Kuusalu patrull töötab nädalavahetustel

3053

Kuusalu patrulli tegevust koordineerib ELBE KUUSPALU
Vanemkonstaabel ELBE KUUSPALU: „Kuusalu vallas on talviti vaikne, nagu ikka.”

Mullu oktoobrist taasuuenenud Kuusalu valla korrakaitsepatrull käib piirkondliku politseikonstaabli Elbe Kuuspalu kinnitusel igal nädalavahetusel õhtul-öösel väljas.  Marsruudid on koostatud nii, et patrull jõuaks aegajalt igasse külasse

Kuusalu valla endise korrakaitsepatrulli soetatud linnamaasturit  kasutavad tööpäevadel vallaametnikud, nädalavahetustel on masin patrulli käsutuses.

Elbe Kuuspalu: „Küsitakse, kas ikka töötame, sest paljud pole meid näinud. Ikka töötame. Liigume külades siis ringi, kui enamik inimesi magab. Patrullimine toimub vastavalt analüüsile. Meie üles­anne on toetada politseid avaliku korra tagamisel vallas.”

Kui patrull alustab tööd, antakse sellest teada politsei juhtimiskeskusele.  Kui helistada politsei lühinumbrile 110, saadab juhtimiskeskus sündmuskohale lähima patrulli. Kui Kuusalu vallas on kõige lähemal kohalik patrull, võtab korrapidaja ühendust. Tihti on väljakutsed sellised, et probleemi saab lahendada korrakaitsepatrull. Sedasi on käidud peretülisid lahendamas, kontrollitud kahtlaseid masinaid.

Ta lisab, et vaid ühel korral on palutud Kuusalu patrulli abi väljaspool oma valda – see oli viimase suure tormi ajal, kui kutsuti liiklust reguleerima Tallinna lähedale ringteele.

Kuni eelmise aasta lõpuni oli patrull neljaliikmeline: abipolitseinikud Ülo Kraus, Kristjan Kurg ja Anneli Roosi ning Kuusalu valla konstaabel Elbe Kuuspalu. Jaanuarist liitusid Kolgast Mart Sestverk ja Marju Püve ning Liiapeksi külast Vassili Semenjuk. Nemad läbisid abipolitseiniku väljaõppe. Patrullis on korraga kaks inimest.

Elbe Kuuspalu nendib, et uued liikmed on teiste töökoormust vähendanud: „Noormehed on aktiivsed ja hasartsed ning teavad, kuhu minna, kus noored võivad koguneda. Marju Püve on teismeliste tütarde ema, kes ühines meiega, sest tahab näha, mis õhtul ja öösel kodukandis tegelikult toimub. Kõigi me ühine soov on muuta koduvald turvaliseks.”

Küsimusele, et mis vallas öösel toimub, vastab konstaabel, et Kuusalu vald on üsna rahulik, vallarahvas hoiab oma valda. Ta kiidab, et noored on viimasel ajal teadlikumad, kui tullakse baaridest või pidudelt, on üldjuhul leitud autorooli kaine ja lubadega juht. Ja arvab, et ehk on mõjutanud ka joobes juhtide süül traagiliselt lõppenud liiklusõnnetused.

Aga ülejäänud seltskond on autos purjus? Konstaabel tõdeb, et seda küll, kui lõõgastutakse, siis täiega: „Kuid oleme ju kõik olnud noored. Olen neile soovinud hommikuks kõva pohmelli. Noomimine ei aita, elu ise õpetab. Tähtis on see, et baarides peetaks seadustest kinni – alaealised võivad olla seal kuni kella 23ni, alkoholi ei tohi neile müüa.”

Konstaabli sõnul on pidev patrullimine Kolgas kandnud vilja, praegu seal noortejõukudega probleeme pole: „Kuigi põhjus võib olla ka see, et üks seltskond on suuremaks ja arukamaks saanud, järgmised alles sirguvad. Kolgas on vähenenud alkoholi tarbimine avalikus kohas. Seda ehk selle arvelt, et eelmise aasta lõpus avati Kolga pubi. Omanikud on mõistvad ja abivalmid ning tahavad söögikohta hoida sellisena, et sinna tuldaks ka koos peredega vaba aega veetma.”

Kuusalus on noortel kombeks õhtuti koguneda kaupluste uste vahele sooja kohta – nii Konsumisse, Grossi  või Nurga poodi. Sageli oodatakse mõnd täiskasvanut, kes ostaks neile mõne sigareti või pudeli õlle eest suitsu ja alkoholi. Patrull hoiab sellistel kohtadel silma peal ja kontrollib, mida alaealised seal teevad. Purjus lapsed viiakse koju.

„Esimesel korral piirdutakse suulise hoiatusega, kui alaealine tunnistab oma eksimust ning lubab mitte korrata. Kui ta lubadust ei pea, vormistame teisel korral väärteoprotokolli ning temaga hakkab tegelema noorsoopolitseinik.”

Aegajalt korraldatakse koos politseinikega lauskontrolli. Näiteks on õhtul Kuusalu sissesõidul kaupluse Emart vastas kinni peetud kõik autod ning palutud juhtidel puhuda alkomeetrisse. Elbe Kuuspalu ütleb, et juhid on sellesse suhtunud mõistvalt.

„Ikka veel kohtame pimedal ajal jalakäijaid, kes kõnnivad valgustamata teelõikudel valel pool teed, nad ei kasuta taskulampi ega helkurit. Politsei on sellised enda eludest mittehoolivad jalakäijad võtnud erilise tähelepanu alla. Sel aastal on liikluspolitsei prioriteedid joobes või lubadeta juhid, kiiruseületajad ja sõidukis turvavarustuse kasutamise nõuete rikkumised,” lausub Elbe Kuuspalu.

Eelmine artikkelKehra tehas hakkab tööle sel nädalal
Järgmine artikkelRaasiku valla konstaabel hakkab koerteomanike karistusi karmistama