Mõne kuu eest suletud Põllu tänava pood Arukülas saab peagi uue rentniku.
„Viit poodi, nagu kunagi oli, Arukülla enam kindlasti ei tule, aga ühele korralikule on ruumi lahedalt,“ sõnas ligi paarkümmend aastat Arukülas poodi pidanud Villu Vilberg, kelle äri kooli läheduses tunti varem Viko kauplusena. Hiljem sai sellest Põllu pood.
Omanikul oli kavas poodi viimati üheksa kuud rentinud OÜle Digipleks maha müüa, kuid see loobus ostust ja lõpetas kauplemise. Aruküla elanikud teavad, et pood suleti remondi tõttu, tegelikult käivad Villu Vilbergi sõnul läbirääkimised uue rentnikuga, kellel on kümne kauplusega üle-Eestiline kett ja suudab hea hinna tagada mitmeid kaupu ise tarnides.
„Nime veel ei julge nimetada, aga loodetavasti avatakse pood uuesti ja paremal kujul juba enne jõule,“ avaldas Villu Vilberg lootust. „Vahepealse poega ei olnud rahvas rahul, seal oli liiga palju segakaupa ja Poola odavaid hilpe. Aga ega siin muud lahendust saanud ollagi kui mõne keti tulemine. Võidakse ju rääkida, et kartelle pole, aga tegelikult on igal pool – kuidas muidu on võimalik, et näiteks Säästumarketist saab leiba odavama hinnaga kui leivatehas müüb mõnele teisele.“
Oma nišš
Villu Vilberg oli ka Arukülas asuva Kurvi poe pidaja, praegu on vallale kuuluv hoone seisnud aastaid tühjana. Ühele kasutult seisvale kioskile leidis suvel rakenduse Marge Salurand, kes tundis lastega kodus olles puudust sellest, et Arukülas ei ole kusagilt osta midagi tervislikku ja värsket.
„Pidin ise poe tegema. Ostan kokku juurvilja- ja puuviljaladudest, ka talunikelt, varustan koole-lasteaedu. Olen oma niši leidnud ega karda, et Konsum või juurde tekkiv väikepood mind ohustaks,“ sõnas Marge Salurand.
Suuri poode peale Konsumi pole ka Raasikul, kuid üle seitsme aasta jaama juures asuvat Meierei kauplust pidanud Valdur Randmäe ütles, et Konsum on üks kallimaid poekette ja Meierei ärile annab kindlust väikepoodide kett Kodupoed, millega liituti poolteist aastat tagasi: „Kui tuua üks hinnavõrdlus, siis meil maksab näiteks Soome liköör 29.90 krooni, Konsumis sama pudel 75 krooni – nii et suudame konkureerida küll. Ka hindavad meil käijad kompaktsust: ei pea sadu meetreid maha jooksma, et süüa osta. Oluline on paindlikkus: meil võib võtta korvi kaasa, et viia kaup autosse. Väike lisaväärtus on see, et rongi oodates saab burgeri ja kohvi võtta.“
Valdur Randmäed seovad Meierei kauplusega juured: mõlemad vanaisad kuulusid ühistusse, mis hakkas seda poodi pidama 1920ndail aastail. Selle meenutuseks on Meierei pood välja andnud oma margiploki, mille peale filatelistid tulevad kohale ka kaugemalt.
Äärealade ärivõimalused
Peningi külavanem Adolf Teino tõdeb, et rahvas käib enamasti poes Raasikul, Arukülas ja Tallinnas, sest kohaliku kaupluse juurdehindlus tasub sõitmist.
Raasiku vallavolikogu esimees ning Pikavere ja Mallavere külavanem Kaido Kirsip pani oma perekaupluse kinni veebruaris: „Asisem rahvas käib linnas tööl ja ostab toidu sealt. Väikepood saab näiteks suitsupakilt kaks protsenti vahelt, aga suurkettidele maksavad tubakafirmad selle eest, et nende sigaretiriiulitel on müügisaalis koht – siin see vahe on. Praegu käib Pikaveres kaks korda nädalas kauplusauto, aga ega selle järele eriti vajadust olegi.“