Arukülas tuleb sügisel filmifestival

2350

Aruküla elanikud CRISTINA KASKA ja EGLE LIISKMANN on loonud oma filmiklubi Timmi Entertainment.

Juba mitu aastat on olnud Aruküla vahel näha Cristina Kaskat ja Egle Liiskmanni kaameraga ringi käimas. Nende erinevates lühifilmides on osalenud paljud Raasiku valla noored. Internetis on filmidest mõned üksikud, kuid naised arvavad, et edaspidi püüavad neid rohkem üles panna. Oma grupeeringule panid nad nimeks Timmi Entertainment.

Cristina Kaska ja Egle Liiskmanni koostöö algas 2006. aastal, kui osalesid Leedus rahvusvahelises filmilaagris.

„Mul on olnud filminduse vastu kogu aeg huvi, polnud aga julgust ega juhtunud õigete inimestega kokku. Ükskord ütles Jaanika Toome, et Leedust uuriti, kas keegi Arukülast ei taha laagrisse tulla. Ta pakkus mulle rühmaliidri kohta. Läksime Aruküla ja Raasiku kaheksa noorega,“ jutustas Cristina Kaska.

Juba järgmiseks aastaks kirjutasid Cristina Kaska ja Egle Liiskmann koos projekti ning said Euroopa Liidu programmist Euroopa Noored toetust rahvusvahelise filmilaagri korralduseks Arukülas.

Tartust eripreemia
Filmindust Egle Liiskmann ega Cristina Kaska õppinud pole, kuid on käinud erinevatel koolitustel. Egle Liiskmann on Arukülas elanud 13 aastat, hiljuti lõpetas Tallinna Ülikooli itaalia keele ja kultuuri erialal. Cristina Kaska tuli Arukülla 7 aastat tagasi ning asus Aruküla ja Raasiku põhikoolis tööle bioloogia- ning keemiaõpetajana. 2007. aastast annab Raasiku koolis 6. klassile meediatundi.

„Direktor Kadri Viira vaatas, et käin nagu ogar kaameraga linna peal ringi, noored ümber. Mõtles, et võiks koolis ju ka midagi sellist teha,“ jutustas Cristina Kaska.

Tunnis keskendub ta pildimeediale – lastega on tehtud uudistesaateid, animafilme, fotosid. Õpilaste filme on ta saatnud erinevatele festivalidele, möödunud sügisel saadi nukufilmiga „Disko“ Tartu noortefilmifestivalilt eripreemia.

„See oli kahe kooli ühis­projekt. Õpetaja Krista Kuusk meisterdas pool aastat Aruküla põhikooli lastega nukke, meie meediatunnis filmisime pool aastat,“ rääkis Cristina Kaska. Ta lisas, et animatsioon on keeruline, eriti kui teha lastega ja selgitada, kuidas filmida. Et nukk 1 sekundi jooksul kätt tõstaks, tuleb teha palju niiöelda pilte – liigutada kätt, teha pilt, nii 12 korda järjest.

Ka enda filme saadavad Cristina Kaska ja Egle Liiskmann erinevatele amatöör- ning veebifilmifestivalidele. Praegu monteerivad nad lühifilmi „Eesti otsib supermodelli“, mille klippe näidati mais taaskasutuse moesõul, pooleli on üks stsenaarium. Kumbki teeb ka joonisfilmi. See olevat nii ajamahukas, et pärast aastapikkust joonistamist pole pooltki valmis.

MENiga kalender ja festival
Kuna Egle Liiskmann kuulub ka ühenduse Minu Eesti Noored (MEN), on Timmi Entertainment teinud sellega üha rohkem koostööd. Eelmise aasta sügisel osaleti koos Järve noortekeskuse projektis „RongART“.

„Tuli teha foto rongipeatusest ja selle ümber luua dokumentaalfilm, olime Arukülas. Kõik oli fantastiline, noored entusiasmi täis ning tegime veel Kulli peatuses mängufilmi. Fotodest koostati kalender,“ jutustas Egle Liiskmann.

„RongART“ projektist inspireerituna panevad MEN ja Timmi Entertainment 2012. aastaks kokku kalendri aastaaegadest.

„Teeme igas kuus Aruküla lauluväljakul samas kohas samade riietega pilti,“ lausus Egle Liiskmann.

Oktoobris korraldatakse MENiga koos Aruküla filmifestival, mis on mõeldud just oma valla rahvale.

„Inimesed ikka teevad hobifilme, nüüd võiks neid suurelt ekraanilt vaadata. Kõik, kel on mingeid filme, võtke ühendust, otsime igast žanrist lugusid. Kui on ka vaid idee, jõuab suve jooksul ära teha. Isegi mobiilidega saab tänapäeval filmida,“ kutsub Cristina Kaska festivalil osalema.

Kel mõni film valmis või suve jooksul plaanis, nendel paluvad korraldajad ühendust võtta meiliaadressil yyt@hot.ee.

Eelmine artikkelIRLi Kuusalu osakonda juhib HENN PÄRN
Järgmine artikkelOodatakse vastuseid küsimustikule olukorra kohta Raasiku vallas