Anija mõisa jõululaata külastas palju rahvast

2764

Laadal võistlesid koogiküpsetajad, jõulusahvris müüdi kohalikku toodangut ja mõisapargis sõideti saaniga.


Sahvris müüsid RIINA TALLO ja HELEN PÕLLU.

Pühapäeval, 5. detsembril oli Anija mõisas jõululaat, kus tegevust jagus kolmele korrusele ja mõisa peaaegu kõikidesse ruumidesse. Rahvast oli laadale kogunenud nii palju, et parkimisplatsid olid autosid täis ja mõisas müügilettide vahel ning koridorides kitsas liikuda.

Saalis olid end sisse seadnud käsitöömüüjad, kelle hulgas leidus  kohalikke ja ümberkaudsete valdade käsitöötegijaid, aga ka külalisi kaugematest Eestimaa nurkadest, näiteks Saaremaalt.

Mõisa keldris asus jõulusahver, kuhu oli koondatud Agro OÜ müüdavad kartulid ja porgandid, Raasiku OTTi vutimunad ja küülikuliha ning kohalike elanike kasvatatud peedid-kõrvitsad, moosid-kompotid, seened ja supid. Müüjad Riina Tallo ja Helen Põllu ütlesid, et müük läks hästi. Laada lõpuks oli peaaegu kõik sahvris leiduv ära müüdud.

Hoidised ja aiasaadusi olid laadale toonud ka Anija mõisas tegutsevad käsitöönaised Anni Toomingas ja Virve Vilimäe, kes müüsid laadal oma käsitöötoodangut – kudumeid ja vaipu. Käsitööd müüs laadal ka Anija mõisas käsitöötoa perenaine Margit Kuusk. Tema käsitöötoas sai teha riietele või kotile  paku­trükki.

Teise korruse koridoris ehtisid laudu koogivõistluse küpsetised. Kokku oli toodud seitse erinevat kooki. Kõik said maitsta igast koogist tükikese ja anda hääl enda lemmikule. Laada lõpus loeti hääled kokku. Võitjaks kuulutati Merike Rohioja puuviljadega kook – keeksilaadne küpsetis puuviljatükkidega. Teine ja kolmas koht koogivõistlusel läksid jagamisele Eva Valgu meekoogi ja Riina Tallo toorjuustu-granaatõuna koogi vahel.

Eva Valk ütles, et tal on hea meekooki teha, kuna mesi on omast käest võtta. Tema müüs laadal mett ja vahaküünlaid. Koogivõistluse võitjaid autasustati kotiga, millel oli kunstnik Ave Nahkuri tehtud pilt ja kiri: „Sina oled hea küpsetaja.“

Laadal oli fotostuudio, kus sai teha pilti oma perest. Veel oli võimalus tellida koju jõulukuusk.   Kohale oli tulnud Rebala Tallid, punase tekiga kaetud hobust said lapsed silitada ja teha temaga mõisaesisel platsil saanisõitu.

Mõisa köögiosast oli saanud kohvik, kus mõnekümne krooni eest võis maitsta jõulutoite. Lastele pakkus tegevust MTÜ Kunst Kohvris, kelle töötoas meisterdati märkmikke, ning postkontor, kus sai jõuluvanale adresseerida kirja Anija mõisa „postmargiga“.

Laada korraldajad Kaisa Tamkivi ja Marili Tammaru jäid ettevõtmisega rahule.

Kaisa Tamkivi: „Nägime  vaeva ja see tasus end ära. Rahvast oli väga palju. Kahju, et me ei teinud statistikat, kui palju külastajaid siis täna läbi käis, aga maja oli rahvast täis. Müüjad olid toredad ja külastajad  rõõmsad.“