Anija valla toimetulekutoetuste raha lõppes märtsis

1112

Anija vallavanem saatis rahandusministeeriumile kirja, milles palub toimetulekutoetuste maksmiseks juurde 217 000 krooni.

Anija vald sai toimetulekutoetuste väljamaksmiseks tänavu riigieelarvest 5000 krooni. Nii see, kui ka kahe eelmise aasta ülejääk – kokku 66 186 krooni – lõppesid märtsikuus. Et inimesed, kellel on õigus toimetulekutoetust saada, rahast ilma ei jääks, on kahel viimasel kuul osa toetusi makstud välja valla rahast.

Vallavalitsuse haridus- ja sotsiaaltöö vanemspetsialist Marge Raja sõnul tuli toimetulekutoetusteks osaliselt valla enda raha kasutada juba märtsis – 6136 krooni. Aprillikuus maksti toimetulekutoetusi välja üksnes valla rahast, kokku 27 410 krooni.

„Tavaliselt annab riik toimetulekutoetusteks lisaraha sügisel, kuid meie palusime teha seda erandkorras varem. Eelmisel nädalal saatsime rahandusministrile kirja, taotleme aasta lõpuni toimetulekutoetuste väljamaksmiseks 217 000 krooni. Harju maavalitsus lisas sellele toetuskirja, et meie taotlus on põhjendatud,“ rääkis Marge Raja.

Ta selgitas, et Anija vallamajja on tulnud järjest rohkem töötuks jäänud inimesi, kel on õigus saada toimetulekutoetust: „Palju on neid, kus mõlemad täiskasvanud on tööta jäänud, kuid ka neid, kus üks vanem on töötu, teine lapsehoolduspuhkusel või töövõimetuspensionil. Sagedased on ka juhtumid, kus inimesel on õigus hakata saama töötuskindlustushüvitist, kuid kuu või kaks pärast töötuksjäämist pole talle seda veel makstud. On ka inimesi, kes saavad vaid töötu hüvitist ehk kätte 921,20 krooni kuus.“

Toimetulekupiir on praegu 1000 krooni esimese ja 800 krooni iga järgmise pereliikme kohta. Toetuse määramisel arvestatakse sissetulekutest maha eluaseme- ja elektrikulud.

„Nii et kui peres on kaks täiskasvanut, kes saavad töötu hüvitist, ning mitu last, tuleb nende toimetulekutoetus päris suur,“ sõnas Marge Raja.

Kuusalu vallas on toimetulekutoetusi sel aastal välja makstud 39 491 krooni. Koos varasemate jääkidega on selleks aastaks riigilt saadud 257 000 krooni.

Hoolekandespetsialist Pilleriin Rembel rääkis, et varem said Kuusalu vallas toimetulekutoetust 4-5 üksikut inimest või peret, esimese kvartaliga on toimetulekutoetuse saajate arv kasvanud 17le, neist 16 on pered.

Veebruaris saatis Pilleriin Rembel rahandusministeeriumisse kirja, milles küsib – mida teha juhul, kui toimetulekutoetuste rahast kõigile abivajajatele ei jätku. Andrus Jõgi ministeeriumist vastas, et toimetulekutoetuseks vajaliku raha tagamine omavalitsustele on riigi kohustus ning valdadel-linnadel on võimalik taotleda lisaraha. Ta selgitas, et lisavahendite eraldamise korra kinnitab valitsus ning lisaraha eraldatakse omavalitsustele tõenäoliselt maikuus, kui on valmis esimese kvartali toimetulekutoetuse kulude aruande.

Raasiku vallas on toimetulekutoetusi tänavu makstud kuuele inimesele kokku 6700 krooni. Sotsiaaltöö vanem­spetsialist Liivi Puumets ütles, et riigilt saadi tänavu toetuse maksmiseks 26 000 krooni, varasemast ajast jääke ei ole. Ta arvas, et sellest rahast aasta lõpuni kindlasti ei piisa.

„Juba praegu on maikuuks kuus toetusavaldust ning maikuus lõpetab töö Bodilsen Estonia,“ märkis ta.

Ka Loksa linnas võib riigilt eraldatud toimetulekutoetuste raha otsa saada. Esmaspäeva, 27. aprilli seisuga on selleks aastaks olnud 283 000 kroonist välja makstud 133 000 krooni ehk peaaegu pool. Esimeses kvartalis taotlesid toimetulekutoetust 24 peret ning aprillikuuga on neile lisandunud 6 peret.

Eelmine artikkelSissetung kauplusesse
Järgmine artikkelPikva mõisa omanik on üks muinsuskaitsetalgute algatajaid