Edukas vabavõitleja JASS MURUTALU elab Kehras

2147

Sportlik vabavõitleja JASS MURUTALU sai üle-eelmisel nädalavahetusel esimese profimatši võidu väljaspool Eestit.


JASS MURUTALU arvates on va­ba­võitlus põnev spordiala.

Eelmisel nädalal kajastasid spordikanalid Eesti vabavõitleja Jass Murutalu võitu Soomes. Laupäeval, 21. aprillil Rovaniemis toimunud võistlusliigas Arctic Fight venelase Ivan Tšernihhini alistanud 24aastane eestlane on Kehra mees. Lõpetanud Kehra keskkooli ning töötab praegu treenerina Anija valla spordikeskuse jõusaalis. Peale selle õpetab Kehra noortekeskuses noortele ja täiskasvanuile poksil ning vabamaadlusel põhinevat püstivõitlust.

Sportliku vabavõitluse ehk MMAga (lühend inglisekeelsest nimetusest Mixed Martial Arts) on ta tegelenud üle paari aasta. See on kahevõitlusala, milles peetakse kolmest raundist koosnevaid matše kas poksiringis või spetsiaalsel võrkaiaga piiratud areenil.

„Sattusin selle juurde juhuslikult. Leidsin internetist sarjad, kus tutvustati eri võitluskunste. Sportlik vabavõitlus oli üks nendest,“ jutustab kooliajal hoopis kergejõustiku, peamiselt sprinti ja tõkkejooksu harrastanud mees.

MMA juures võlus Jass Murutalu see, et pole erilisi piiranguid, kasutada võib võtteid erinevatelt aladelt – maadlust, poksi, alistusvõtteid, kägistusi ja liigeselukke: „See teeb ala põnevaks, pole igav.“

Ta leidis Tallinnas koha, kus on võimalik sportlikku vabavõitlust harjutada – spordiklubi 3D Treening: „Ei ole küll eraldi MMA treeningut, vaid mitmed võitlusalad koos: poks, maadlus, maasvõitlus ehk Brasiilia jiu-jitsu.“

Võistlema pool aastat pärast alustamist
Kui kaks baaskursust läbitud, tehtud kuus kuud treeninguid, osales Jass Murutalu esimest korda sportliku vabavõitluse võistlustel. Neid korraldas sama spordiklubi, kus ta ise treenib, võistluse nimi oli 3D Liiga. Juba esimesel korral õnnestus võita.

„Eestis ei ole MMA võistlusi palju, vaid kaks sarja. 3D Liiga on rohkem algajatele, number üks on kaks korda aastas toimuv Raju, kus võistleb kogu Eesti paremik,“ ütleb Jass Murutalu.

Tema ise on kaasa teinud neljal viimasel Rajul, esmalt amatöörina, kahel viimasel korral profimatšides: „Profimatš ei tähenda Eestis, et võistleja elatub sellest, vaid reeglid on erinevad – profimatšis on vähem piiranguid, võistluskindad on väiksemad.“

Sportlikus vabavõitluses otsitakse vastasteks samasse kaalukategooriasse kuuluvaid ning oskustelt-kogemustelt enamvähem võrdseid sportlasi. Jass Murutalu võistleb kuni 70,3 kilo kaaluvate meeste hulgas.

Euroopa ja maailmameistrivõistlusi sportlikus vabavõitluses ei korraldata, küll aga peetakse sel alal edetabeleid. Maailma suurimaks ja prestiižikamaks peetakse USAs toimuvat UFC  liigat, seal on Jass Murutalu sõnul suured auhinnarahad ning UFC meistritiitli võitu võib võrrelda maailmameistritiitliga.

„Maailmas on MMA võistlusi väga palju, see ala kasvab meeletu kiirusega,“ kinnitab ta.

Soome võistlus tuli ootamatult
Äsjane võistlus Soomes oli Jass Murutalul esimene sportliku vabavõitluse profimatš väljaspool Eestit.

„See on kõige põhjapoolsem MMA võistlus maailmas, toimus Rovaniemis neljandat korda. Sel korral oli pubisse üles seatud väike poksiring, oli kaheksa matši amatööride ja neli profireeglite järgi. Kuna soomlane, kes pidi algselt venelasega võistlema, ei saanud osaleda, pakuti tema kohta mulle,“ jutustab Jass Murutalu.

Kuigi ta oli alles äsja võistelnud ning kutse tuli ootamatult – laupäevasele võistlusele sai kutse alles kolmapäeval – otsustas minna. Eelnevalt pidi veel mõne päevaga kaotama kaalus 4 kilogrammi.

„Võit tuli kergemalt, kui oskasin oodata,“ sõnab ta.

Nüüd on Jass Murutalul sportliku vabavõitluse profimatšidelt kolm võitu. Suuri eesmärke, kuhu MMAs jõuda, ei ole ta seadnud: „Soov on enda potentsiaal võimalikult hästi ära kasutada, eks siis ole näha, kuhu see viib.“

Eelmine artikkelSoodlast leiti mürsk
Järgmine artikkelEesti Metsaühistu tegevuse pearõhk on Harju metsaomanikel