Aruküla põhikool lõpetas projekti „Let’s Click!“ kontserdiga

1218

Aruküla põhikoolis olid nädal aega külalised Leedust, Poolast, Ungarist ning Portugalist.

Aruküla koolis olid 6. kuni 9. maini külas Comenius-projekti partnerkoolide delegatsioonid. Külaskäiguga sai läbi 2 aastat kestnud projekt. Lõppkontserdil esitasid Ungari noored laulu „Tuulevaiksel ööl“, publik laulis kaasa. Sooviti ka laulu kordusesitust.

Projekti üks eestvedajatest, Aruküla põhikooli loodusainete õpetaja Cristina Kaska ütles pärast kontserti, et tunne on kirjeldamatu: „Nädal möödus nii kiiresti, käisime külalistega näiteks Tallinnas, Naissaarel, Kakerdaja rabas. Meisterdasime savist, tegime jogurtikaantest tuulekellasid, pildiraame, pudelikorkidest seinapannoosid ning keemiatunnis tegime kreemi.“

Ta lisas, et nüüd peab tulema reaalsusesse tagasi ning hakkama kirjutama projektiaruandeid, selleks on aega 1,5 kuud.

Projekti teine koordinaator, Aruküla kooli  kunsti-  ja  käsitöö­õpetaja Krista Kuusk jutustas, et projekti-idee tuli tal  Maltal, kui käis Comeniuse õpetajatele mõeldud täiendkoolitusel: „Tutvusin seal Portugali, Poola ja Leedu õpetajatega ning otsustasime kirjutada koolidevahelise ühisprojekti.“

Ta rääkis ideest Cristina Kaskale, kes pakkus, et projekt võiks tõsta õpilaste huvi loodusainete ning keskkonna vastu. Krista Kuusk ütles, et võiks lisada ka kunstiteemad. Mõlemad õpetajad tunnistavad, et see oli suurepärane otsus.

Raha taotlesid nad programmist Lifelong Learning ning said 2 aasta jooksul kasutamiseks 20 000 eurot. Selle aja jooksul toimus 5 kohtumist – igas riigis 1. Aruküla põhikoolist sai reisidel osaleda 24 õpilast-õpetajat. Igasse riiki võeti kaasa erinevad õpilased, kes on aktiivselt ning loovalt projektiüritustes kaasa löönud. Arukülas toimus projekti viimane kohtumine, osales 30 külalist. Välisõpilased ööbisid Aruküla õpilaste kodudes, õpetajad peatusid hotellis. Külaskäik lõppes kontserdi ning banketiga.

Aruküla põhikooli õpilastel oli nädala jooksul võimalus teha oma 8. klassi kohustuslik loovtöö. Maarja Leok korraldas 9. mail Aruküla põhikooli saalis kahetunnise kontserdi, kus esinesid oma kooli õpilased ning külalised. Karmen Krik, Marianne Laura Saar ja Karoliina Villem tegid väliskülalistele oma marsruudi järgi ingliskeelse ekskursiooni Tallinna vanalinnas. Meeri Kraas ning Nele Völcker koostasid Aruküla tutvustava voldiku nii eesti, vene kui inglise keeles.

Cristina Kaska kiitis, et projektile aitasid kaasa nii Aruküla kooli juhtkond, õpetajad kui õpilased: „Meile tuldi väga palju vastu ja oldi kannatlikud, et saaksime kohtumist korralikult ette valmistada. Ilma hea meeskonnata poleks seda suutnud.“

Ta lisas, et projekt on rahvusi ühendanud: „Portugalis tekkis tänu projektile motivatsioon osaleda aktiivselt koolielus, meie õppisime neilt meeskonnatööd. Projektis osalenud Ungari õpilased korraldasid alles hiljuti omavahel peo, kuhu sattusid koos projektis osalenud noored, kes varem üksteisega ei suhelnud.“

Leedu õpetaja Irena Laužadienė kiitis, et Aruküla põhikool oli väga hea võõrustaja: „Kahju on ära minna. Meie koolile oli see esimene suurem projekt ning Cristina ja Krista viisid motivatsiooni lakke. Meeldis ilus ja remonditud koolimaja, see tegi isegi veidi kadedaks.“

Aruküla põhikooli 9. klassi õpilane Kelli Kruusma ütles, et leidis projekti käigus väga palju uusi sõpru: „Mina käisin Ungaris, sain sealt tuttavaid, kes tulid ka Arukülla. Leedukate hulgast sain kaks head sõpra, kes kinkisid raamatu, kus on kirjas nende kodukülast.“

Ta rääkis, et põnev oli tundma õppida teisi kultuure: „Ungaris võtsid õpilased toidu ise kooli kaasa,  ei  vahetanud   jalanõusid,  välisriiete   jaoks    polnud   garderoobi. Portugallasi üllatas väga Naissaare kuivkäimla, nad polnud sellist asja näinud ega tahtnud sisse minna.“

Cristina Kaska ja Krista Kuusk ütlesid, et energiat neil veel jätkub ning varsti on oodata uusi projekti-ideid.

Eelmine artikkelLoksa ja Kolga noorkotkad- kodutütred luureretkel edukad
Järgmine artikkelPikavere kool valmistub 145. sünnipäevaks