Aruküla kool septembris oma majas alustada ei saa

1432

Aruküla kooli vana osa uue õppeaasta alguseks valmis ei saa. Raasiku vallavanem ANDRE SEPP loodab lapsevanematele mõistvale suhtumisele.
Kuna koolimaja renoveerimisel tuleb teha lisatöid, toimuvad septembrikuus Aruküla põhikooli tunnid lasteaias ja rahvamajas.

Lisatöid, mis ehituse esimese etapi ehk vana kooliosa valmimist kuu aega venitavad, on kaks – akendevahetus ja betoonpõrandate valamine.

Senine koolihoone sai uued aknad 10 aastat tagasi. Seetõttu ei olnud esialgu kavas neid välja vahetada.

„Kuid paigaldamise kvaliteet ja tookordsed materjalid jätsid soovida ning selgus, et akende soojapidavus ei vasta  praegusaja nõuetele,“ selgitas Raasiku vallavanem Andre Sepp.

Akende vahetamine läheb maksma 920 000 krooni ning selle raha saamiseks konsulteeriti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS). Kui esmalt vastati, et akende vahetamist euroabist ei rahastata, siis pärast täiendavaid ekspertiise nõustus EAS finantseerima seda ehitamiseks ettenähtud 5-protsendilise reservi arvelt.

Ehituse käigus ilmnenud teise lisatööna tuleb vana koolihoone esimesel korrusel valada betoonpõrandaid.

„Projekteerija esialgu väljapakutud lahendus oleks jätnud põrandad erinevatele tasapindadele. Leidsime, et see pole ühiskondliku hoone puhul otstarbekas. Seetõttu otsustas vallavalitsus, et teeme selle lisakulutuse,“ rääkis Andre Sepp.

Põrandate valamine läheb maksma 288 000 krooni ning see tasutakse valla rahakotist, laenusummast, mis on mõeldud ehituse omaosaluse katmiseks.

Kahe lisatöö tõttu sõlmis vallavalitsus ehitajaga, ASiga Facio Ehitus, lisalepingu. Kui esialgse lepingu järgi pidi ehitaja vana kooliosa rekonstrueerimise lõpetama 1. septembriks, siis nüüd on kohustus see tellijale üle anda 30. septembriks. Ehitaja on lubanud – kui vähegi jõutakse, antakse renoveeritud kooliosa üle varem.

Kuna hoone peasissekäik selleks ajaks veel valmis ei saa, peafassaad valmib koos juurdeehitatava osaga, hakkab koolimajja pääsema esialgu tagumisest uksest.

Vana võimla asukohta kerkiv aula valmib jaanuaris ning juurdeehituse ja ülejäänud  tööde valmimistähtaeg on 20. veebruaril 2010.

Koolitunnid pidamata ei jää
Nii vallavanem kui Aruküla põhikooli direktor Avo Möls kinnitasid, et uus kooliaasta algab ka Aruküla kooli lastele 1. septembril. Kuid oma majas nad õppeaasta esimesel kuul käia ei saa.

Kuigi Arukülas on liikvel erinevaid külajutte selle kohta, kus hakkavad koolitunnid septembrikuus toimuma, räägitud on näiteks Raasiku ja Tallinna koolidest, siis direktori sõnul nii kaugele kindlasti ei kolita. Päris täpselt ei ole veel otsustatud, millistes kohtades tunde hakatakse pidama, see selgub lähinädalail.

Avo Möls rääkis, et koolimaja kõrval asuvasse lasteaeda, kus seni on õppinud neli algklassi, saab paigutada veel kolm klassi. Rahvamajas on koolitundideks võimalik kohandada kolm tuba, mis on noortekeskuse kasutuses. Kehalise kasvatuse tunde saab pidada kooli spordihoones, muusikatunde rahvamaja suures saalis, vajadusel saab kasutada ka rahvamaja parketisaali.

Arutatud on võimalust viia õppetöö ajutiselt kahte vahetusse. Direktor pidas seda üksnes hädavariandiks, kui muid võimalusi enam pole.

„Kaks vahetust teeb meie töö veel keerulisemaks. Vaja on arvestada topelt toitlustamise, topelt koolitranspordiga,“ märkis ta.

Keerulisem kui koolitundidele ruumide leidmine, on koolijuhi hinnangul leida kohti ringitundidele, millest osa toimus nüüdseks lammutatud vanas võimlas ning täiskasvanud spordihuviliste treeninguteks.

Veelgi tõsisem probleem on seotud õpilaste toitlustamisega, kuna ka kooli söökla õppeaasta esimesel kuul remondi tõttu ei tööta. Praegu on kaalumisel mitu varianti.

Üks võimalus on hakata koolilõunat tegema lasteaia sööklas, kool saadaks sinna ka oma kokad, kuid direktor kahtles, kas nad koos lasteaia söögitegijatega sinna ära mahuksid. Teine variant on osta valmis koolilõuna selle kuu aja jooksul kusagilt sisse või tellida toitlustamine kohalikult ettevõtjalt.

Ebamugavused hea eesmärgi nimel
Avo Mölsi arvates pole kooli ajutine mujal töötamine midagi erilist, Tallinnas on seda tehtud pidevalt.

„Linnakoolid on remondi ajaks kolinud kasvõi teise Tallinna otsa, meil sellist võimalust pole. Aga ega sellepärast elu seisma jää, elame üle,“ arvas ta ning tänas hoopis õnne, et kooli akende­probleem ilmnes nüüd, mitte alles siis, kui ehitus lõppenud.

Ka vallavanem märkis, et hea eesmärgi nimel tuleb kuu aega ära kannatada: „Loodan ka lapsevanemate mõistvale suhtumisele. Hariduse kvaliteet Aruküla koolis remondi tõttu kannatada ei tohi, küll aga paranevad pärast seda tunduvalt õppetingimused.“

Aruküla kooli õppetöö täpsema korralduse kohta septembrikuus lubasid Andre Sepp ja Avo Möls infot anda järgmistes Sõnumitoojates. 

Eelmine artikkelTehti kahjutuks mürsk
Järgmine artikkelHTÜ loeb 100. sünnipäeva Kuusalu ühistu loomisest