Pikval tuleb Kaine Küla Jaanipidu

1744

Pikva elanik SILLE TEKKU korraldab jaanipeo, kus ei müüda alkoholi.

Pikva-Arava Külaselts teeb jaanilaupäeval Pikva küla­platsil alkoholivaba jaanipeo.

„Mulle on tuttavad jaanipäeva järel ütelnud, et oleks tahtnud ka külapeole minna, aga seal oli liiga palju purjus inimesi. Mõtlesime teha seekord jaanipeo, kuhu sooviksid tulla lastega pered ja saaksime näidata, et pidu saab pidada ka ilma alkoholita. See võiks olla lastele heaks eeskujuks,“ põhjendab ettevõtmise juht, Pikva küla Palmaspõhja talu perenaine Sille Tekku, miks kaine jaanipeo plaan teoks sai.

Kaine jaanipidu tähendab seda, et kohapeal alkoholi ei müüda. Valves turvamees, kes palub mõnel peole tulnud ja ebaviisakalt käituval inimesel või seltskonnal lahkuda.

„Puhuma me kedagi loomulikult ei pane, et joobeastet kontrollida. Põhiline, et inimesed käituksid viisakalt. Kui nad seda suudavad, siis ei ole probleemi, isegi kui on ka eelnevalt mõne õlle võtnud,“ selgitab Sille Tekku.

Peo läbiviimiseks saadi kohaliku omaalgatuse programmi sügisesest taotlusvoorust 24 036 krooni (1534 eurot), Anija vald toetas 2500 krooniga. Põhiliselt läheb see summa ansambli ja õhtujuhi peale. Peakorraldaja sõnul peab peol, kus alkoholi ei müüda, olema suurem rõhk meelelahutusel. Õhtul on Pikva külaplatsil laat ja käsitöönäitus. Lastele toimuvad mitmesugused mängud ja võistlused. Hiljem mängitakse seltskonna- ja rahvamänge. Parimatele antakse ka auhinnad. Tehakse erinevaid individuaalseid võistlusi ja tantsuks mängib bänd.

Kaine jaanipäeva pidamiseks kusagilt eeskuju võetud ei ole.

„Selliseid kained üritusi ikka tehakse, aga ühtegi konkreetset jaanipidu ei tea. Võimalik, et kusagil toimub veel mõni. See on meie enda algatus ja looming,“ räägib Sille Tekku.

Suhtumist ettevõtmisse on tema sõnul mitmesugust: „Teatud seltskonnale väga meeldib, kuid on ka neid, kes küsivad, et mis on jaanipäev ilma õlleta.
Meie ei võta kelleltki võimalust õlut juua – ümberringi on teisi jaanipidusid. Pigem pakume alternatiivi nendele, kes tahavad jaanipäeval kained olla.“

Peo korraldamisele on kaasa aidanud Pikva ja Arava külade inimesed. Mehed parandasid ära lava ja naised aitavad muudel ettevalmistustöödel. Ka on abiks Euroopa Vabatahtliku Teenistuse (EVS) vabatahtlikud, keda Sille Tekku on juba aastaid võõrustanud. Austriast pärit vabatahtlik Maja Winkler-Hermaden kutsus Pikva jaanipeole ka teisi Eestis viibivaid EVSi vabatahtlikke, kes on abiks laadal ja mängude-võistluste läbiviimisel.

Küsimusele, kas selline ettevõtmine võiks saada traditsiooniks, vastab Sille Tekku, et sõltub sellest, kuidas pidu välja tuleb ja rahule jäädakse: „Kui inimestele meeldib, siis miks mitte korraldada ka edaspidi.“

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Kuusalu viaduktil
Järgmine artikkelHarju memme-taadi lustipidu oli seekord Loksal