Odüsseuse etendused läksid Kuusalus täissaalidele

1646

„Viimase etenduse lõpus mõõtis ajakirjanik MADIS JÜRGEN aplausi pikkuseks 12,5 minutit,“ rääkis KADI KATARIINA SARAPIK.

Eino Tambergi opereti „Odüsseus“ viimane, kuues etendus oli Kuusalu keskkooli aulas neljapäeva, 26. aprilli õhtul. Publikut oli nii palju, et otsiti toole juurde ning osad istusid ka põrandal.

Eriliseks tegi etenduse seegi, et vaatama oli tulnud üks endisi näitlejaid – 1946. aastal Nõmme gümnaasiumis Nausikaa rolli mänginud Gertrud Üppis, kes hiljem töötas Eesti Filharmoonia juures hääleseadjana. Tema rääkis pärast etendust, et kui nemad noortena „Odüsseust“ mängisid, siis orkestrit ei olnud, lauldi klaveri saatel. Ka koori polnud. Küll aga tulid tüdrukud rannastseenis lavale supelkostüümides.

Gertrud Üppis oli Nausikaa rollis 10. klassi õpilasena. Ka 66 aastat hiljem Nausikaad mänginud Kristin Parve õpib 10. klassis.

Kuusalu kunstide kooli direktor ja opereti-projekti produtsent Kadi Katariina Sarapik jutustas, et kunstide kooli ja keskkooli ühistööna valminud lavastust käisid vaatamas mitmed teatrikriitikud, muusikud, muusikaõppejõud, et tutvuda Eino Tambergi noorpõlveteosega: „Oli ka arvamusi, et tegu on Eesti esimese operetiga, aga seda tuleks veel kontrollida.“

Ta märkis, et kuus etendust oli lavastuse jaoks just sobiv arv – vanemate osalejate esinemine läks järjest paremaks, aga pisemad hakkasid orkestris ära väsima.

„Südantsoojendav oli vaadata, kuidas kadusid piirid nooremate ja vanemate õpilaste vahel, ei tahetud lahku minna. Kõhutunne ütleb, et sellega „Odüsseuse“ esinemised ei piirdu. Võibolla mängime sel kevadel-suvel veel kusagil või leiame edaspidi uusi osatäitjaid,“ arutles Kadi Katariina Sarapik ja lisas, et Olav Ehala pakkus järgmiseks üht oma tunniajast tükki.

Omaette probleem võib tekkida taas näitlejate mikrofonidega, ehk leiab lahenduse, avaldas ta lootust. Kuueks etenduseks saadi mikrofonid tänu lapsevanem Anne Mai Aamanile, kelle õe väimees Ülar Enn firmast Eventech võimaldas mikrofonid tavapärasest hinnast kolm korda odavamalt.

„Odüsseuse“ lavastuse paari proovi ja viimast etendust käis vaatamas Eesti Ekspressi ajakirjanik Madis Jürgen. Lugu ilmub selle nädala lehes.

Kadi Katariina Sarapiku sõnul õnnestus Gertrud Üppisega ühendust võtta just tänu Madis Jürgenile, kes suhtles Eino Tambergi klassivenna ja samuti „Odüsseuses“ osalenud Erast Parmastoga ning sai temalt klassiõdede telefoninumbreid.