Riigikogu valimiste eel teistkordselt Kolgaküla rahvamajas korraldatud erakondade debatil oli esinejate seas riigikogu liikmeid, parteide juhtpoliitikuid, ka minister, vallavanem, ettevõtjaid.
Neljapäeva, 17. jaanuari õhtul toimunud valimisdebatil olid esindatud 9 erakonda, igast parteist said osaleda kaks poliitikut. Väitlusest võtsid osa 17 poliitikut, neist 16 kandideerivad riigikogusse Harju- ja Raplamaa valimisringkonnas. Reformierakonda esindasid riigikogu liige Kalle Palling ja Jõelähtme vallavanem Andrus Umboja, Sotsiaaldemokratlikku Erakonda ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist ning Nami-nami.ee looja Pille Petersoo. Keskerakonnast oli üks esineja – Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu. Isamaast osalesid keskkonnaministri nõunik Kalle Muuli ja EPP Euroopa Seenioride Ühenduse asepresident Ann Räämet, EKREst riigikogu liige Henn Põlluaas ja erakonna Harju-Raplamaa piirkonna juht Siim Pohlak. Elurikkuse Erakonnast olid Kolgakülas riigikogu liige Artur Talvik ja Tallinna Spordiseltsi Kalev juhatuse liige Madis Iganõmm, Erakonnast Eesti 200 endine suursaadik Taavi Toom ja endine Kuusalu vallavanem Monika Salu. Eestimaa Roheliste esindusse kuulusid Tallinna TV saatejuht Jakko Väli ja erakonna peasekretär Joonas Laks, Vabaerakonda esindasid Jõelähtme valla Vandjala külavanem Tiia Välk ja erakonna esimees Kaul Nurm, kes kandideerib Lõuna-Eestis.
Enamik poliitikutest tulid Kolgaküla debatile esimest korda, neli aastat tagasi osalenutest olid kohal Henn Põlluaas ning ka Aivar Riisalu ja Artur Talvik, kes on vahetanud vahepeal erakonda.
Debatti juhtis Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, kes oli samas rollis ka Ida-Harju esimesel valimisdebatil 2015. aastal. Seekordsed kolm põhiteemat olid kandidaatidele taas varem välja saadetud: muudatused maksupoliitikas, riigi jätkusuutlikkus ja vananev elanikkond ning milline võiks olla Eesti aastal 2030. Need valiti rahva pakutud teemadest, kokku esitati korraldajatele 17 teemat. Debati korraldas selgi korral Kuusalu valla vabaühenduste ümarlaud eesotsas Kolgaküla Seltsi tegevjuhi Kaisa Linno ja Veljo Tormise Kultuuriseltsi tegevjuhi Ulvi Rannaga. Kuusalu vallavalitsus andis debati kulutuste toetuseks 300 eurot.
Debatt kestis peaaegu kolm tundi ja sellest tehti otseülekanne internetis, jälgida sai Kuusalu valla kodulehe kaudu, salvestust on võimalik järele vaadata. Esmaspäeva seisuga oli ülekannet jälginud või hiljem vaadanud rohkem kui 450 inimest. Kohapeal oli huvilisi 120 ringis. Kolgaküla debati algusest näidati 17minutilist otseülekannet Maalehe Facebookis, see on kogunud vaatajaid üle 2,7 tuhande. Toimunut filmisid Kolgaküla rahvamajas Kuusalu Kroonika tegija Raul Valgiste ning ka Allfilmi võttegrupp, kes teeb filmi Eesti ees seisvatest väljakutsetest.
Et kõik osapooled saaksid võrdselt sõna, anti erakondadele kolme teema puhul kõnelemiseks aega 3 minutit, saalist esitatud küsimustele vastamiseks 2 minutit. Kõneaega jälgisid ning andsid helistamisega märku Ulvi Rand ja Eelika Krasmus Tormise Seltsist ning Ingeldrin Aug MTÜst Pärispea Seltsimaja.
Kaisa Linno: „Korraldasime erakondade debati jälle selleks, et meie inimesed saaksid valimiste eel ülevaate, mida poliitikud räägivad. Nagu eelmiselgi korral, leidsime ka nüüd, et parem on kutsuda erinevate erakondade kandidaadid meie piirkonna valijatega kohtuma korraga, selle asemel, et käiksid siin ükshaaval. Saal kogunes rahvast täis, lisaks otseülekande jälgijad, meediakajastus, loodan, et debatist on kasu.“

Tutvustusring
Igale erakonnale anti ka enda tutvustamiseks aega 3 minutit. Kaul Nurm Vabaerakonnast ütles, et nende erakonna programmi kõige tugevam osa on regionaalpoliitika. Eelseisvate valimiste suurim eesmärk on ühendada esimene ja teine Eesti, et poleks sellist vahet, et suhteliselt hea olukord on Tallinnas ning muu Eesti vireleb. Tähtis on ökoloogiline elukorraldus ja säästev areng. Vabaerakonna programmi olulised märksõnad on ka väikeettevõtlus ja digimajandus.
Joonas Laks sõnas, et Roheliste erakonna liikmete ühine eesmärk on Eestimaa jätkusuutlikkuse tagamine. Jakko Väli samast nimekirjast avaldas kahetsust, et mitu väikest erakonda kandideerivad eraldi, koos ületaks 5 protsendi künnise ja oleks suutnud riigi heaks rohkem ära teha: „Eesti demokraatia, ühiskond ja tulevik võidaksid, kui väikesed erakonnad suudaksid teha koostööd. Demokraatia on olemas siis, kui suurtele erakondadele pakutakse konkurentsi ja kõige hullem on, kui valimiste järgselt moodustavad koalitsiooni Reformierakond ja Keskerakond, see tähendaks stagnatsiooni.“
Taavi Toom: „Erakond Eesti 200 sündis mittepoliitikute algatusest ja seepärast, et tänased poliitikud juhivad Eestit pikema plaanita. Sageli jääb mulje, et valitsetakse ühe valimistsükli vaates ja oma valimistulemusi silmas pidades. Me sõnum pole, et seni on tehtud valesti või halvasti, suur osa valikuid on olnud õiged, aga see ei vii enam edasi, alustada tuleb reformidega, mis kindlustavad Eesti edu ka tulevikus. Eesti 200 on justkui värske tuuleõhk. Valimistele esitas erakond täisnimekirja ja selles on kõige

rohkem naisi, võrreldes teiste nimekirjadega – 40 protsenti.“
Artur Talvik rõhutas, et Elurikkuse Erakond on kõige uuem Eestis ja üritatakse olla erakond, mis pole erakond: „Eesti suurim valupunkt on, kuidas tehakse otsuseid. Pudelikael Eesti arengule on parteid ise. Me erakond on pigem poliitiline liikumine. Meie erakonnas ei langeta otsuseid juhatus, vaid digitaalsel baasil üldkogu. Kuulutame end postideoloogiliseks, esiplaanil on keskkonnahoid. Eestist peab saama nutikas maheriik, kasutades ära tulevikuteadmisi, et majandus ei hävita loodust, vaid taastab seda.“
Henn Põlluaas EKREst: „Meie erakond seisab Eesti keele, kultuuri ja rahvuse säilimise eest. Erakonna tekkimise tingis see, et nägime, need aated, mille eest taasiseseisvumise eel laulsime, on unustatud, Eesti huvid jäetud tagaplaanile ja rahvusrikkuse ideed on midagi sellist, mida peaks häbenema. Meil on kokku pandud põhjalik ja uuenduslik programm, kaasatud selleks spetsialiste. Eestis on vaja astuda majanduses, sotsiaal- ja maaeluvaldkonnas, hariduses põhjalikke ja läbimõeldud samme, et teha elu võimalikuks kõikjal, mitte et koonduks Tallinna ümber.“
Kalle Muuli: „Oleme Eestis üks vanimaid erakondi. Isamaa vaade tulevikku on vähemalt sama pikk kui meie minevik. Otsime vastust küsimusele, kuidas rahvana püsima jääda selles maailmas, mis on tormiliselt ja kohati üha ohtlikumaks muutuv. Kuidas tulla toime julgeolekuohuga idast, väljarändega põhja, negatiivse sisserändega Euroopa lõunapiiril. Keskendume programmis perele ja lastele, suurenema peab sündivus, toetame täielikku üleminekut eestikeelsele õppele. Peame õigeks abielu kui mehe ja naise liidu sätestamist põhiseaduses. Kulutused julgeolekule tõsta 2,5 protsendini.“
Aivar Riisalu Keskerakonnast: „Olen peaministri parteist. Mittevõimulolevad erakonnad saavad rääkida tulevikulubadustest ja neil, kes pole enne poliitikas olnud, on valimiste eel suurem mängumaa. Oleme valitsusvastutust kandev erakond ja vastutame selle eest, mis paaril viimasel aastal läinud Eestis valesti. Poliitikute kõige suurem tragöödia on, et nelja aasta tagant unustatakse, et elatud elu eest peab vastutama. Meie programmis on regiooni ühtse aktsiisipoliitika jälgimine, rändeküsimused, keele ja kultuuri säilimine. Teate, kes on Keskerakond ja sellest piisab.“
Rene Tammist ütles, sotsiaaldemokraadid seisavad selle eest, et Eesti oleks hooliv ja uuendusmeelne: „Meie programmis on investeeringud tulevikku, panustame haridusse ja teadusesse. Programmis on ka ettepanek viia vähemalt üks ülikool Eestis maailma saja parima hulka. Eesmärk on vähendada bürokraatiat neljandiku võrra. Tähtsal kohal on loodushoid. Aastaks 2030 peaks Eesti sisetarbimise jagu tootma energiat taastuvallikatest. Seisame avatud ühiskonna eest, kus on võrdsed võimalused.“ Pille Petersoo lisas, et sotsiaaldemokraatide valimisnimekirjas on naisi 38 protsenti.
Kalle Palling: „Reformierakond läheb neid valimisi võitma. Meil on samuti mahukas valimisprogramm, mis koostatud koos tippekspertidega. Programm põhilised valdkonnad on jagatud neljaks: tark majandus, julgeolekupoliitika, terved Eesti inimesed, eesti keele ja eestluse eest seismine. Lisaks on programmi integreeritud läbivalt Eesti keskkonna ja looduse hoid. Nagu me vabariigi president kirjutas uusaasta eel, oleme esimene põlvkond, kes saab aru, et päriselt hävitame oma planeedi, ja viimane, kel on võimalus selles osas midagi ette võtta.“
Muudatused maksupoliitikas
Urmas Kirtsi lausus maksuteemat sisse juhatades, et viimasel neljal aastal on tulumaksu- ja aktsiisimuudatused saanud me peredes sagedaseks teemaks. See oli ka rahvalt esitatud teemadest kõige populaarsem.
Ka maksudest said erakonnad rääkida 3 minutit. Kõik sõna võtnud kandidaadid väljendasid rahulolematust praeguse maksupoliitikaga.
Artur Talvik lausus, et Elurikkuse Erakonna seisukoht on makse mitte tõsta: „Näeme, et tulevikumaailm liigub ise hakkama saava inimese poole, kuigi loomulikult peab järele aitama neid, kes ei saa hakkama. Riigiaparaati tuleb vähendada. Ainus, mida maksudega teha, suunata nende abil inimeste mõtlemist loodushoidliku poole ja toetada teaduse arendustegevust, mis teeks riigi rikkamaks ja mitte niivõrd looduse arvelt, nagu praegu tehakse.“
Siim Pohlak: „EKRE eesmärk on maksude langetamine. Kui makse vähendada, siis laekumised riigieelarvesse suurenevad, inimestele jääb raha rohkem kätte, et kulutada, ja ettevõtjatel rohkem võimalusi, mille eest investeerida. Me programmis on alandada käibemaksu 15 protsendi peale, langetada ka alkoholi-, kütuse-, gaasi- ja elektriaktsiisi, elektrivõrgu- ja taastuvenergia tasusid.“ Ta kõneles ka erakonna koostatud riigi-investeeringute programmist – näiteks teha neljarealised teed Pärnusse, Tartusse, Tallinnasse.
Eesti 200 seisukohta tutvustanud Monika Salu ütles, et Kuusalu rahvas on põhjus, miks ta on nüüd poliitikas – vabaühendused ja see, mis Kuusalus tehakse, tõestab, et Eesti vajab uusi tuuli ja tahab teisiti edasi minna, kui on seni: „Riik ja omavalitsus on muutunud mugavaks ja üsnagi raiskavaks. Enne, kui hakkame muutma maksusid, peab selgeks tegema, kui palju vaja kulutada, et riiki üleval pidada. Teeme kõigepealt analüüsi ja siis hakkame muutma. Maksustama ei peaks kasumit ega füüsilise isiku vara, vaid rikkust – kui inimesel on kodu ja soetab veel vara, siis selle eest võiks maksta.“
Ann Räämet: „Isamaa makse ei tõsta ja uusi makse ei kehtesta. Üks prioriteet on tööjõumaksude langetamine. Langetada tuleks ka alkoholiaktsiisi, et kaoks piirikaubandus, ja kütuseaktsiisi. Peame õigeks sellist eelarvepoliitikat, et kiire majanduskasvu ajal tehakse ülejäägi-eelarve, ja kui majandus kasvab aeglaselt, siis selle elavdamiseks ülejäägi arvelt riiklikke investeeringuid. Ettepanek on tõsta maksuvaba tulu lastega peredele, esimese lapse eest 100 eurot, teise eest 200, kolmanda eest 300 ja sama palju iga järgneva lapse eest.“
Jakko Väli sõnas Roheliste nimel: „Alkoholiaktsiisi langetamiseks ei ole põhjust. Langetama peab kütuseaktsiisi, Eesti väikeettevõtja maksustatakse praegu surnuks.“ Joonas Laks: „EKRE lausmaksude langetamise plaani juures tundub, et kui nad on valitsuses, siis pigem ei viitsiks pingutada ja ostaks endale populaarsust. Suurendada keskkonnale puhtamat tootmist. Maksuvabalt võiks kasutada pensionifondi raha enda või lapse elupäästvaks raviks, kui Haigekassa ei tasu.“
Aivar Riisalu nentis, et esindab Keskerakonda, mis on peaministri partei, ja toonitas, vajalik oleks teha riigi kulude ja tulude revisjon, riigieelarvet võiks hakata uuesti üles ehitama, praegu on pidu läinud vähekene hoogsaks. „Ebanormaalne on, et elekter on Eestis kallim kui Soomes. Keskerakonna valitsuses läks valesti see keeruline maksusüsteem, seda poleks pidanud tegema. Keskerakond jääb astmelise tulumaksu pooldajaks, astmed peavad olema lihtsad ja arusaadavad. Vaadake, kui paljud inimesed maksavad kaupluste kassades sularahas, ja esitage küsimus, miks nad maksavad, ja küsige, kui mõistlik on me maksusüsteem.“
Kaul Nurm lausus, et Vabaerakond on seisukohal, tööjõult ehk palgalt arvestatav tulumaks peaks langema 12 protsendini ja vabastada tuleks maksustamisest annetused vabaühendustele. Oluline on kütuseaktsiisi alandamine, eriti puudutab see maaelanikkonda. Pension ei ole maksustatav tulu, vaid riiklik hüvitis. Kavas on taastada abikaasade ühisdeklaratsioon ja viia lastelt mahaarvestatav miinimum 6000 euroni aastas. Ta kirjeldas veel, kuidas lisaks kõrgele alkoholiaktsiisile mõjutab maapoodide sulgemist ka tasuta ühistransport – inimesed sõidavad maakonnakeskusesse, teevad ostud seal, maapoode hakkab jääma juba keskmise suurusega kohtades vähemaks.
Rene Tammist lausus, et sotsiaaldemokraatide seisukoht on mitte tõsta maksukoormust: „Eestis on suurimaid ebavõrdsusi sissetulekute osas Euroopas, eriti drastiline on eakate seas. Pension tuleks teha keskmise pensioni ulatuses tulumaksuvabaks. Töötajate tulumaksu astmete arvestamise piiri tuleks tõsta 1200 eurolt 2000 eurole, alampalk teha tulumaksuvabaks, võidaks 90 protsenti palgasaajatest. Meie ettepanek on ka langetada elektriaktsiisi poole võrra ja teha annetused tulumaksuvabaks.“
Kalle Palling ütles, et Reformierakonna maksupoliitika esimene samm on kaotada ametis oleva valitsuse loodud maksukaos: „Muudame mitmete sadade astmetega maksupusserdise tagasi ühetaoliseks. Inimesed maksavadki kassas sularahas, ümbrikupalkade arv on kasvanud seetõttu, et suurema palga teenijatelt võetakse raha ära. Tore, et osapooled, kes olid valitsuses selle asja taga kaks aastat tagasi, on valmis tagasi pöörama ja kahetsevad.“ Ta märkis veel, et umbes 350 miljonit eurot on jäänud laekumata alkoholiaktsiisi tõttu, selle raha eest oleks Eesti riik saanud osta üle 4300 kiirabiauto.
„Palju vahet pole, kellele erakondadest hääle anname, maksud langevad, aktsiisid kukuvad, elu nagu lill,“ kommenteeris Urmas Kirtsi maksuteema lõpetuseks.
Saalist esitatud küsimusele, kas Eestis võiks ettevõtluse makse regiooniti eristada, vastasid Keskerakonna, Reformierakonna, Isamaa ja Elurikkuse Erakonna esindajad, et ei poolda seda. Nad põhjendasid, et see tooks kaasa kombineerimise ja petmisvõimaluse, tõstaks bürokraatiat. Maksuerisuste poolt olid Eesti 200, EKRE, Vabaerakonna ja Roheliste poliitikud põhjendades, et Eestis on elatustase regiooniti erinev, maapiirkonnad jäävad tühjaks, ettevõtluse maksuerisustega saaks sealseid inimesi toetada. Sotsiaaldemokraadid rõhutasid, et kaugemal regioonides tuleks arendada taristut, parandada avalike teenuste kättesaadavust, toetada ettevõtlust.
Meie jätkusuutlikkus ja Eesti aastal 2030
Eesti elanikkond vananeb, tööjõudu pole kusagilt võtta, 12 000 loomaga sigala omanik ütleb, et töötajad on Ukrainast, kohapealt ei tule keegi tööle. Häda tööjõuga on suur, tutvustas Urmas Kirtsi järgmist teemat.
Küsimus poliitikutele oli: „Kuidas olukorras, kus sotsiaalkulude pool kasvab, maksud vähenevad, tagada jätkusuutlikkus, et ettevõtjatel oleks, kellega toota?“
Kalle Palling Reformierakonnast toonitas, et jätkusuutlikkuse tagab sündivuse kasv ning riik saab püsida, kui on kaitstud. Toetada tuleb peresid, lasteaia pearaha peaks maksma riik. Eesti väärtus on unikaalne elukeskkond.
Sotsiaaldemokraat Rene Tammist rõhutas, et eakad ei vii Eestit pankrotti. Tuleks muuta mõtteviisi väärikast vananemisest, ka vanemas eas on võimalik alustada ettevõtlusega. Eestis on tööturul veel rakendamata 80 000 inimest – seotud omastehooldusega, noored, lastega emad.
Aivar Riisalu: „Me rahvas saab rikkaks kolme suure vaala abil – põlevkivi, mets ja fosforiit. Eesti rahva arvetel pankades seisvat raha on 7 miljardit eurot, eakaid tuleks õpetada, kuidas raha suunata ettevõtlusesse.“
Ann Räämet Isamaast kõneles sellest, et tuleb juurutada tervishoiusüsteem, mis tagaks inimeste töövõime kõrge eani ning oluline on elukestev õpe – siis pole tarvis panustada välismaalt tulevatesse töökätesse.
Henn Põlluaas lausus, et välismaalt tuleks tagasi kutsuda 100 000 inimest, kes on läinud sinna tööle, ning rakendada 30 000 noort, kes praegu ei tööta, lisaks on meil 48 000 töötavat pensionäri, keda karistatakse tulumaksuga.
Artur Talvik Elurikkuse Erakonnast kõneles metsast, mis on me elukeskkonna rikkus, metsa tuleks lõigata mõistlikult ja väärindada seda siin. „Maailma ootab ees väga suur muutus – robotiseerimine, automatiseerimine, tehisintellekti tulek. Selleks tuleb olla valmis. Tuleb kaasa minna innovatsiooni ja tehnika arenguga, riigi ülesanne on mõelda, mismoodi leevendada töökäte ülejääki.“
Taavi Toom Eesti 200st sõnas, et Eesti rahvastik kahaneb, seda ei tohi ignoreerida. Kõige hullem nende valimistega on populistlik pensioniralli, lubatakse pensioni tõusu, aga kas oleme selleks suutlikud ja kas on vajalik? Tuleb eakaid hoida kauem tööturul.
Jakko Väli Roheliste erakonnast tõi esile, et tasuta kõrgharidusega toodetakse praegu diplomeeritud inimesi, keda pole tööturul vaja. Riik peaks esitama läbimõeldud tellimuse, keda vaja koolitada, et eelkõige arendada ettevõtlust.
Kaul Nurm Vabaerakonnast kõneles samuti lastega perede toetamisest, töötajate ümberõppest: „Varsti on tulekul majanduskriis, kui võõrtöölised jäävad siia, on me omad inimesed tööta ja võõrtöölised töötavad madala palgaga.“
Tulevikuvisioonis nägid enamik erakondi Eestit puhta keskkonnaga, kaitstud ja demokraatlikuma riigina.
Vabaerakond teeks korda riigivalitsemise, et valijad ei tunneks ennast petetuna pärast valimisi. Rohelised rõhutasid rahvaalgatuse ja otsedemokraatia vajalikkust. Eesti 200 seisukoht on, et vanaviisi jätkates pole head tulevikku – bürokraatia tuleb viia miinimumini ja kaasata spetsialistid, riik on tulevikus praktiline ja pragmaatiline. Elurikkuse Erakond rääkis nutikast, innovaatilisest maheriigist, mis on mahe ka suhtluse poolest, palju otsustamist hakkab toimuma kogukondades, ka riiklike suuremate küsimuste üle saavad otsustada inimesed.
EKRE rõhutas turvatunde suurendamist, ei tehta Brüsseli juhtnööride järgi, vaid Eestis otsustatakse ise ning Eesti riik on rahvusriik, mitte osa euroföderatsioonist, mille poole oleme teel. Isamaa tuletas meelde aastat 1992, kus oluline ei olnud rikkus, vaid tahe olla peremehed oma maal ning peaksime sellest hakkama rohkem rääkima. Rikkus peaks hakkama tulema haridusest, teadusest, inimeste ettevõtlikkusest.
Aivar Riisalu kirjeldas humoorikalt, millele järgnes naer ja suur aplaus, kuidas aastal 2030 hoiab Eesti ära kogu Euroopa asiaatlikust bolševismist – aastal 2023 on võimul EKRE, nelja aasta pärast sõditakse Venemaaga, eestlased võitlevad Sinimägedes, järele ei anna. Sotsiaaldemokraadid rääkisid julgest majandusest ja sotsiaalsest kaitsest ning nõustusid Keskerakonnaga, et suurim väljakutse on EKRE ning peaksime endale esitama küsimuse, kas tahame avatud või suletud Eestit.
Reformierakonna sõnum oli, et järgmise viie aastaga areneb tehnoloogia sama palju, kui arenes viimase 30 aastaga. Mida rohkem tehnoloogiat kasutame, seda rohkem töökohti on vaja. Et 2030 oleks Eesti tark riik, on vaja keskenduda haridusele, rajada ka Kuusallu riigigümnaasium.