Aruküla, Kehra ja Raasiku noored osalesid noortevahetuses Saksamaal

4845
Pildil on vasakult ülevalt Rain Kauge, Sten Paenurm. Alt vasakult Tõnis Alvet, Doris Tedre, Mai-Liis Paenurm, Siim Sirel, Kristjan Põder ja Eva Hein.

Rahvusvaheline laager toimus 15-25 juuli Hamburgis koos Soome, Saksamaa ja Portugali noortega

Laagrit rahastas Euroopa Liit ja selleaastane vahetus oli üks ja ka viimane osa programmist „Noored aktsioonis“. See algas kaks aastat tagasi Soomes samade noortega, eelmine suvi jäi vahele, kuna ei esitatud õigel ajal Hamburgi projekti. Vahetuse teema oli „Music on the water“ ehk kogu laager oli rajatud muusika ja veeteemalistele ülesannetele. Programmi eesmärgiks oli harida noori erinevatel keskkonna teemadel ja arendada meeskonnatööd ning keeli.

Eestist startis lennukiga Soome ja sealt edasi Saksamaale 9 noort vanuses 19-20 koos kahe juhendajaga. Kehrast Doris Tedre, Kristjan Põder ning Rain Kauge, Raasikult Siim Sirel, Sten Paenurm, Arukülast Holger Rannus,  Mai-Liis Paenurm ning Tallinnast Eva Hein ja Tõnis Alvet.
Eestlasi juhendasid Madle Sirel Raasikult ja Ann-Katriin Kehlmann Tallinnast.

Kaks aastat tagasi pakkus Madle Sirel koos tolleaegse juhendaja Marie Reinikesega välja võimaluse Raasiku valla noortele, kes kaasasid sellesse enda sõpru-tuttavaid ka muudest kohtadest. Kokku saigi ühtne grupp noori, kes üksmeelselt läksid see aasta ka Saksamaale.

Hamburgis elati noortelaagri sarnases paigas, igas toas eri rahvusest inimesed, et iga riik omaette ei koonduks vaid suhtleks ka teistega. Laagri jooksul tehti palju – käidi Hamburgi veefirmas veevõrku uurimas, osaleti laagri „trikiga“ olümpiamängudel, kus üheks alaks oli näiteks suure rannapalliga ping-pongi mängimine ning Aafrika naise kombel pea peal vee pütti vedamine. Jagati välja ka stiilipunkte meeskonna kostüümide ja ergutuse eest.

10 päeva jooksul tutvuti osalevate riikide muusikaga. Tuli välja, et Vanilla Ninjat, kes väidetavalt oli Saksamaal 2005. aasta paiku populaarne olnud, ei teatudki. Rohkem tuntud oli soomlaste seas Metsatöll. Huvitav fakt on ka see, et Rammsteini, kui ühte Saksamaa tuntumaid bände, seal ei kuulatagi.

Holger Rannuse sõnul oli laager üks parimaid viise suve veetmiseks. Selle aasta tegid eriti lõbusaks Portugali ja Saksamaa juhendajad, kes olid ühed toredamad laagris. Tegid nalja ja ei võtnud laagrit kui tõsist tööd vaid pigem lõbutsesid ise ka. Kui millegi kallal nuriseda, siis on see Saksamaa toidukultuur:“ päevast päeva iga toidukorra kõrvale saia süüa oli raske. Pole seda peale reisi kodus söönudki“, naerab Holger Rannus. Väärt kogemus oli see kindlasti, just inglise ja soome keele harjutamiseks.

Viimasel päeval oli väga raske lahkuda. 10 päeva Hamburgis jättis kustumatu mälestuse osalenutele ning kindlasti jäid paljud uued ja ka vanad sõbrad Saksamaale või sõitsid tagasi koju kas Soome või Portugali.

Seda, mis järgmine suvi saama hakkab ja kas üheskoos jälle uute noortega üle Euroopa tutvuma minnakse, ei osata öelda. Võimalik, et ehk on noortevahetus järgmine aasta hoopis Eestis, aga selleks tuleks esitada juba oktoobriks uus projekt. Üks on aga kindel – kui korra juba noortevahetusele lähed, siis jäädki seal käima, lausuvad kõik osalenud justkui ühest suust.

Eelmine artikkelSoodla külast leiti miin
Järgmine artikkelPõrgupõhja pere õpetas kodukulusid vähendama