„Tere tulemast teatrisse!” sõnas žürii liige VAHUR-PAUL PÕLDMA Kuusalu koolitrupi andekatele näitlejatele.
Kolga keskkooli õpetaja ja Kohal-olijate näitetrupi lavastaja Terje Varuli eestvedamisel toimus taas Põhjafestival – koolitruppidele mõeldud kokkusaamine, kus pole vanuselisi piiranguid ning professionaalne žürii ei vali välja parimaid. Korraldamisega oli seotud suur osa Kolga
kooliperest, õppetegevust reedel koolis polnud.
Festivali-idee algatasid Terje Varul ja Varstu keskkooli õpetaja ning näitetrupi Kõgõkogo juhendaja Lea Mändmets neli aastat tagasi. Paarisaastatel ehk 2006 ja 2008 märtsis on Varstus korraldatud Lõunafestivali ning paaritutel aastatel ehk 2007 ja 2009 Kolgas Põhjafestivali. Tuleval aastal minnakse taas Varstusse.
Põhjafestival algas rahvusvahelisel teatripäeval, reedel, 27. märtsil ja lõppes laupäeval, 28. märtsi pärastlõunal. Kahe päevaga esitati 16 etendust. Kokkuvõtted tehti Raudsilla püstkojas, kus sai vaadata õpitoas kaasateinute etendust. Õpituba töötas Kolga lasteaias, juhendasid Anne Türnpu ja Eva Klemets.
Osalejaid oli Põhjafestivalil mitmelt poolt Eestist – Varstust, Võrust, Pärnust, Aserist, Viljandist, Jõgevalt, Tallinnast. Ja loomulikult kohalikud kooliteatrid: Terje Varuli Kolga Kohal-olijad, Saima Kallionsivu Kuusalu koolitrupp Kõik kordub ning Endla Klemetsi Kehra gümnaasiumi Lunaatikud.
Näitlesid nii alg- ja põhikoolilapsed kui ka keskkooli vanemad õpilased. Iga trupi etteaste järel astus publiku ja esinenute ette neljaliikmeline žürii ning andis kohe hinnangu – kiitis ja mõnikord soovitas ka teha teisiti. Žürii peamine ülesanne oli olla sõbralik ja aidata oma tähelepanekutega kaasa noorte näitlejate edasisele arengule. Kõik trupid said lõpuks kiidukirjad.
Terje Varul: „Idee pole reastada paremaid või halvemaid, vaid leida igast tükist midagi huvitavat. Me ei taha, et teater oleks sport, vaid jääks kultuuriks.”
Žürii etteasted
Žüriisse kuulusid luuletaja Wimberg ehk Jaak Urmet, näitleja ja lavastaja Vahur-Paul Põldma, raadiohääl Maian Kärmas ja Kuusalu näitetrupi Aken näitleja Elvi Reinvald.
Vahur-Paul Põldma: „Hindan väga kõrgelt, kui keegi püüab teha sellist üleriigilist kooliteatrite kokkusaamist, kus paremusjärjestusse seadmine pole oluline. See on ülisuur ambitsioon minna vastu reastamisele – oleme koos, meil on hea, pole tähtis, kes on parem või halvem. Olen kakskümmend aastat tagasi teinud kaasa kooliteatris ja tean, mida noore ja õpetaja jaoks tähendab võistlus. See on habras tee ja libe jää – hinnata sellist humanitaarala.”
Terje Varul tõdes, et on festivali korraldamisega tegelenud kogu käesoleva õppeaasta: „Aga see ei ole koorem. Külalistest ja enda õpilastest kiirgav positiivsus kompenseerib kõik. Teen seda heade inimeste pärast. Oli väga armas pidu – sai näha head teatrit ja noorte omavahelist suhtlemist.”
Kehra näitejuht Endla Klemets kiitis, et Lõuna- ja Põhjafestivalidel saab näha eri vanuseastme kooliteatrite etendusi. Riiklikel kooliteatrite festivalidel, mida korraldatakse maakonniti ja valitakse parim üleriigilisele võistlusele, saavad noored näha vaid oma vanuseastme truppide esinemist. Ka tema toonitas, et Kolgas ja Varstus on meeleolu lahedam, kuna puudub võistlusmoment.
Kiidukirjad truppidele
Kõik näitetrupid said kiidukirjad, kus neid kiideti selle eest, mis hakkas lavastuses silma. Nii said Kolga Kohal-olijate gümnaasiumiõpilaste lavatükk kiidukirja teatri vormi toodud sotsiaalse närvi eest ja algklassilaste näidend „Kolm karu” lõbusa mänguasjaloo eest.
Kuusalu trupi Kõik kordub tükk „Kivid” pälvis kiidukirja jäägitult köitva etenduse eest. Kehra Lunaatikute „Mõistatuslik mõisa” kiideti noorte elu käsitlemise eest.
Parima meesnäitleja preemia läks Kuusalu lavastuse peategelastele Kaarel Rüütsalule ja Karl Kuuseojale. Väiksemate ülesastumiste eest autasustati ka festivali teadustajat-kululindu Piia Sandra Sandrakut ja Kohal-olijate „Kolmes karus” vanaema mänginud Liis Pajuteed.
Eric Stenbocki nimeline preemia läks teatritraditsioonide hoidmise ja järgmistele põlvkondadele edasiantud teatripisiku eest Endla ja Eva Klemetsile Kehrast. Terje Varul selgitas, et Eric Stenbock elas 19. sajandil Kolga mõisas ning teda peeti veidrikuks, ta kõndis, ahv õlal, ning tegi külalastega teatrit.
Kuldse kiidukirja sai Varstu Kõgõkogo vilistlaste trupp lavastuse „Sinule laulan ja Sina saad aru” eest.
Kolga kooli õpilasžürii, kuhu kuulusid Priidu Veersalu, Liivia Valk, Merilin Uusmaa ja Indrek Põldver, andis välja omapoolsed auhinnad. Ida-Harjust sai Kolga edukama lantija eripreemia Jaak Laanpere Kohal-olijate keskkoolitrupi lavastusest “Pudrumäed, piimajõed” ning Kolga tiigri auhinna Ingrit Oad “Kolme karu” lavastusest.
Festivali eelarve ligi 100 000 krooni
Põhjafestivali toetasid rahaliselt Kultuurkapital, hasartmängumaksu nõukogu ja Kuusalu vallavalitsus. Aitasid veel Kuusalu rahvamaja, kust toodi toole juurde, Kolga lasteaed, Kolga Külalistemaja, Annika Pood, Kolga Mõisa Pood, Töökoja Pood, Raudsilla puhkekeskus.
Kõige kulukam oli lava rent – Kolga koolis pole aulat ega lava, teatrisaaliks kujundati võimla. Ka tuli maksta heli- ja valgustustehnika eest.
Iga noore näitleja osalustasu oli 120 krooni, mis kulus toitlustamisele. Terje Varul märkis, et osalustasu küsitakse ka riiklikel kooliteatrite festivalidel, Kolgas oli see ligi paarkümmend krooni odavam.
Fotosid Kolga, Kuusalu ja Kehra noorte etendustest saab näha Sõnumitooja veebilehe galeriis.