Volikogu kinnitatud uus vabaühenduste toetuse taotlemise kord hakkab kehtima 1. aprillil.
Vabaühendused saavad Anija valla eelarvest taotleda tegevustoetust igapäevase tegevuse korraldamiseks ja arendamiseks, ühekordset toetust kohalikele elanikele ürituste korraldamiseks, projektitoetuste omaosalust fondidest ja programmidest rahastatavate projektide kaasfinantseerimiseks ning aprillist uue toetuse liigina investeeringutoetust investeeringuprojekti kaasfinantseerimiseks. Investeeringutoetuse suurus algab 5000 eurost ilma käibemaksuta.
Uue korra alusel hakatakse toetusi andma kultuuriühingutele ja külaseltsidele, spordiklubidele jagab alates sellest aastast toetust sihtasutus Anija Valla Spordimaailm.
Finantsjuht Liivi Hansen selgitas, et võrreldes varasema korraga kehtib nüüd investeeringutoetustele piirmäär kuni 20 000 eurot, välja arvatud valla omandis oleva kinnisvara parendamisel, ning mitte rohkem kui 50 protsenti omafinantseeringu maksumusest.
„See annab vabaühendustele, kes plaanivad taotleda vallaeelarvest investeeringutoetust, selge teadmise, kui suures ulatuses on neil võimalik toetust saada,“ sõnas ta.
Vastavalt kehtestatud korrale moodustatakse vallaeelarvest vabaühendustele tegevuskuludeks eraldatud summast 10 protsendi suurune reserv, mis on mõeldud eelarveaasta jooksul laekunud taotluste rahuldamiseks. Reservi kasutamise otsustab vallavalitsus. Vallaeelarvest vabaühendustele tegevuskuludeks eraldatud summaga võrdses mahus moodustatakse ka investeeringutoetuste reserv, mille jagamise otsustab volikogu.
Toetusi võivad taotleda vabaühendused, kes on registreeritud ja tegutsevad Anija vallas ning kelle põhikirjaliste eesmärkide seas on vallaelanike ühistegevuse, kultuuri-, noorsoo- ja sotsiaaltöö alaste tegevuste pakkumine. Toetust saavad taotleda ka mujal registreeritud ja tegutsevad vabaühendused, kelle tegevusest saavad Anija valla elanikud olulist kasu. Taotluse esitamise tähtaeg on eelneva aasta 20. oktoober, ühekordse tegevuse toetuse ja projektitoetuse taotluse võib esitada ka eelarveaasta jooksul. Tegevus-, projekti- ja investeeringutoetuse saaja peab vallavalitsusele esitama toetuse kasutamise kohta vahearuanded ning projekti lõpparuande hiljemalt järgneva aasta 15. jaanuariks.
Kuigi vabaühenduste toetamise uus kord hakkab kehtima 1. aprillil, on 20 000 euro suurune investeeringutoetuse reserv ka tänavuses vallaeelarves.