Arukülas oli 12 kodukohvikut

2725
Keskel Kalesi küla Kesa talukohviku perenaine TALVI ARUAAS ja kohvikutepäeva peakorraldaja GARINA TOOMINGAS ning Kesa talu peretütred.

Viie toimumisaasta jooksul olid esmakordselt kohvikud avatud ka Järsi ja Kalesi külas.

MAI-LIIS PAENURM

Laupäeval, 4. juulil avati Raasiku vallas 8 tunniks 12 kodukohvikut: Järsi külas Sambu talus Sambumäe kohvik,  Kalesi külas Kesa talukohvik. Arukülas olid Õhukohvik, Vildivilla muinasjutukohvik, Meeste kohvik M3, Vene kohvik, Mehhiko kohvik, Gurmaaniklubi kohvik, House Gurmee Kodukohvik, Mokapai perekohvik, Terrassikohvik ja kohvik H;E;M;M.
Kohvikutepäeval „12 kohviringi ümber Aruküla” olid orienteerumiseks tänavate alguses viidad. Kohvikute vahel sõitis vana Volga, roolis Kalle Kiisk. Külalisi plaaniti sõidutada kastiautoga, kuid politsei keelas selle turvalisust silmas pidades. Kohvikutepäeva toetas Raasiku vald ja voldikute trükki Kultuurkapital.
Traditsiooniliselt korraldas kohvikutepäeva Aruküla Kultuuriselts eesotsas tegevjuhi Garina Toomingasega: „Uskumatult tore oli näha, kui avatud on inimesed. Müts maha!“

Kohvikud Järsil ja Kalesil
Soovi osaleda avaldasid sellel aastal ka külad väljaspool Aruküla.
Kalesi Kesa talukohviku perenaine Talvi Aruaas mainis, et kuuldusi, nagu kaugematesse kohvikutesse ei tulda, ei tasu uskuda. Esimesed külalised tulid kell 12.30 ja kohvikus oli rahvast kogu aeg. Tuldi ka Lagedilt, Viimsist, Jürist ja Tallinnast.
Talvi Aruaasa sõnul aitas kaasa külatee algusesse pandud silt, sest tee otsast paistab ainult mets, mille taga on aga kogu Kalesi küla. Kuna tegu on perenaise vanaisa 160 aastat vana taluga, siis oli kohviku toit samuti maalähedane. Talvi Aruaasa tütred pakkusid rammusaid talutoite. Piim kohupiimakoogi jaoks ning liha kapsasupiks toodi tuttavatelt talunikelt, munad pandi koogi sisse oma kanadelt. Lapsi lõbustas kloun.
Järsi küla Sambumäe talukohviku pidajad olid Pille-Riin ja Rain Ilmets. Külalised said maitsta juustukooke ja kanapirukat. Populaarseim kaup oli Sambumäel villitud koduõlu.
Külalised Eve-Ly Villberg ja Ülle Lepik sõitsid Sambumäe kohvikusse autoga, hiljem alevisse jõudes vahetasid auto jalgrataste vastu. Nad kiitsid, et tore on näha kodukohvikuid väljaspoolt Aruküla, saab avastada kodukanti. Prouad jutustasid, et neile meeldib teiste kohvikutes tegevusi ja toite uudistamas käia, sellepärast ise kohvikut ei avanud.
Arukülast üle raudtee Sarapiku tänaval asus meeste kohvik M3. Kohvikut pidas Aruküla segarahvatantsurühm Lapulised, kus tegutsesid  ainult mehed. Nad teatasid, et naisi ei kaasatud isegi kokkamisse.
Risto Kärner:  „M3 tekkis meestest, kes on kolmel korral avanud kohvikutepäeval kohviku ning osalenud kolmel korral ka meeste tantsupeol.“
M3 pakkus lisaks söökidele kokteile nimega Kapipõhi, sest kostitajad olid välja toonud joomata jäänud jookide pudelipõhjad. Kokteili Pimekohting sisu tuli tellijale üllatusena. Igal täistunnil lõbustati külalisi tantsuga ning tuleohutusnõuannetega. Hoovis oli näha mesitarusid, Ameerika autosid kui ka metallitööd.
Esmakordsed olid sellel aastal ilukohvik H;E;M;M ja taimetoitudega Terrassikohvik. Kohviku H;E;M;M üks korraldajatest Maarja-Ly Teino toonitas, kui kokkamine pole tugevaim külg, siis ei tasuks kohvikut avamata jätta: „Meie pakkusime ainult värskendavaid kokteile, soengu ja meigi said kõik soovijad.“
Taimetoitu pakkunud Terrassikohviku perenaine Anneli Freienthali menüü idee tuli huvist taimetoidu vastu.
House Gourmee kodukohviku Suvila tänaval avasid Silvia Laas ja Merylin Astover. Peakokk oli restoraniketi Toit’si üks omanikest Siim Rehepapp. Muusikat mängis DJ Kermo Hert. Juttu sealsetest maitsvatest burgeritest kuulis juba küla pealt..
Mokapai perekohviku hitt oli kodune jäätis, mida sai nii mango- kui ka rabarberi-piparmündi, sidruni ja maasikamaitselist.
Aruküla põhikooli ees pakuti Vene kohvikus vene rahvustoite. Koos Aruküla põhikooli vene keele õpetaja Leena Mölsiga toimetas kohvikus 9. klass, kes ööbis eelneva öö koolis, kus valmistati üheskoos toite. Viimane kook tuli ahjust kell 3 öösel.

Kohvikupidajad teiselt mandrilt
Aruküla rahvamaja ees võis näha suure panni taga toimetamas kahte meest. Need olid Jose Luiz Leon Alvarez Argentiinast ning Leno Morfin Mehhikost, kes pakkusid ehtsat Mehhiko burritot, hibiskuse teed ning Mehhiko riisi. Leno Morfin elab viimased 4 ja pool aastat Arukülas, on kuntsnik, kuid hobikorras kokk. Ta selgitas, et Mehhiko toit pole vürtsikas, süües lisab igaüks enda soovi järgi jalapenot või tsillit. Teist aastat avatud Õhukohvik raamatukogu ees pakkus sellel aastal aasia toite. Kokkas kaks aastat Aasias elanud Aruküla tüdruk Katre Porss.
Garina Toomingas: „Enam ei pea inimesi paluma, nad ise tahavad koduväravaid isegi võõraste jaoks avada. Järgmisel aastal on lubatud kohvikud avada Igaveres ja Peningil. Kuuenda kohvikutepäeva võiks teha ülevallalise, edaspidi jätaks selle ikka Aruküla aedlinna.“

Eelmine artikkelKehra sotsiaalmaja remondiks teeniti 38 700 eurot
Järgmine artikkelVäärkoheldud loomade päästmine Kolgast