Anija valla kodukandipäeval võitis Kihmla-Salumäe küla

3698

Kodukandipäev toimus seekord Anija mõisas.

Eelmisel laupäeval, 11. juunil oli Anija valla XVI kodukandipäev. Selle tegi eripäraseks toimumiskoht – Kehra linna asemel koguneti esmakordselt Anija mõisa parki.

Korraldajate sõnul oli rahvast tavapärasest vähem, kuid mõisa ümbrus oli sellegipoolest autosid tihedalt täis pargitud.

Kodukandipäeva juhatas sisse traditsiooniline rongkäik Anija mõisa eest, laval astusid üles Anija valla kollektiivid, võisteldi erinevatel spordialadel ja toimus oksjon. Mõisas tõi MTÜ Koostöökoda prantsuse kultuuriprogrammi raames lavale Milan Kundera näidendi „Jaques ja tema isand“ ning igaüks sai anda oma panuse ühise kaltsuvaiba valmimisse, see jääb kaunistama Anija mõisa. Lastel oli võimalus vaadata MTÜ Kunst Kohvris etendust, meisterdada pesakaste lindudele. Mudilastele oli „Tillujooks“. Õhtul mängis tantsuks ansambel Justament.

Mõisaproua kübar ja WC-paber
Seegi kord viidi läbi mänge ja võistlusi. Osaleda sai nii individuaalselt kui kollektiivselt. Osa võtsid kuus külavõistkonda: Härmakosu, Kihmla-Salumäe, Alavere, Lilli ja Anija-Kuusemäe külad ning Piibe maantee äärseid külasid ühendav MTÜ Soodlast Kõrveni.

Külasid hindas žürii, kuhu kuulusid Anija vallavanem Tiit Tammaru, abivallavanem Marge Raja, vallavolikogu esimees Jaan Oruaas, vallasekretär Annika Voosel, jurist Ilsia Väli, haldusspetsialist Maarika Kungla ja noorsootöö spetsialist Tuuliki Rohtla.

Hinnati osalust rongkäigus, selle kujundust ja meeleolu, ning parima telgi või platsi kujundust.

Võisteldi maastikumängus, mille võitis Kihmla-Salumäe küla võistkond koosseisus Martin Vislapuu, Triin Vislapuu, Kätlin Seene ja Allan Traks.

Pandi proovile oskused mõisaproua kübara valmistamises. Esikoha sai samuti Kihmla-Salumäe küla. Ka tänavune rammumehe tiitel läks Kihmla-Salumäe külla, mida esindas Martin Vislapuu, kes on sel võistlusel saavutanud korduvalt esikoha.

Omapärane võistlusmäng oli WC-paberi tassimine, võistlejad pidid paberipakkidest laduma valmis püramiidid ja neid joostes edasi kandma. Võitis Härmakosu küla esindaja Viktor Kropatšjov.

Talendijahis oli parim laulu ja tantsu esitanud Lilian Ots, kes võistles individuaalselt.

Tublimaks külaks kuulutati Kihmla-Salumäe, kelle kätte läks kolme hanega rändauhind. Teise koha sai Härmakosu küla, kolmas oli Anija-Kuusemäe võistkond.

Oksjon mõisapargi heaks
Tavapärasest erinev oli ka kodukandipäevade oksjon. Eelnevatel aastatel läks oksjoni tulu küladevahelise võistluse võitnud külale. Seekord korraldas Anija vallavalitsus oksjoni läbiviimiseks konkursi, mille võitis Anija Mõis MTÜ. Oksjonil saadud tulu kasutatakse mõisaparki pinkide tegemiseks.

Oksjoni juhatasid sisse Anija mõisnikud proua ja härra von Wahl, keda mängisid Aino Piigert ning oksjonit läbi viima asunud Aarne Piigert. Mõisa õuele saabusid veel mustlasnaised ehk nais­ansambel Kodu, kes esitasid tantsu ja aitasid oksjonit läbi viia. Oksjoni korraldaja Pille Kulla selgitas, et etendati legendi, mille järgi olevat mõisa õue saabunud kord mustlased, kes ennustasid mõisale tulevikku.

Oksjonil müüdi kokku 16 eset, mille hulgas olid ka mõisaproua kübara tort, 20 kilo­grammi lambaliha, kanuu, lille­ampleid, matkapakette ja kohalikku käsitööd. Tulu saadi oksjonilt üle 191 euro ehk 2990 krooni.

Pille Kulla sõnul on plaanis leida meister, kes valmistaks teenitud tulu eest mõisa õuel leiduvatest puutüvedest parki pingid.

Korraldajad rahul
Kodukandipäeva korraldaja, Anija abivallavanem Marge Raja lausus, et temal on raske ettevõtmise kordaminekule hinnangut anda: „Hindama peavad inimesed, et kuidas nendele meeldis.“

Anija valla kultuurikeskuse juhataja Margit Aasmaa ütles, et tema jäi ettevõtmisega rahule: „Kartsime küll natuke, et kui teha väljaspool Kehrat, kas siis rahvast tuleb, aga oli päris palju. Olen selle poolt, et kodukandipäev võiks toimuda erinevates külades. Suhtlesin päeval inimestega ja sain positiivset tagasisidet. Võibolla ei meeldi see mõte kõikidele kehralastele, aga küladele meeldib väga ja nende jaoks on võistluse võit suur tunnustus.“

Ka SA Anija Mõisa Haldus juhatuse esimees Tiit Laur hindas kodukandipäeva kordaläinuks: „Inimesi oli küll vähem kui tavaliselt, aga see oli ka ette teada, et Anijale nii palju rahvast ei tule kui Kehrasse. Mul on hea meel, et palavusele vaatamata saime päris hästi hakkama.“

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Kuusalu viaduktil
Järgmine artikkelHarju memme-taadi lustipidu oli seekord Loksal