KRISTA SIMSON ja tema kunstiklassi lapsed

4588

Kuusalu kunstide kooli õpetaja ja õpilased räägivad, kuidas tegid „Odüsseuse“ operetile lavakujunduse.

„Odüsseuse“ lavastus jääb meie kunstiklassi laste emadele kauaks meelde,“ sõnab kunsti­õpetaja, graafik Krista Simson ja selgitab, et teinekord said maalijate riided päris värviseks, aga paraku see värv naljalt ära ei tule.

„Lemmikpükstest jäin sedasi ilma,“ lisab Sandra Kubi. „Krista tunnid on kõige toredamad, sest need kestavad kauem. Mulle meeldib joonistada.“

Kuusalu kunstide kooli ja keskkooli aprillis esietendunud opereti „Odüsseus“ lavakujunduse kavandas Krista Simson, see maaliti valmis õpilaste ühistööna.
Ettevõtmine oli lastele suur õppetund, sest kavand oli tehtud A4 mõõdus. Nad pidid ise oskama suurendada, jälgima proportsioone.

Kõigepealt joonistati kogu kujundus kavandi järgi suureks, seejärel maaliti. Ka värve said noored ise valida, juhendaja soovitas, kuid ei esitanud rangeid nõudmisi.

Lavadekoratsioonile kulus kokku ligi kuu enne, kui võis öelda, et see on valmis. Kunsti­klassi tunnid toimuvad kord nädalas, kes oma tavatunni ülesande sai tehtud, see läks ja maalis edasi.

„Polnudki eesmärk, et iga laineke peab ülitäpselt olema minu kavandi järgi. Lapsed võisid palju ise otsustada. Olen tulemusega rahul, vahva, et kunstiklass tegi seda koos, väga paljud panid käe külge. Suur aitäh ka Linnateatrile, saime sealt samba, pingi ja vaasi,“ sõnab õpetaja.

Simon Sarap kujundas vaasi, valis sinise ja pruuni värvi. Ta jutustab, et käis lavastust kahel korral vaatamas, sest väga meeldis. Esimesel korral ei leidnud kohe lavalt oma vaasi üles, oli pingi juures.

Aleksandra Nyyssönen ja Eeva-Maria Jõesaar maalisid ligi kahemeetrise läbimõõduga päikest. Lõuendid olid seatud põrandale kooli suurde tühja saali, kus kunagi oli telefonikeskjaam.

„Opereti muusika autor Eino Tamberg oligi selline päikeseline inimene. Meie niiöelda backi-laulmine lavakujunduse näol oli samuti rõõmus,“ lausub Krista Simson.

Ta õpetab Kuusalus kunsti teist aastat. Mõlemas grupis õpib 14 noort. Nii nooremate kui ka vanemate õpilaste rühma vastu on huvi suur, ent kõik soovijad sinna praegu ei mahu.

Õpitakse ise vaatama ja mõtlema, kuidas nähtut kujutada. Tehakse visandeid ja krokiisid – keegi seisab 5 minutit ja teised peavad teda kiiresti joonistama. Palju harjutatakse pintsli ja söega, ka tindiga. Proovitakse kujutada varju ja läikivat pinda. On kunstiajaloo tunnid. Juhendaja märgib, et edaspidi on plaan laieneda, õpetama tahaks hakata ka arhitektoonikat, skulptuuri.

Iga poolaasta lõpus pannakse välja kunstiklassi õpilaste tööde näitus. Kuusalu rahvamajas tuleb 25. mail kunstide kooli õpilaste kevadkontsert, siis saab seal näha ka kunstiõpilaste loomingut.

Õpetaja lisab, et kunstide kooli kodulehelt on võimalik vaadata õpilaste tööde digitaalset näitust.

Graafik Krista Simson on koos oma perega elanud rohkem kui 20 aastat Kuusalu valla Tammispea külas.

Eelmine artikkelPõleng Loksa linnas
Järgmine artikkelOÜ Aade Lõng Raasikult – soomlaste lõngaparadiis