Huvikooli Pääsulind lõpuklassi õpilane MEERI KRAAS saavutas Horvaatias esikoha meloodiabassi kategoorias.
Pääsulinnu lõpetaja MEERI KRAAS on pühendunud akordionimängule.
15aastane Meeri Kraas ütles, kõige toredam üllatus oli, kui kuulis pärast võistlust, et tema mängitud Scarlatti akordionipala tekitas žürii sakslannast esimehele külmavärinad.
Meeri Kraasi juhendaja, Pääsulinnu akordioniõpetaja Eve Vendt on uhke, sest Eesti Akordioniliidu kinnitusel pole Eesti sooloakordionistid varem rahvusvahelistelt võistlustelt esikohti toonud.
Meeri Kraas õpib akordionimängu ka Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli eelõppes. Seal juhendab teda Tiina Välja, kes kutsus ta Horvaatiasse Pula linna võistlema. Teine akordionist, Otsa-kooli õpilane Mikk Langeproon, kes võistlusel teise vooru ei pääsenud.
Meeri Kraas võistles 13-14aastaste vanuserühmas ning mängis 3 lugu: „Vanuserühmaga vedas, sest vahetult pärast võistlust sain 15. Konkurss oli aga ikkagi väga tugev. Lavanärvi eriti polnud, esinemisstaaži on mul üsna palju.“
Ta ütles, et väga põnev oli mängida Pula suurtes ja uhketes saalides: „Seal oli imehea akustika. Ka teisi mängijaid oli hea kuulata. Lõunamaades pannakse rohkem rõhku tehnikale, meil põhjamaades on olulisem sisu ja tunnetus.“
Rahvusvahelistel võistlustel on ta käinud ka varem „Kunagi käisime huvikooli orkestriga Itaalias, siis sai ka Horvaatiast läbi põigatud. Hiljuti sain Leedus solistikonkursil diplomi.“
Horvaatias võistles ta Otsa-kooli pilliga, millega ka Arukülas harjutab. See on eriline valikbass, millega saab mängida tehnilisemalt keerulisemaid palasid kui tavalise akordioniga. Isiklikku pilli tal pole, sest valikbass on kallis.
Eve Vendt ütles, et tal oli kõige suurem mure just pilli pärast: „Lennujaamas tehakse pill pooleks, pannakse eraldi kohvritesse ja käsipagasisse. Siis oli mul süda rahul, kui Tiina Välja saatis Horvaatiast sõnumi, et akordion on tervelt kohal. Seda ma isegi ei mõelnud, kuidas nad pilli uuesti kokku saavad.
Käesoleval kevadel lõpetab Meeri Kraas Pääsulinnu huvikooli viimase klassi. Temaga koos lõpetavad huvikooli 6 klassivenda Aruküla põhikooli 8. klassist – 5 akordioni eriala ning 1 kitarri ja trombooni eriala.
Ta meenutas, et kui Pääsulinnus õppimist alustas, polnud endale pilli veel valinud: „Võtsin alguses ainult solfedžotunde. Kamp klassivendi hakkas aga akordionit õppima ning otsustasin, et tahan ka. Nüüd olen täielikult akordionimängule pühendunud. Ilmselt ka kambavaim on meid nii kaua koos hoidnud, et oleme kõik lõpetamiseni jõudnud.“
Eve Vendt ütles, et nii palju akordioniste pole tal kunagi varem lõpetanud: „Aruküla põhikooli 8. klass on üldse eriline. 30 õpilasest õpib huvikoolis 11.“
Meeri Kraas lausus, et tema lemmik on klassikaline stiil: „Meeldib, kui lugu on mitmekesine, võimas, kulminatsiooniga, kuid samas naudin väga ka õrnust.“
Noor akordionist püüab harjutada 2 tundi päevas: „See on hea füüsiline trenn. Vahel käed hommikuti valutavad, kuid akordionimäng on nagu sport, tuleb teha teadlikult.“
Ta kaalub pilliõpetaja elukutset: „Ka suurematest interpreetidest võib saada õpetaja. Õpetasin endast nooremaid juba siis, kui olin 12aastane.“
Eve Vendt sõnas, et pillimängule aitab pühenduda, kui kodus on tugev toetus: „Minu akordionistidel on see olemas.“
Ta rõõmustas, et Horvaatia võistlusele sõitu toetas Raasiku vallavalitsus 200 euroga, raha saadi ka Kultuurkapitalist ning Eesti Akordioniliidust: „Kuna lennupiletid ja osalustasu olid kõrged, tuli maksta osa ka oma taskust.“
Teised huvikooli lõpetajad sooritasid laupäeval lõpueksami, Meeri Kraas pääses eksamist tänu konkursivõidule: „Puhkama ei kavatse ma jääda, akordioniga tuleb laulupeole minna ning suvel Pärnusse akordionistide suvelaagrisse.“