
Möödunud nädalal lõppes Aruküla hoovijuttude sari, mille keskmes oli ettevõtlus – augustis kord nädalas toimunud kokkusaamistel rääkisid oma teekonnast ja andsid kuulajaile nõu ettevõtjad. Lisaks kohtumistele pealinna ettevõtlike inimestega olid vestlusõhtud ka Raasiku valla ja naabervaldade Kuusalu ja Anija väike-ettevõtjatega.
Neli esimest hoovijuttude õhtut toimusid Aruküla koduaedades. Esimesel kohtumisel rääkis aasta investor 2023 Katri Teller, kuidas jõudis pärast pankrotti finantsvabaduseni. Nädal hiljem kõneles tuvi maski taha peituv investor ja blogija Rahakratt raha paigutamisest kinnisvarasse. Kolmandal korral jagas müügikoolitaja Kiviselg müüginippe ja -trikke ning andis soovitusi, kuidas ettevõtet käivitada.

Kahel viimasel korral olid kokkusaamised kohalike ettevõtjate ja ettevõtlikega. 22. augustil olid oma võitudest ja kaotustest ettevõtlusmaastikul kutsutud rääkima Raili Mägi Kuusalu vallas tegutsevast OÜst Kaine Kärbes, Arukülas elav Kristina Lätti, kel on ratsavarustuse e-pood ja kauplus Tallinnas, ning Aruküla perefirma OÜ Kiigesellid omanik Mirko Miilits. Hoovijutud lõppesid möödunud nädalal väljasõiduga Anija valda Nõmbra metsarestorani, kus võõrustasid omanikud Indrek Leht ja Ellery Powell.
„Kui meil on enda piirkonnas ägedaid inimesi, miks siis ainult väljast esinejaid tuua,“ sõnas hoovijuttude üks korraldaja Juta Asuja.
Ta lisas, et pole mõtet kutsuda ettevõtlusega alles alustada plaanivate inimestele rääkima ettevõtjaid, kes on juba väga palju saavutanud: „Nad tunduvad enamasti kauged ja kättesaamatud, väiksemad kohalikud tegijad võivad mõjuda palju inspireerivamalt ja julgustavamalt.“
Neli kohalikku ettevõtjat
22. augustil Arukülas oma ettevõtluskogemusi jaganud piirkonna ettevõtjad jutustasid, kuidas ja miks jõudsid oma ettevõtte loomiseni, mis oli alustamise juures kõige keerulisem, kuidas jõudsid oma esimese ja kuidas järgmiste klientideni, milliseid vigu on nad teinud ja milliseid õppetunde neist saanud, mis on nende ettevõtete praegused suurimad väljakutsed. Jagasid ka soovitusi ettevõtlusega alustada plaanivatele inimestele.
Raili Mägi Kuusalu valla ettevõttest Kaine Kärbes jutustas, et alkoholivabu kokteile pakkuv rändbaar tekkis tema enda vajadusest – kui käis kontsertidel-üritustel, ei pakutud seal juua midagi, mida ta oleks tahtnud. 2019. aastal loodud rändbaar käis esimesel aastal ühel üritusel, tänavu on alkovabu kokteile müüdud 27 üritusel.
Kristina Lätti alustas ettevõtlust 12 aastat tagasi veebipoega. Hobukeskus sai alguse sellest, et lisaks hobustele on tal huvi ka käsitöö vastu ning plaanis hakata hobustele tekke tegema. Kui sai aru, et Hiina odava toodanguga võistelda ei jaksa, hakkas esialgu ühe välisfirma ratsavarustust maale tooma.
„Kui tahate oma ettevõttega alustada, jagage see suur asi väikesteks ampsudeks ning tehke igal hommikul üks amps ära. Sedasi liigute samm-sammult oma eesmärgi poole,“ soovitas ta.
Mirko Miilits lisas: „Ja leidke teisi, kes on selle teekonna juba läbi teinud või sarnaste huvidega inimesi või mõni mentor- või ettevõtlusklubi, inspireerivaid kohti on palju. Näiteks meie saime Kiigesellidega alustamisel tuge loomeinkubaatorist.“
Kiigesellid, mis nüüd hakkab tegevust lõpetama, kasvas Mirko Miilitsa sõnul välja oma pere vajadusest – lastele oli vaja mänguasja, millel turnida nii, et see kohe katki ei läheks. Põrandakiige idee tuli ta abikaasal. Nende käsitöökiikede vastu oli huvi alguses väga suur, kuid nüüdseks on Eesti turg ammendunud.
Nõmbra metsarestorani omanikud Indrek Leht ja Ellery Powell pakkusid hoovijuttudest osavõtnutele metsasaadustest sööke-jooke ning julgustasid neid samuti nii-öelda oma asja ajama.
Teine kord, samad tegijad
Hoovijuttude sari toimus Raasiku vallas esmakordselt kaks aastat tagasi. Ka siis olid korraldajad Juta Asuja ja Marge Aasalaid. Tookord oli peateema investeerimine. Mitmed edukad investorid käisid kordamööda nii Aruküla kui Raasiku koduaedades huvilistele rääkimas, kuidas jõudsid investeerimiseni ja kuidas on sellega seni läinud ning jagasid nõuandeid.
Möödunud aastal korraldasid Juta Asuja ja Marge Aasalaid Kalesil investeerimisfestivali. Tänavu otsustati taas teha hoovijuttude sari, mille fookuses oli seekord ettevõtlus.
„Meil on Arukülas investeerimishuviliste mastermind-grupp, kellega käime kord kuus koos. Aeg-ajalt on seal seal kerkinud ettevõtluse teema. See köidab ka meid ning soovisime näha, kas meie kogukonnas on inimesi, kes on ettevõtlusega alustamisest huvitatud,“ põhjendas Juta Asuja.
Hoovijuttude õhtuid külastasid käesoleval aastal augusti igal teisipäeval keskmiselt 35-40 inimest, väljasõidul Metsarestorani käis 25.
„Kuna seekord olid mõned hoovijutud rohkem investeerimisest, teised ettevõtlusest, sai valida, kumb rohkem huvi pakub. Umbes pooled kuulajaist osalesid kõigil kordadel,“ sõnas Juta Asuja.
Ta arvas, kui on soovijaid, võiks Arukülas edaspidi luua ka väikese ettevõtlushuviliste grupi, kes saaks hakata omavahel kogemusi vahetama ning üksteist toetama ja innustama.