
Laupäeval, 17. mail toimus Harjumaa 15. seeniortantsupidu, mis teist korda oli Arukülas – esimest korda võõrustas Aruküla rahvamaja seeniortantsijaid 2014. aastal. Kokku osalesid tänavusel seeniortantsupeol 158 tantsijat 12 rühmast.
Seeniortants on eakatele mõeldud liikumisviis, mille lõi saksa koreograaf Ilse Tutt, kes tegi esimesed istumistantsud 1970ndatel aastatel oma 90aastase ämma nõudmisel. Edaspidi lisandusid istumistantsudele lihtsamad ringmängutaolised tantsud. Saksamaalt jõudis seeniortants Soome ja Rootsi, nüüdseks on levinud kogu Euroopas. Eestisse tõi selle Saue tantsuõpetaja Eve-Mall Saar, kes alustas seeniortantsukoolitusi 1997. aastal. Harjumaa seeniortantsupidude algataja oli Saku tantsuõpetaja Aime Tamm.
„Eve-Mall Saar on öelnud, et seeniortantsud on jõukohased ja tervislikud, loovad hea meeleolu, soodustavad seltskondlikku suhtlemist ja parandavad enesehinnangut. Seeniortantsude idee oli ja on üheskoos olemine üksi olemise vastu. See oli ka meie tänavuse seeniortantsupeo moto,“ ütles Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas, kes oli koos Aruküla prouade tantsurühma Pihlakobar liikmetega tänavu maakondliku seeniortantsupeo korraldaja.
Aruküla prouade tantsurühm Pihlakobar on üks väheseid, kes tantsib nii seenior- kui rahvatantse. Aastaid õpetas neile mõlemaid Evi Tomingas, möödunud sügisest on rühma seeniortantsude õpetaja Aide Merka, rahvatantse õpetab Garina Toomingas. Lisaks Pihlakobarale osalesid seeniortantsupeol ka Vihasoo tantsumemmed, keda juhendab Elna Linkvist, ning seeniortantsijad Sauelt, Tabasalust, Vasalemmast, Haabneemest, Randverest, Loolt, Koselt, Ardust, Kiisalt, Sakust. Igas rühmas on 12-18 tantsijat, kõik naised. Tantsitakse paarides tantsulugude saatel. Igal rühmal on oma kostüümid, seeniortantsurõivad on enamasti pidulikud, peamiselt maani seelikutega, sageli kuulub riietuse juurde ka mõni aksessuaar – kübarad, lehvid.
Neli tundi kestnud pidu algas tantsuga „Vanad sõbrad“, mis oli ka 15 aastat tagasi toimunud esimese peo kavas. Seekord esitasid seda Aruküla rahvamaja laval igast osalenud tantsurühmast üks paar. Seejärel tervitas vanemaealisi tantsijad Raasiku vallavanem Toomas Teeväli. Pärast seda esitas iga tantsurühm kaks tantsu. Esines ka bänd Keila Kaunimate Agulihärrade Vennaskond, päevajuht oli ansambli liige Peep Raun. Tantsupeo teine osa oli rahvamaja parketisaalis, seal tantsiti bändi saatel ühistantse. Aruküla rahvamaja fuajees oli 15. korda toimunud seeniortantsupeo puhul fotonäitus.
Garina Toomingas rõõmustas, et sai seeniortantspeol osalejailt väga positiivset tagasisidet: „Üks neist kinnitas, et just selline peabki üks seeniortantsupidu olema – oli tantsu, laulu, nalja ja naeru ning peo lõpus said ka ühiselt tantsu keerutada. Sellist võimalust ei olevat varem olnud. Veel kiideti, et said meil esineda ja tantsida laval. Üks rühm, kes on neli aastat koos käinud, tantsis Arukülas laval esimest korda.“
Eesti Kultuurkapitali Harjumaa ekspertgrupp toetas seeniortantsupeo korraldamist 800 euroga.





