Tuleval nädalavahetusel on Raudsilla puhkekompleksis kolmepäevane Bushcraft Festival ehk loodustegevuste, pärandkultuuri ja ajaloolise käsitöö koolituspäevad. Põhikorraldaja on MTÜ Estlander, mille juht on ellujäämisinstruktor Erki Vaikre Kolgast koos kohalike ja paljude kaugemalt abilistega. Tema sõnul pole varem Eestis sellist festivali tehtud.
Kokku on plaanis läbi viia 40 erinevat koolitust, õpituba, esitlust ja loengut, esinejaid-juhendajaid on Eestist ja ka välismaalt.
Koostööd tehakse Eesti Rahva Muuseumi, ajakirjadega Loodus ja The Bushcraft Festival Suurbritanniast. Külastajaid on tulemas mitmelt poolt üle maailma – Austraaliast, Kanadast, USAst, Ukrainast, Kreekast, Serbiast, Dubaist, Saksamaalt, Taanist, Hollandist, Rootsist, Soomest. Juba on end kirja pannud ligi 300 huvilist.
Erki Vaikre selgitab, et toimumiskohaks valiti Lahemaa ja Raudsilla, sest see on looduslikult kaunis koht, paikneb ürgjõe põhjas Pärlioja kaldal. Raudsilla on oma püstkodade, saunade ja loodusega sellisteks koolitusteks sobiv. Talle on ka juba kiidetud, et Läänemeremaadest on Raudsilla festivaliks sobivaim paik.
MTÜ Estlander rendib festivali jaoks Raudsilla puhkekompleksi. Kuluste katmiseks on sisse seatud festivali pass ja ka päevapilet. Ettevõtmist toetab Eesti Kultuurkapital 400 euroga, Kuusalu vallalt on küsitud toetuseks 1000 eurot.
Erki Vaikre: „Korraldame festivali kodanikualgatuse korras, vabatahtlikena, tasu me ei saa. Mõte tekkis sellest, et Estlanderilt tellitakse loodus- ja pärandikoolitusi rohkem, kui on meie võimalused. Nuputasime pikka aega millegi sarnase korraldamisest, paar aastat tagasi tutvusime Rootsis ja Inglismaal Bushcraft Festivali rahvusvahelise formaadiga. Saime indu ja juhiseid. Et meie festivalile tuleku huvi on laiem, kui oleksime osanud oodata, tekitab see veidi kõhedust. Kui inimesed tulevad ainuüksi sel põhjusel teisest maailma otsast kohale, siis loodan, et nad ei pettu.“
Festivalil õpetatakse tuletegemist, leivaküpsetust lõkkel, vee filtreerimist. Tehakse loodusmatku lastele. Tutvustatakse keskkonnasõbralikke veesõidukeid, vanu metsamasinaid.
On mitmeid ajaloolise käsitöö õpitubasid: lõkkesepiste, muistsete küünalde, ka luust, tohust, niinest, puidust, villast ja linast esemete valmistamist. Õppida saab nahaparkimist, soomaagi põletamist, tökatisalvi valmistamist, tuha- ja rasvaseebi tegemist, šamaanitrummi ja vilepilli meisterdamist, on ka saunakoolitus ja palju muud. Täpsemat infot leiab festivali kodulehelt ja Facebookist.
„Välismaalased on kommenteerinud, et kui mitmelgi pool õpitakse kodus selgeks ja minnakse metsa harjutama, siis eestlased ei lähe metsa, vaid tulevad metsast. Meil on veel säilinud terviklikku loodusega koosolemist,“ lausub Erki Vaikre ja kutsub festivalile.
Korraldajad arvavad, et umbes 500 külalist võiks kokku tulla.