Eelmisel nädalal helistas toimetusse nördinud Anija valla pensionär, kes teatas – vallavalitsuse esindajad jätsid lubatud kohtumisele tulemata.
Kolmapäeval oli valla kultuurikeskuses eakate inimeste teehommik, mille kavas oli kohtumine sotsiaaltöötajatega. Kuna selle algusajaks kell 11 vallaametnikke kohal ei olnud, lahkus osa 80st kohale tulnud pensionärist.
Vallavalitsuse haridus- ja sotsiaaltöö vanemspetsialisti Marge Raja arvates oli tegu kommunikatsiooniprobleemiga. Ta selgitas Sõnumitoojale, et sotsiaaltöötajatega kohtumine pidi olema vaid üks osa pooleteise tunni pikkusest teehommikust.
„Kultuurikeskusesse helistati, et sotsiaaltöötajatel on parasjagu kliendid ning nad jõuavad kohale kohe, kui võimalik. Marianne Leis ja Airi Hõrrak läksidki sinna pärast seda, kui olid vastuvõtule tulnud inimesed ära teenindanud. Neid ei saanud ära saata, seda enam, et vastuvõtul olid kaks erivajadusega klienti,“ rääkis ta.
Ka Marianne Leis kinnitas, et teatas kultuurikeskusele kell 11 – tulevad nii kiiresti, kui jõuavad.
„Me ei saanud vallavalitsusest lahkuda, sest inimesed olid ukse taga järjekorras. Üks oli tulnud Kuusalust, teine Soodlast, kolmas Parilast. Olime üsna rahulikud, kuna teadsime, et meie esinemine on vaid üks osa teehommikust. Arvasime, et pole suurt vahet, kas räägime alguses või lõpus,“ lausus ta.
Kaks sotsiaaltöötajat jõudsid teehommikule kella 12ks. Osa pensionäre oli selleks ajaks ära läinud, suurem osa parajasti lahkumas. Marianne Leisi sõnul võtsid ärritunud ootajad neid vastu suure sõimuga: „Ütlesin, et mina lähen nüüd sisse ja kohtun nendega, keda huvitab.“
Kokku vestlesid sotsiaaltöötajad umbes paarikümne eaka inimesega poolteist tundi. Küsimused, mis esitati, puudutasid peamiselt teisi valdkondi kui sotsiaaltööd. Näiteks soovisid pensionärid teada, kas oleks võimalik korraldada kasvõi kord kuus sõit ujulasse, miks on küte kallis, millal saab Kehras valmis saun, miks tahetakse loobuda Sõnumitooja väljaandmisest, mida on ettevõetud selleks, et Kehrasse jääks pank, miks teid ei liivatata jne.
Kui sotsiaaltöötajad teehommikult tagasi vallavalitsusse jõudsid, said nad taas riielda, seekord neilt inimestelt, kes olid soovinud vastuvõtule tulla.
„Ametlikku vastuvõtuaega meil sellel ajal ei olnud. Kui kõik inimesed peaksid vastuvõtuaegadest kinni ja andestaksid, et me neid muul ajal ei teeninda, oleks meie töö palju paremini korraldatud. See, kui meil vastuvõtuaega ei ole, ei tähenda, et me tööd ei tee – peame arvestama toetusi, käima kodukülastustel, viima laiali sünnipäevatoetused jne.“
Marge Raja märkis, et kohtumise idee oli hea, kuid on kahju, et osa inimesi lahkus varem: „Vabandame, et nii läks, kuid loodame inimeste mõistmisele. Kui heideti ette, et me ei pea eakatest lugu, siis tegelikult hoolib sotsiaaltöötaja igast inimesest. “
Marianne Leis arvas, et kohtumisi rahvaga võiks teha tööst vabal ajal, siis ei teki taolisi olukordi nagu seekord: „Me ei tea kunagi ette, millal inimene oma murega tuleb. Põhjendusega, et meil pole vastuvõtuaeg, on neid väga raske ära saata, eriti praegusel ajal. Võib-olla läheb inimene õhtul koju ja mõtleb – mul on eluisu otsas, isegi vallamajast saadeti mind minema.“
Teehommik või infotund?
Valla kultuurikeskuse kunstiline juht Evelyn Mänd rääkis, et teehommikute mõte on kutsuda eakad inimesed kokku, et nad saaksid omavahel suhelda. Kuna pensionäridel on infopuudus, nad ei tea, millise ametniku poole oma murega pöörduda, otsustati hakata kohale kutsuma ka vallavalitsuse töötajaid. Esimesel korral kuu aega tagasi osales vallavanem Jüri Lillsoo.
„Kuid inimesed on teehommikut võtnud kui infotundi, et tulevad kohale ja kuulavad valla esindajate juttu, esitavad neile küsimusi,“ sõnas Evelyn Mänd.
Ta lisas, et seetõttu oli osa pensionäre nüüd pahased, kui vallaametnikud ei olnud kell 11 kohal: „Kuigi neile sai öeldud, et sotsiaaltöötajad ei jõua teehommiku alguseks, kuna teenindavad inimesi.“
Et niikaua aega sisustada, pakkus kultuurikeskus kohaletulnutele lisaks omavahelisele jutuajamisele võimalust käia massaažis.
„Kui sotsiaaltöötajad kohale jõudsid, olid nad siin kogu oma lõuna aja ja vastasid küsimustele kella poole kaheni,“ lausus Evelyn Mänd.
Aprillikuu teehommikuks on kultuurikeskus leppinud kokku kohtumise sotsiaalkeskuse juhataja Marge Aasalaidiga. Ka Marge Raja on andnud nõusoleku kõnelda siis sotsiaaltöö korraldamisest Anija vallas.