Anija mõisa endisesse õunaaeda rajatakse prantsuse park

2099
Anija mõisa peahoone taha rajatakse prantsuse stiilis teeradade ja lillepeenardega park.

Anija mõisa peahoone taha tuleb prantsuse stiilis uhke regulaarpark ja tagaparki õpperada.

Suve algusest on Anija mõisa peahoone ümbruses käinud suured kaevetööd. Juunis alustati sadeveetrasside rajamisega, torud pandi nii peahoone kui aida ümber. Nüüd ei lähe sadevesi enam pinnasesse ega keldrisse, vaid suunatakse tiiki. Ka tiik puhastati ja tehti korda. Kui need tööd augusti keskel lõppesid, hakati peahoone taga rekonstrueerima parki. Võeti maha vanad õunapuud ja mõned vahtrad. Nüüd on mõisatagune aed lage ja vaade avatud, maapind tasandatud ning ehitusmehed rajavad sinna teeradu.
„Teed projekteeris OÜ Artes Terrae selliselt, nagu olid 18.-19. sajandil, see on tuvastatud vanade piltide järgi,“ ütles Anija mõisa arendusjuht Janne Kallakmaa.
Anija mõisa peahoone tagune park tehakse sarnaseks, nagu oli algselt – prantsuse stiilis korrapärane park planeeritud teeradade ja lillepeenardega. Teerajad kaetakse graniitsõelmetega, peenardele istutatakse roose ja muid eri ajal õitsvaid lilli, mida mõisaparkides leidus, paigaldatakse pingid ja prügikastid. Palju on ka murupinda. Mahavõetud õunapuude asemel rajatakse pargi maanteepoolsesse äärde õunapuuallee. Peale selle istutatakse parki üks kastan ja üks nulg mõisa jõulupuuks.
Kõiki neid töid teeb AS Terrat, kes võitis kevadel riigihanke Anija mõisa loodus- ja muinsuskaitsealuse pargi rekonstrueerimiseks. Anija vallavalitsus sai selleks aasta tagasi 286 000 eurot – Euroopa Liidu toetust 243 100 eurot ja KIKilt 15protsendilise kaasfinantseerimise ehk 42 900 eurot. Tööd läksid kavandatust odavamaks, Terrati pakkumine oli 215 742 eurot. Anija vallavalitsus taotles KIKilt lisatöödeks juurde 24 000 eurot, selle eest rajati ülevool ühest tiigist teise. Sihtasutuse kulul paigaldati elektrikaablid, et hiljem ei peaks hakkama pargis uuesti kaevama. See töö maksis 18 000 eurot.
Kuigi vahepealne pikk vihmaperiood segas töid, ollakse Janne Kallakmaa sõnul graafikus. Tööde lõpptähtaeg on 15. november.
Tegemata jääb veel valgustus – projekti järgi on mõisaparki kavandatud puuvõra valgustus ehk alt ülesse valgustavad lambid, valgus peaks parki ulatuma ka peahoone juurest: „Praegu jääb renoveerimata veel peahooneesine plats, samuti on puudu väike paviljon, mille planeerisime mõisa ette, kohviku lähedale.“

Tagaparki inglise stiilis
Leader-programmist saab Anija Mõisa Haldus 20 768 eurot mõisa tagaaeda õpperaja tegemiseks. Kuna seal on väärtuslikumad puud, jääb sinna inglise stiilis ehk looduslik park, kuhu rajatakse loodust, pärandkultuuri ja säästvat arengut tutvustav õpperada „Meelte ja kogemuste tee“.
„Idee on seotud paljuski minu õpitud keskkonnakaitse erialaga. Kaasasin parimaid spetsialiste, kes aitavad mõelda, kuidas oleks õpperada huvitav ja loov, et seda saaks kasutada nii giidiga kui ilma,“ lausus Janne Kallakmaa.
Mõisa tagapargi pindala on ligi 9 hektarit, aida kõrvalt algava õpperaja pikkuseks kavandatakse ligikaudu 2 kilomeetrit. Õpperaja läbimisel saab tutvuda taimeliikide ja loodusnähtustega, tuleb ka piknikupidamise koht, kooliklassid saavad teha õuesõpet: „Plaan on luua väga mitmekülgne õpperada. Näiteks tuleb sinna linnulaulu kuulamise tool, kus saab ka talvel kuulata linde, kes kevadel meie pargis laulavad ning tuulelipud ja paljajalatee, kus on võimalik kõndida nii kividel kui ka okstel.“
Õpperaja tarvis tuleb valmistada 30 infostendi. Need pole Janne Kallakmaa sõnul üksnes kirjeldused, vaid igal stendil on ka mingi ülesanne – näiteks mäng või mõistatus, mis tuleb lahendada. Teerajad tehakse peamiselt hakkepuidust või on laudteed, osaliselt ka kivid, käbid, oksad. Istepinkide asemel tulevad punutud pesad.
Kuigi Leader-programmist saadakse toetust poole vähem, kui küsiti, ei saa arendusjuhi sõnul jääda midagi tegemata, selle võrra tuleb sihtasutusel endal rohkem kulusid kanda: „Täpne hind selgub riigihankega.“
Projekti ettevalmistustööd on alanud, esimene töökoosolek peetud: „Looduses tähistatakse rada tokkidega, Pokumaa matkaraja koostanud Georg ja Sirje Aher koostöös Sagadi looduskeskusega mõtlevad meile välja infostendide materjali. Arvatavasti kevadel läheb õpperaja rajamiseks. Tahame selle avada 20. augustil, kui Anija mõisas on taas pärtlipäeva laat.“
Anija mõisa peahoone korrastamiseks taotles Anija vallavalitsus tänavu EASist 2,6 miljonit eurot, kuid toetust ei eraldatud. Janne Kallakmaa sõnul on plaan esitada EASile korrigeeritud taotlus, ta sõnas, et saadud on uusi koostööpartnereid ja põnevaid ideid.
„Suur soov on, et aastal 2020 on mõis korras,“ märkis ta.

Eelmine artikkelRaasiku raamatukogu 110. sünnipäevaks valmis film
Järgmine artikkelKuusalu noorte tennisemeister on ARKO GERT TUISK