Portugali, Sloveenia ja Läti rahvusparkide ning Lahemaa, Soomaa ja Matsalu piirkondade Leader-tegevusgruppide ühine õppereis oli seekord Eestis.
Lahemaa rahvuspargis olid reisikavas Kuusalu vallast Viru raba, Hara sadama, Kuivoja Puhkekeskuse, Viinistu Kunstimuuseumi ja restorani külastused ning Haljala vallas käigud Lahemaa rahvuspargi Palmse külastuskeskusesse ja Sagadi mõisa. Kadrina vallast oli programmis sõit Kuusiku Loodustalusse, mille perenaine Sirje Kuusik on Arenduskoja esindajana selle turismiprojekti Eesti-poolne algataja. Ühe lõunasöögi pakkus Loksal Kuivoja Puhkekeskus, kus esinesid Kolgaküla Lainerid. Viinistu restorani õhtusöögil tantsiti ja mängiti koos ansambli Lahemaa Rahwamuusikud liikmetega.
„Meie rahvusvaheline projekt on edukalt käivitunud,“ kiitis MTÜ Arenduskoda tegevjuht Heiki Vuntus.
„Lahemaa, Matsalu ja Soomaa ning ka Sloveenia, Läti ja hiljem liitunud Portugali turismiettevõtjad on saanud kahe aasta jooksul uusi tutvusi ja kogemusi, käinud üksteise rahvusparkides ning ise turistidena läbi elanud selle, kuidas eri kohtades külalisi vastu võetakse.“
Kuusalu, Tapa, Kadrina ja Haljala valla ning Loksa linna ühine Leader-tegevusgrupp MTÜ Arenduskoda on algatanud ja juhib rahvusvahelist koostööprojekti „Säästva turismi arendamine rahvusparkide piirkondades“.
Projekt kestab kolm aastat, lõpeb järgmise aasta augustis. Kaasatud on 6 välispartnerit – kaks Leader-tegevusgruppi nii Sloveeniast, Lätist kui ka Portugalist. Lisaks Eesti kolme suurema rahvuspargiga seotud Leader-organisatsioonid. MTÜ Arenduskoda, mille piirkonda jääb Lahemaa rahvuspark, kutsus kaaspartneriteks MTÜ Rohelise Jõemaa Koostöökogu, mis on seotud Soomaa rahvuspargiga, ning MTÜ Kodukant Läänemaa, mis ulatub Matsalu rahvusparki.
Eelmise nädala kolmapäevast kuni laupäevani kestnud õppereis algas Pärnumaal, kus tutvuti Rohelise Jõemaa Koostöökogu Leader-tegevusgrupiga liitunud ettevõtetega: Klaara-Manni Puhkekeskus, taime- ja lillemuldasid tootev ettevõte Matogard, Laane Tallid Toris, Soomaa matkakeskus, Alpakafarm Ares ja Mõisa Köök Pärnu-Jaagupis.
Pärnumaal ööbiti Klaara-Manni Puhkekeskses, Lahemaal pakkus öömaja Sagadi Mõisa Hotell.
Kiideti Viru raba ja Hara sadama arendamist
Paulo Jorge Cristina Pereira, kes on Portugali Peneda Geres rahvuspargi alal tegutseva Leader-tegevusgrupi ATAHCA tegevjuht, tunnustas, et nägi Eestis suurepärast koostööd: „Programm oli hästi kokku pandud ja näitas, kui mitmekesised on teil turismivõimalused. Väga meeldejääv ja eriline oli matk Viru rabasse. See on hoopis teistsugune maastik, kui on meil Portugalis, meil on soisemaid alasid ainult jõesuudmetes. Meeldis ka projekti korralduslik pool, et kuidas inimesed turismiettevõtetest tulevad ja teevad kaasa, meil on raske neid koostööle saada.“
Ta lisas, et turismivaldkonna paljud probleemid on Portugalis ja Eestis sarnased. Samas on Portugalis peamine probleem see, et külastajaid tuleb suvehooajal juba liiga palju, aga talvisel hooajal võiks turiste sealgi olla rohkem.
Andra Ratkevica Läti Põhja-Kurzeme Leader-tegevusgrupist rääkis, et kaasa võeti neid turismiettevõtjaid, kes varem polnud projekti raames Eestis käinud, et võimalikult paljud saaksid osaleda ja õppida siinsetest kogemustest: „Minu jaoks oli kõige erilisem koht Hara sadam, mille arendamine on veel algusjärgus, soovin selle eestvedajatele palju jõudu ja edu. Hara sadam, kus demagnetiseeriti nõukogude-aegseid allveelaevu, pole tavaline turismiobjekt, vaid täiesti üllatav ja teistmoodi.“
Ta kõneles, et ka Lätis tegeletakse sellega, kuidas rahvusparkides lisaks looduse kaitsmisele, mis on oluline, arendada turismi ning näidata, mismoodi inimesed elavad ja tegutsevad neil aladel: „Arenduskoja koostööprojekti juures on väga hea, et osalevatest maadest on kaasatud vähemalt kaks rahvusparki ja näeb, et igas riigis on leitud erinevaid lahendusi.“
Ka Sloveenia Leader-organisatsioonide liidu president Aleš Zidar, kes on ühtlasi projektis osaleva LA Between Nanos&Snežnik juht Postojna rahvuspargist, ütles, et väga meeldis matk Viru rabasse, see matkarada on muljetavaldav.
Säästva turismi projekt sai alguse tänu Aleš Zidari viis aastat tagasi väljaöeldud mõttele, et eestlastega võiks teha ühise projekti – kui Arenduskoja rahvas käis Sloveenias õppereisil, külastati ka Postojna rahvusparki ning kohtuti sealse Leader-tegevusgrupiga.
Aleš Zidar: „Minu jaoks on see projekt nagu oma laps, mida oleme viis aastat koos arendanud. Esimene kontakt eestlastega andis mõtte, et võiks jätkata suhtlemist. Oleme koostööst palju saanud ning loodame, et jätkuprojektiga tuleb veel uusi ideid, kuidas looduskaitsealadel turismi arendada.“
Ta sõnas, et Sloveenia Leader-liit korraldab igal aastal õppesõidu ühte Euroopa riiki, tuleval aastal plaanib ta korraldada reisi Eestisse Soomaale ja Lahemaale.
Soča Valley tegevusgrupi tegevjuht Greta černilogar Sloveeniast: „Reis oli igati inspireeriv. Eriti meeldis matk Viru rabas, kus meie jaoks oli suur avastus, et punased marjad jõhvikas ja pohl on söödavad. Meie piirkonnas on kõik punased marjad mürgised. Unustamatu mulje jättis ka Sagadi mõis. Järgmisel aastal soovin tulla Eestisse tagasi koos oma perega.“
Säästva turismi rahvusvahelise projekti juht Katrin Suursoo Arenduskojast lausus seepeale, et selle õppereisi üks eesmärk oli tutvustada Lahemaa ja Soomaa säästva turismi võimalusi ning luua programm, mille läbijad õpiksid uut ja sooviksid tagasi tulla: „Sloveenia, Läti ja Portugali osalejad andsid tagasisidet, et tahavad järgmisel aastal tulla siia tagasi oma teiste gruppide või lausa peredega. Kogu õppereisi vältel käis osalejate vahel aktiivne suhtlus ja turismialane ideearendus. Seega on õppereisi eesmärk täidetud.“
Jätkuprojekt – turismiettevõtluse ühisarendamine
Arenduskoda on algatanud rahvusvahelise jätkuprojekti „Säästva turismi ettevõtluse ühisarendamine“, kuhu lisaks senistele välispartneritele kaasatakse Leader-tegevusgrupp Leedust Rusne looduskaitsealalt ning Eestist Roheline Jõemaa ja teise uue partnerina Põhja-Harju Koostöökogu, mille piirkonnas on Rebala kaitseala Jõelähtme vallas.
Koostöölepingu allkirjastasid 13. juunil Leedus Arenduskoja juhatuse esimees, Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, Leedust Lamatos Zeme juht Vigantas Kamarauskas, Rohelise Jõemaa juhatuse liige Aino Viinapuu ja Põhja-Harju Koostöökogu juhatuse esimees Arno Kannike.
Projekti jaoks koostati tegevusplaan ja esitati PRIAsse Leader-raha taotlusprojektid. Praegu oodatakse sealt alustamiseks positiivset otsust, märkis Arenduskoja tegevjuht Heiki Vuntus.
EUROPARC sertifikaat
Säästva turismi projekti üks osa on EUROPARC sertifikaadi ehk kvaliteedimärgi taotlemine Lahemaa rahvuspargi piirkonnale.
Projektipartneritest on EUROPARC sertifikaat Portugalis Peneta Geres rahvuspargi piirkonnal ja Eestis ainsana Matsalu rahvuspargil. EUROPARC sertifikaati taotleb ka Soomaa rahvuspark.
Projektijuht Katrin Suursoo kommenteerib, et EUROPARC eksperdi hinnang on valmis ja positiivne nii ettevalmistuse kui sisu osas: „Ekspert rõhutab oma raportis, et Lahemaa rahvuspargi turismipiirkond väärib igati EUROPARC sertifikaati ning teeb hindamiskomisjonile ettepaneku see väljastada. Hindamiskomisjon koguneb septembri lõpus ja siis tehakse otsus.“
Projektis osalevad
Eestist
MTÜ Arenduskoda – Lahemaa rahvuspark
MTÜ Roheline Jõemaa – Soomaa rahvuspark
MTÜ Kodukant Läänemaa – Matsalu rahvuspark
Lätist
Cesis District Rural Partnership – Slitere rahvuspark
North Kurzeme – Gauja rahvuspark
Sloveeniast
LAG Between Snežnik&Nanos – Postonja rahvuspark
LAG Soča Valley – Triglav rahvuspark
Portugalist
ATAHCA – Pereda Geres rahvuspark
ADRAMA – Madeira rahvuspargid
Projekti eesmärk on aidata rahvusvahelise koostöö kaudu kaasa ettevõtjate toodete/teenuste arendamisele koos teenuste kvaliteedi parendamisega ning kaitsealade piirkondade turundustegevuse käivitamisele ja ühisturunduse arendamisele.
Juhtpartner on MTÜ Arenduskoda, kuhu kuuluvad Kuusalu, Tapa, Kadrina ja Haljala vald, Loksa linn.