Aruküla Pääsulinnul täitus 20 aastat

4215
Pääsulinnu asutajad — MALLE JAAKO, MAIA-RETA TRAMPÄRK ja MAIRE POOM.

Reedel, 27. märtsil tähistati Aruküla mõisas tegutseva huvialakeskuse sünnipäeva.

Tookordse nimega kunstide kool Pääsulind avati Arukülas 1989. aastal.

„See oli laulva revolutsiooni aeg, kus kõik oli võimalik. Mul on hea meel, et me ühe sellise võimaluse siin Arukülas realiseerisime,“ ütles Pääsu­linnu praegune direktor Malle Jaako.

Kooli algatusgrupi juht Maia-Reta Trampärk, kes oli ka Pääsulinnu esimene direktor, läks ettepanekuga Eesti Muusikaühingu tollase esimehe Paul Raua jutule ning kool alustas tegevust muusikaühingu juures väikeettevõttena. Rahaliselt toetas maavalitsus, koolile vajalikku inventari aitasid muretseda Aruküla kolhoos ja Kooperaatori Aruküla tsehh. Kuna aastaid tühjana seisnud mõisamaja restaureerimine veel käis, tegutses kool esimesel aastal viies eri kohas. Õpilasi oli esialgu 140, õpetajaid 15.

Praegu õpib huvialakeskuse muusikaosakonnas 102 õpilast, neist 75 Arukülas ja 27 Raasiku rahvamajas tegutsevas filiaalis. Õpetajaid on 17, lisaks direktor ja õppealajuhataja. Arukülas saab õppida klaverit, viiulit, tšellot, kitarri, akordionit, flööti, plokk­flööti ja vaskpuhkpille, Raasikul on klaveri- ja viiuliõpe.

Pääsulinnu muusikaõpilased mängivad Harjumaa Noor­te Puhkpilliorkestris ja Harjumaa Keelpilliorkestris.

Esines ka tšelloõpetaja LJUDMILLA MELNIK koos tegevmuusikust poja PEETER ALTPEREGA.
Esines ka tšelloõpetaja LJUDMILLA MELNIK koos tegevmuusikust poja PEETER ALTPEREGA.

Kooli kunstiringis käib 28 õpilast. Huviringidena tegutsevad beebikool ja väikelaste muusikaring, milles käib 43 last, ning võistlustantsu ring, kus osaleb 23 last.

Ka praegu töötab kool viies erinevas kohas – muusikatunnid on Aruküla mõisas ja Raasiku rahvamajas, kunstitunnid mõisa kõrvalmajas, väikelastering lasteaias, võistlustantsuring Aruküla rahvamajas.

Sünnipäeva tähistati kontserdiga
Sünnipäevapidu algas kont­serdiga, kus esinesid Pääsulinnu õpilased ja õpetajad ning vilistlased.

Esinesid vaskpuhkpilliansambel (Kaspar Aren, Hendrik Ovir, Madis Nuder, Siim Nuder, Aigar Orav, Jürnas Rähni), akordionistide ansambel (Jaanika Neola, Siiri Saviir, Mari-Liis Must, Liis Laumets, Triin Laumets, Mari Krõõt Volar, Kairi Kipper, Eve Vendt ja Janno Trump basskitarril), klaveriduo Tiiu Lell ja Jekaterina Rostovtseva, Johanna Jüssi viiulil, tšelloduo – Ljudmilla Melnik ja Peeter Altpere, ning ansambel koosseisus Otto-Karl Vendt (trompet), Janno Trump (kitarr) ja Kaspar Uljas (akordion).

Kontserdi vahepalad olid Pääsulinnu vilistlastest koosnevalt nukunäitetrupilt Äpunäpp, mida juhendab Angela Allik. Humoorikad vahetekstid kirjutas Juhan Trump. Need rääkisid kooli saamisloost, 20 aasta jooksul tehtust ning tänapäevast. Nimetati ka kooli endiseid ja praeguseid traditsioone – õpetaja Andra Sõmeri tantsurühmade šõukontserdid, Krista Tiitmaa näiteringide esietendu­sed, minimissi konkurss jõu­lueelne pereüritus, ning te­maa­tilised õpilaskontserdid.

„Kui kooli ajaloo esimest aastakümmet võiks nimetada otsingute ajaks, siis teist aastakümmet on iseloomustanud stabiilne töö. Milliseks kujuneb kolmas aastakümme, seda saame alles näha,“ ütles Henri Reeder Äpunäpust.

Vahepalasid lugesid veel Age Mets, Alari Kruusvall, Jako Reinaste, Andrus Rähni ja Jürnas Rähni.

Tänati toetajaid
Malle Jaako sõnas, et 20 aastat on läinud kui linnutiivul: „.Kõik need aastad oleme püüdnud lähtuda kahest osast koosnevast sõnast huvikool. Kool kätkeb endas kindlaid raame ja eesmärke, püüdlusi ja ka omajagu sundi. Huvi tähendab loomingulisust, mängulisust ja vaba arengut.“

Ta tänas kõiki, kes on Pääsulinnu arengusse andnud oma hingejõudu ja südamesoojust. Kõigile neile kinkisid direktor ja õppealajuhataja Maire Nagla raamitud fotod Aruküla mõisast. Pildi autor on kooli kunstiõpetaja Ülo Udumäe.

Kingitused said kooli asutajad Maia-Reta Trampärk ja Maire Poom, endise Aruküla kolhoosi esimees Rein Koch ning kõik, kes Pääsulindu 20 aasta jooksul aidanud edendada, sealhulgas aktiivsed vilistlased, Raasiku vallavalitsus ja valla allasutused, kellega tehakse koostööd. Pildi said ka kõik praegused õpetajad.

Raasiku vallavanem Andre Sepp ning haridus- ja kultuurispetsialist Ardo Niinre tänasid raamatutega Pääsulinnus kõige kauem töötanud õpetajaid Malle Jaakot, Mae Trumpi, Eve Vendti, Terje Saaremit, Juhan Trumpi ja Ülo Udumäed.

Pääsulinnu-peret tervitasid sünnipäeval maavalitsuse haridusosakonna juhataja asetäitja Enn Kasemaa, Järvamaa  Aruküla mõisas tegutseva Koeru muusikakooli direktor Kerli Sirila, Raasiku valla teiste kultuuri– ja haridusasutuste juhid, endine õpetaja ja Raasiku valla esimene aukodanik Helvi Vilippus, Harjumaa Keelpilliorkestri juhatuse esimees Mare Russak, kes praegu töötab kooli Raasiku filiaalis, vilistlased ja teised.

Aktuse lõpuks lauldi üheskoos Pääsulinnu kooli laulu, mille autor on Juhan Trump.

Pidu jätkus videoprogrammi vaatamise ja muusika kuula­misega, söödi sünnipäevatorti.

Eelmine artikkelVarastamine
Järgmine artikkel1. mail on Anija, Kuusalu ja Raasiku vallas 7 mõttekoda