Velko AV uus juhataja ERIK JÜRIÖÖ, palun tutvustage ennast.
„Olen sündinud Alaveres, kasvanud Pikva külas, vahepeal elasin mõned aastad Tallinnas. Käisin tehnikagümnaasiumis, seejärel Tallinna tehnikakõrgkoolis, kus õppisin tehnomaterjale ja turundust. See jäi viimasel aastal pooleli – kuna õppekava muudeti, valisin avatud ülikooli ja koolituste raames vaid aineid, mis mind huvitasid.
Kaheksa aastat tagasi kolisin uuesti Pikvale. Mul on kaks poega, 12- ja 3aastane, tore elukaaslane, mitmeid hobisid, viimasel ajal peamiselt motokross ja trummimäng.
Kuna elan Pikval, läheb mulle sealne ja kogu Anija valla üldine elukeskkond väga korda. Eelmisel aastal kandideerisin seetõttu vallavolikokku. Kandideerisin Reformierakonna nimekirjas, olen erakonna lihtliige. Kahjuks jäi volikokku pääsemiseks üks hääl puudu, kuid olen keskkonna- ja turvalisuse komisjoni liige. Mul on tugev missioonitunne, see on ka üks põhjus, miks olen nüüd Velkos.“
Kus te seni töötasite?
„Olen 33aastane, sellest 13 aastat olen töötanud metsa- ja aiatehnika kaubamärgi Stihl maaletoojana. Aastate jooksul oli mul erinevaid tööülesandeid – alustasin assistendina, viimased 3 aastat olin müügijuht. Arvan, et need aastad andsid hea kogemuse ja arusaamise, millist teenindust kliendina sooviksin.“
Kes tegi Teile ettepaneku tulla valla osaühingut juhtima?
„Kui juuni keskel sai teatavaks, et senine juht Toomas Reisi soovib lahkuda, ütles vallavanem Arvi Karotam, et Velko etteotsa oleks vaja minusugust meest – täiesti süsteemivälist, kuid hea algatusvõime ja ideedega, oskab mõelda niiöelda kastist väljapoole. Ettepanek tuli väga suure üllatusena, võtsin mõtlemisaega. Otsustada ei olnud lihtne, kuna olin ühes kohas kaua töötanud, sealne meeskond oli nagu teine pere. Teisalt veidi hirmutas, et valdkonnas, kuhu kutsuti, oli mul null kogemust. Nädal aega magasin igal ööl viis tundi, kirjutasin üles plusse ja miinuseid ning erinevaid stsenaariumeid.
Jõudsin järeldusele, et minu Velkosse tulek on kasulik kõigile osapooltele. Esiteks minu enda arenguks – mulle väga meeldivad rasked väljakutsed, stressitaluvus on päris hea. Teiseks on ehk Velkol aeg juhiks, kes mõtleb alt üles ehk tarbija ja kliendi vaatevinklist. Kolmandaks on ilmselt ka minu eelmisele töökohale hea, kui tuleb uus inimene värskete ideedega.
Enne lõplikku otsustamist kohtusin vallavalitsusega, rääkisime Velko senisest tegevusest ning ka tulevikuplaanidest. Tundus, et minu ideed ja Velko AV omaniku soovid ettevõtte arengust klappisid. Võtsin veel ühe päeva mõtlemisaega, siis andsin nõusoleku. 30. juulil kohtusin nõukoguga, 31. juulil andis Toomas Reisi mulle töö üle ning 1. augusti hommikul hüppasin pea ees tundmatusse.“
Milline on esmamulje Velko AVst?
„Velkos on 24 lepingulist töötajat, lisaks hooajatöölised – haljastajad, muruniitjad. Arvan, et Velko on üsna heas seisus. Tootmise ja energeetika osakonnad töötavad väga kenasti, mõlemal on väga tugevad juhid. Suuremat tähelepanu vajab ilmselt haldusosakond, mille töö hulka kuulub nii korteriühistute kui haljastuse ja heakorraga tegelemine.“
Millega on Teil kavas hakata kõigepealt tegelema?
„Suurt revolutsiooni ma korraldama ei hakka, pigem üritan jätkata sealt, kus jäi Toomas Reisil pooleli. Olen seda meelt, et juht ei pea teadma ettevõtte töö kõiki nüansse, pigem on tema ülesanne hoida niiöelda pilt selge, et töö toimiks kui õlitatult, klientidele ehk vallaelanikele oleks tagatud hea teenindus ning kvaliteetne ja mõistliku hinnaga teenus.
Esimene samm on – kõigile küsimustele tuleb leida alati lahend. Velko peamine ülesanne on teenindada kliente ja iga klient, kes meie poole küsimuse või murega pöördub, peab saama lahenduse. Kui Velkol ei ole soovitud teenuse pakkumiseks võimekust või tehnikat, peaksime pakkuma mõne muu lahenduse, kas või andma kontakti, kelle poole pöörduda.“
Tuleval aastal saab Kehra uue soojatootja. Kas usute, et Velko majandab end pärast seda ära, kas soojatootmise lõpetamine tähendab struktuurimuudatusi, koondamisi?
„Olen kindel, et Velko saab ka edaspidi ilusasti hakkama. Soovin aidata Velkol jõuda uuele tasemele – parandada nii praeguste teenuste kvaliteeti ja kättesaadavust, kuid Velko võiks hakata pakkuma ka lisateenuseid. Midagi konkreetset veel ei nimeta, aga on teenuseid, mida võiksime teha kahasse naabervaldadega – näiteks Aegviidu piirkonnas Tapa või Kehra pool Jõelähtme, Raasiku või Kuusaluga.
Kui soojatootmine läheb Velko käest ära, üritan esmalt leida kirik keset küla lahendust. Mul ei ole huvi teha ebapopulaarsed otsuseid, kuna tegu on väga tugevate spetsialistidega. Aeg annab arutust, aga töötame selle nimel, et me ei peaks häid töötajaid koondama, kuid kahjuks peab alati arvestama võimalusega, et see pole võimalik.“
Aegviidust on küsitud, miks Velko ei paku elanikele purgimisteenust. Kas see võiks olla üks lisateenus?
„See on tõesti üks lisateenuse idee. Kuigi ÜVK arendamine ja ehitus toimuvad suure hooga, on vallas hajaasustusi, kuhu ühisveevärk ja kanalisatsiooni ei jõua, nende rajamine pole lihtsalt majanduslikult mõttekas. Meie peaksime neile majapidamistele lahenduse pakkuma.“
Aasta algusest moodustati seadusega korteriühistud kõigis kortermajades, kus neid polnud. Kas nende elanikud on nüüd asunud ühiselt tegutsema, kuidas saab Velko neid aidata?
„Niiöelda sundühistute tegemine oli mõneti õige samm, kuid see on poolik projekt – üksnes ühistu tegemisest ei piisa, kui keegi ei võta vastutust ega hakka seda juhtima. Üle poole aasta on möödas, kuid midagi pole muutunud. Ehk võiks niisuguste sundkorras tehtud ühistute haldamine olla Velko ülesanne. Aga see eeldab lisatööjõudu, mida meil haldusosakonnas kohe võtta ei ole, kuid töötame selle nimel.“