Eesti arboristide ühing tegi talgupäeva Pikavere mõisapargis, Smaragdi dendropargis ja hindas Aruküla allee hobukastaneid.
„Metsa ja parki kasvatatakse sae ja kirvega, pole midagi parata. Sageli ei taheta mõista, et park ongi inimese kujundatud ning töö saega käib kujundamisega kaasas,” rääkis Pikavere küla elanik, arboristidiplomiga Markko Maasik, kes koos Eve-Viktoria Lasbergiga korraldas Raasiku vallas MTÜ Eesti Arboristide Ühing talgupäeva.
Põhitöö käis 1. aprillil Pikavere mõisapargis. Markko Maasik rääkis, et ühing on korraldanud heategevuslikke talgupäevi mitmel aastal, tänavu pakkus ta, et arboristid võiksid tulla tööle Raasiku valda – teha midagi kasulikku Raasiku vallale ning Pikavere mõisakoolile. Samal ajal, kui suurem seltskond töötas mõisapargis, käisid mõned arboristid vaatamas Aruküla hobukastanialleed, mille äärde on plaanis rajada kergliiklustee, valgustusega tee rajamine seisab rahanappuse taga. Allee puude lehed lähevad suviti pruuniks. Sõltumata puude haigusest tuleb kergliiklustee rajamiseks ühelt poolt teed kastanid maha võtta nagunii, see on ka kergliiklustee rajamise projektis.
Arboristid vaatsid puud üle ning kinnitasid – puudes on keerukoi, mis on viimase paarikümne aasta jooksul Euroopas hoogsalt levinud. Keerukoid on hobukastani lehtedesse pugevad pisiliblikad, mille röövikud toituvad lehekoes pealmise ja alumise kattekihi vahel. Tekib ümmargune, alguses pooleldi läbipaistev, kuid kiiresti pruunistuv laikkaevand, mida röövik pidevalt suuremaks õõnestab.
Markko Maasik ütles, et keerukoi pärast puid kindlasti kohe maha võtma ei pea: „Puu aastakasv väheneb selle tõttu umbes 30 protsenti ning selle kahjustusega tuleb puu toime veel pika aja jooksul. Uutele istutustele ja ka vanematele puudele aga ei tohi teha kahju oskamatu hooldusega, mis on kahjuks väga levinud ja millele ei pöörata erilist tähelepanu.”
Pikavere mõisapargis võtsid arboristid maha kümmekond ohtlikku puud. Markko Maasik sõnas, et suurim puu, mis langetati, oli mõisa peahoone küljeukse kõrval olnud pärn. Saagimisele kulus mitu tundi, sadakond aastat vana puu saeti alates ladvast osade kaupa ning selgus, et tüvi oli seest õõnes ning mädanikust tugevasti kahjustatud. Kännu jätsid arboristid kooliperele välilauaks, suuremad oksad pinkideks. Väiksemad oksad läksid läbi hakkuri ning on plaanis ära kasutada kooliõue peenramaade jalutusteede katmiseks. Maha võeti ka mitmed saaresurma haiguse käes kannatavad puud.
Markko Maasik märkis, et harilik tamm ja hobukastan, mida teatakse kui võimsaid ja vastupidavaid puuliike, on kuulutatud Euroopas mitteperspektiivseteks liikideks, kuna neil on palju haiguseid.
Ta lausus, et mõisapargile on plaanis teha ilusam välimus: „Paraku oli vallas paar aastat tagasi hooldaja, kes trimmerdas puud esimese suvega surnuks. Nüüd tuleb need puud maha lõigata. Pikaveres olid viimati hooldustööd kümme aastat tagasi.”
Ta lisas, et mõisakoolide parke on rikutud sellega, et pannakse istikuid sinna, kus arvatakse olevat ilus ega arvestata pargi ajaloolist maastikukujundust.
Arboristid koostasid mõisapargile istutusplaani, mille järgi võiks taastada mõisa kaarallee. Praegu on mõisaajast alles mõned vanad saared, lehised, muu on valdavalt isetekkeline. Arboristid panid kirja ka kõik puuliigid, et lastele õppimiseks saaks seada puude juurde sildid.
Markko Maasik, kes töötab Tallinnas Kadrioru pargis projektijuhina, rääkis, sageli on tulnud kokku puutuda sellega, et rahvas on pahane, kui mõni puu tuleb maha raiuda. On pandud end ka käeraudadega puu külge. Lepitakse siis, kui istutatakse midagi ilusat asemele.
„Paraku elame, vähemalt linnas, vanemate puude suremise ajal. Nii suuri puid nagu vanasti, ei kasva enam kunagi asemele, sest vibratsioon, tänavasool, müra ja õhusaaste on muutunud aina võimsamaks,” rääkis ta.