Kuusalu sõpruskoolist alguse saanud suitsetamisvastane projekt on levinud üle Rootsi ja ka teistesse riikidesse.
November 2010 – tookordsed 6. a ja 11. klass sõlmisid mittesuitsetamise kohta lepingud. Vasakul taga ANU UKKIVI, paremal YWONNE WIKLUND.
Hiljuti esines Tobaksfri Duo väljamõtleja ja juurutaja Ywonne Wiklund Rootsi Umeå linnast suitsetamisvastasel maailmakonverentsil Singapuris, kus tutvustas oma algatust ning nimetas ära ka Kuusalu kooli noored.
Tobaksfri Duo tähendab eesti keeles Tubakavaba Duo või Paar – 5.-6. klassi ja keskkooli õpilane sõlmivad omavahel kirjaliku lepingu, mõlemad lubavad mitte suitsetada ega proovida erinevaid mõnuaineid.
Tobaksfri Duo maaletooja, Kuusalu keskkooli inglise keele õpetaja ja Umeå linna Grubbe kooliga peetava sõpruse koordinaator Anu Ukkivi on lepingu kolmas osapool – ta on allkirjastanud samuti lepingud ja peab reegleid järgima.
Ywonne Wiklundi leiutatud variant noorte õpetamiseks-kasvatamiseks, et ära hoida suitsetamist, sai alguse 1993. aastal. Rootsis on see korraldatud põhikooliõpilase ja täiskasvanu vastastikuse lepinguga – seal tegutsevad põhikoolide juures paljud lapsevanemad ja muud toetajad, kaasatakse neid.
Gümnaasiumid on Rootsis eraldi koolid, põhikoolidega kokku ei puutu.
Kuusallu jõudis Tobaksfri Duo projekt kolm aastat tagasi, oktoobris 2009, kui tookordse 5. a klassi õpilased allkirjastasid lepingud 12. klassi 6 õpilasega, duode asemel tegutsesid triod. Anu Ukkivi selgitab, et meil ei ole täiskasvanud nii tihedalt kooliga seotud, aga nende asemel on võimalik kaasata täisealiseks saanud õpilasi.
Rootsikeelne leping tõlgiti eesti keelde, kujundati ja vormistati.
Kui tookordsed abituriendid lõpetasid kooli, küsiti viienda klassi lastelt, kas võiks projektiga jätkata. Mõnigi leidis, et kindlam on olla, kui leping on olemas.
Anu Ukkivi pöördus enda klassi, 11. a, poole ja kutsus osalema. Oli kahtlejaid, aga enamik nõustus. Novembris 2010 said 6. a klassi 18 õpilast endale vanemast klassist sõbra, lepingud allkirjastati pidulikult, osales ka Ywonne Wiklund.
Ligi poolteist aastat kestnud projekt hakkab nüüd läbi saama, 11. klassist on saanud 12. klass, kes praegu teeb riigieksameid. Nende noored lepingupartnerid lõpetavad 7. klassi.
Anu Ukkivi: „Projekti mõte on järgmine: kui inimene sõlmib mingisuguse lepingu teise inimesega, siis on sõlmijatel teineteise ees teatud kohustused ja vastutus. Praktiline tegevus on seisnenud koos tegutsemises, teineteise toetamises. Iga õpilane, olgu suur või väiksem, vastutas oma tegemistega teiste ees, pidi olema enda ja kaasõpilaste suhtes aus. Oluline on teadmine, et koolis on keegi, kes jälgib sinu tegemisi. Põhikooli noorel on palju kindlam suitsule „ei“ öelda, kui vanem õpilane kõrval hoiab sul pilku peal.“
Ta tõdeb, et nagu elus ikka, on ka Tobaksfri Duoga olnud tagasilööke, mitmel suurel õpilasel leping katkes, sest ei peetud tingimustest kinni. Leping on katkenud ka mõnel nooremal õpilasel.
„Miks üldse hakatakse nii noorelt suitsetama? Ilmselt selleks, et tunduda kihvt ehk cool, paista teiste seast silma, olla sõpradega samasugune. Meie pakume alternatiivi – teismelise ja täiskasvanud õpilase koos tegutsemist,“ lausub õpetaja Ukkivi.
Eelmisel talvel oli 7.a ja 12. klassil mitu ühist ettevõtmist. Pärast suurt lumetormi puhastati üheskoos kooli teeradu lumest. Käidi uisutamas, treeniti spordikeskuse jõusaalis, eriti meeldejääv oli kahe klassi käik üle talvise jää Pedassaarele.
Tuleval õppeaastal saab Anu Ukkivi endale uue klassi, eeldatavasti on see 5. klass. Ta sõnab, et kindlasti tahab ka nendega Tobaksfri Duo projekti läbi viia, kui leiaks täiskasvanud tugiisikud.
Eestis on Tobaksfri Duo vastu huvi tundnud veel Karjamaa keskkool, Anu Ukkivi ja Ywonne Wiklund käisid seal projekti põhimõtteid selgitamas.
Anu Ukkivi lubab, et on valmis tutvustama projekti ideid ja kogemusi ka ümbruskonna koolidele, kui ollakse huvitatud.
Tobaksfri Duo embleemil on pliiats ja kaks kätt – hoitakse kahekesi oma kirjalikult antud lubadusest kinni.