ENNO UIBOLE Kuusalust Valgetähe V klassi teenetemärk

3279

Murtud Rukkilille Ühingu juht ENNO UIBO saab iseseisvuspäeva eelõhtul EV presidendilt ordeni.

Valgetähe V klassi teenetemärgiga autasustatav ENNO UIBO kaitseb represseeritute huve ning on ka ise olnud küüditatud.

Kuusalus elav pensionär, endine ehitusettevõtja Enno Uibo nägi oma nime autasustatute seas internetist, kuid ei uskunud, et see võib olla tema: „Kadrina kandis toimetab mu nimekaim, kes on talupidaja. Laupäeval sain presidendi kantseleist kirja, nüüd pole kahtlustki, tõesti autasustatakse mind. Olen kutsutud 23. veebruaril Pärnusse Endla teatrisse teenetemärki kätte saama. Ma ei ole osanud mõelda ega tulnud selle peale, et niisugune autasu võib tulla. See on üllatus.“

MTÜ Murtud Rukkilille Ühing on asutatud 2003. aastal pärast seda, kui president Lennart Meri eestvedamisel toimus Tallinnas Lauluväljakul Murtud Rukkilille päev, kuhu olid oodatud nõukogude ajal represseeritud ja küüditatud. President Meri andis seal neile kõigile üle Murtud Rukkilille märgi.

Et represseeritutega tegelemine ei piirduks märgi jagamisega, tekkis Enno Uibol idee moodustada omaette MTÜ. Asutajad olid tema, Leina Meigas, Jaan Russak ja Laur Sits Kuusalust. MTÜ Murtud Rukkilille Ühing on registreeritud Kuusalu valda. Liikmeid on 800, neist 22 Kuusalu vallast. Juhatusse kuuluvad Enno Uibo ja Laur Sits Kuusalust ning Inda Hanson Tallinnast.

Ühingu patroon on aastaid olnud Urmas Reinsalu, praegune kaitseminister ja IRLi esimees. Ühing on sõlminud koostöölepingud IRLi ja Reformierakonnaga ning Tallinna linnavalitsusega. Aastatel 2013 ja 2014 on riigieelarvest eraldatud ühingu tegevuseks 10 000 eurot.
Enno Uibo räägib, et tänu sellele alustas mullu oktoobris tööd Murtud Rukkilille Ühingu nõustamispunkt Tallinnas Liivalaia tänavas, sotsiaalmajas. Vastuvõtt on kord nädalas esmaspäeviti kolm tundi. Nõustama sõidetakse ka Lõuna-Eestisse ja teistesse piirkondadesse, sest represseeritud on eakad, kõik neist ei saa minna Tallinnasse.

„Põhilised küsimused on, kuidas praegusel ajal toime tulla. Pärimisküsimustega on probleeme, ka hooldekodusse paigutamise ja muu sellisega. Vanad inimesed ei suuda enam ise enda eest seista, neid kiputakse teinekord ka ära kasutama,“ selgitab ühingu juht.
Kord aastas korraldatakse Rukkilille päev, kuhu on oodatud represseeritud-küüditatud üle Eesti. See püütakse sättida 12. augusti ehk rukkimaarjapäeva lähedale. Sel suvel on kavas Rukkilillepäev läbi viia Kuusalus.

Murtud Rukkilille Ühingu algatusel on püstitatud Eestimaa nelja tippu sümboolsed nurgakivid Hävinud Eesti Kodu mälestusmärgina. Need on Vaivara, Mõniste, Lümanda ja Viimsi vallas.

Möödunud aastal korraldas ühing koostöös Kuusalu vallavalitsusega Rukkilille Kodu konkursi, kaunima maakodu tiitli sai perekond Tammemäe Merila talu Tsitre külas. Oma sünnikandis Mõniste vallas on Rukkilille Kodu konkurss toimunud Enno Uibo ärgitusel kahel viimasel aastal. Ta loodab, et konkurss jätkub Kuusalu vallas ka tänavu.

Murtud Rukkilille Ühing annab välja infolehte Rukkilill, sel aastal on küüditamispäeva, 25. märtsi paiku tulekul 20. number. Enno Uibo märgib, soov on, et leht  ilmuks  kaks  korda  aastas, ent pidevalt pole see õnnestunud.

Ühing korraldab ka konverentse ja tervisepäevi, viib represseerituid ekskursioonidele, organiseerib ravivõimalusi spaades. MTÜ eestvedamisel on muudetud represseeritute toetamise korda nii, et ühistranspordi sõidusoodustust ja ravikulude toetust ei pea taotlema enam kuludokumentide alusel, vaid 192 eurot kantakse üle taotleja avalduse alusel.

Detsembris 2012 avaldas Enno Uibo raamatu „Kalevipoja lapsed“, kus paarkümmend represseeritut meenutavad endisi aegu, raamatu toimetas tema tütar Ere Uibo, kes alates mullu suvest töötab Sõnumitooja ajakirjanikuna.

Enno Uibo ütleb, et andis raamatu välja enda kulul, trükiarv oli 500 ning see on poodidest ära müüdud: „Raamatu kinkisin Kuusalu koolile ja ka Kuusalu vallavanemale. Paneme kokku teist osa, sest hakkasin saama telefonikõnesid ja kirju, on pakutud veel mälestusi. Ka uude raamatusse tulevad paarikümne represseeritu mälestused.“

Eelmine artikkelRaasiku lionsklubi osales võidukas mälumänguvõistkonnas.
Järgmine artikkelMistra-Autexi juht PRIIT TAMM õpetab Raasiku koolis majandust