARE PIRK ja JÜRI MÖLL
Kõige kauem on BMI Monieris töötanud mehaanik Aare Pirk – juunist 1989. Ta oli Kuusalu kolhoosis farmilukksepp, tehases asus tööle lukksepa ja keevitajana. Aare Pirk vastutab ohutustehnika eest ja on ka tehase tööliste esindaja.
Liinimehaanik Jüri Möll tuli katusekivitehasesse keevitajaks 1992 mais, kui otsiti metallitsehhi töötajaid. Varem oli lukksepp Kuusalu tehases.
Est-Steinis sai enne krooni käibelevõttu kaks korda aastas valuutapreemiat Soome markades, meenutab Aare Pirk. Lõpuks valuutat enam kätte ei antud, kunagises Elke elektroonikapoes oli võimalik preemia eest midagi osta. Kuna sai juba Soomes käia, oli markasid rohkem vaja kui raadioid-makke, tuttavate abiga korraldati nii, et ka poest sai preemiamargad kätte.
Katusekive hakati Kiius tootma eelkõige tänu kvaliteetsele kohalikule liivale, esialgu oli Est-Steinil oma karjäär – Hunt-augul. Liiva kaevandati ja veeti kohale enda tehnikaga, hiljem läksid need masinad põllumajandusreformi käigus üle OÜ-le Kiiu Soon. Liiva kvaliteedist oleneb palju, kinnitavad mehed. Ettevõttes on oma laborant, kes kontrollib liivafraktsiooni.
Vanasti hoidis töötajaid Est-Steinis kõrge palk. Nüüd seda eelist enam pole, tõdevad nad, kuid lisavad, et kollektiiv on otsekui oma pere, töökoht kodu lähedal, on kogemused ja ka harjumus, seetõttu mujale tööle ei kipu.
Est-Steini 30 aastat
Est-Stein asutati 9. märtsil 1989. Esimesed katusekivid valmisid 14. detsembril 1990.
Kiius on 30 aastaga toodetud kokku üle 73 miljoni katusekivi, mis kataks 7,3 ruutkilomeetrit katust ehk umbes Jõhvi linna. Est-Steini kivi toodetakse praegu Eestisse, Lätti ja Leetu.
Lisatarvikuid on tehtud 521 eri nimetust. Eksporditakse Eestisse, Lätti, Leetu, Põhjamaadesse, Saksamaale, ka Lõuna-Aafrikasse ja Malaisiasse.
BMI Group on tegutsenud üle 165 aasta, sellesse kuuluvad 152 tootmisüksust Euroopas, Aasias, Lõuna-Aafrikas. Euroopas on töötajaid kokkku 9600, tehaseid 130, tegutsetakse 40 riigis.