Arukülla metsloomade haigla rajamise kohta avalik arutelu

578

Raasiku vallavolikogu ja -valitsus on seisukohal – enne Arukülla metsloomade haigla lubamist on vaja läbi viia avalik rahvakoosolek.

Eelmisel nädalal tutvustasid Eestimaa Looduse Fondi (ELF) juhatuse esimees Jüri-Ott Salm ja projektijuht Agni Kaldma Aruküla lähistele, praeguse alajaama territooriumile metsloomade haigla rajamisega seonduvat Raasiku vallavolikogule.

Jüri-Ott Salm rääkis – kui Eestis juhtub suurem naftareostus, ei ole keskust, kus selles kannatada saanud loomi-linde aidata. Teise vajadusena metsloomade haigla järele nimetas ta, et üha enam ohustatud liike sattub seoses õnnetustega Nigula rehabilitatsioonikeskusesse või maaülikooli loomakliinikusse.

Kuna kõige rohkem õnnetusi juhtub metsloomadega Harjumaal, soovitakse rajada metsloomade haigla Põhja-Eestisse. Jaanuaris saadeti omavalitsustele ja riigiasutustele ringkiri, kas oleks võimalik kusagil leida selle jaoks maad ja hooneid. Ainuke positiivne vastus tuli ASilt Elering, kes avaldas valmisolekut anda loomade haigla jaoks Aruküla alajaama hoone ja maa, pärast seda, kui uus alajaam valmis ja vana demonteeritakse ehk 2014. aasta alguses.

Agni Kaldma lisas, et metsloomade haiglas hakatakse abi andma neile lindudele-loomadele, kes on saanud kannatada inimtegevuse tagajärjel ning päästetud inimasulatest.

„Ettevõtmisse saavad vabatahtlikena panustada ka kohalikud elanikud, peale selle pakume õppevõimalust koolidele-lasteaedadele,“ sõnas ta.

Volikogu istungil osalenud ASi Elering strateegiajuht Kalle Kukk rääkis, et sajaprotsendiliselt riigile kuuluv ettevõte peab oma tegevuses lähtuma riigivaraseadusest ning saab heategevust teha vaid oma tegevusala ehk energeetika piires. Peale selle on neil võimalik toetada kohalikke kogukondi, kuhu rajatakse uusi investeerimisobjekte – nagu praegu rajatakse Aruküla külje alla uut alajaama. Ta selgitas, et Elering ei kingiks praeguse alajaama maad ELFile, vaid annaks sellest kasutada just niipalju, kui metsloomade haigla jaoks vaja, ülejäänud pannakse tõenäoliselt müüki.

„Enne kui otsustame, on meil vaja Raasiku valla seisukohta, et see on vallale kasulik projekt ning te toetate seda,“ lausus Kalle Kukk.

Volikogu liikmed arvasid, et enne metsloomade haigla rajamise lubamist tuleks küsida kohalike inimeste arvamust, seda enam, et lähedal asuvad kaks korterelamut. ELFi esindajad ütlesid, et on valmis oma plaane tutvustama ka avalikul rahvakoosolekul.

Raasiku vallavanem Aare Ets ütles Sõnumitoojale, et vallavalitsus toetab metsloomade haigla rajamist juhul, kui sellega ei kaasne vallale rahalisi kohustusi ning projekteerimis- ja ehitustöödel lähtutakse keskkonda hoidva arengu põhimõtetest.

„Loomulikult tuleb maksimaalselt kaasata kohalikku kogukonda, eriti haigla võimalikke piirinaabreid. Soovime, et ELF korraldab hiljemalt septembrikuus oma plaanide, sealhulgas perspektiivse haiglahoone ja territooriumi eskiislahenduse, tutvustamiseks avaliku arutelu,“ märkis ta.

Eelmine artikkelPõleng Loksa linnas
Järgmine artikkelOÜ Aade Lõng Raasikult – soomlaste lõngaparadiis