Alavere noortekeskus on laste seas populaarne

2462

„Päeva jooksul käib meil vähemalt paarkümmend last,“ ütleb Alavere noortekeskuse noortejuht HELINA LILLSOO.

Alavere noortekeskus asub rahvamaja kõrval. Keskuse kasutuses on kaks tuba esimesel ja ka teisel korrusel. Üleval on eraldi poiste ja tüdrukute tuba. Poiste toas, mida on aidanud sisustada OÜ Lexius, on koroonalaud, lauamängud, võimalus kuulata muusikat. Tüdrukute tuba näeb välja „väsinum“ ning vajaks remonti. Peamiselt käivad tüdrukud seal siis, kui tahavad omaette olla – istuvad diivanil või patjadel ja ajavad juttu.

„Enamasti on nad kõik siiski koos esimesel korrusel,“ räägib noortejuht Helina Lillsoo, kes töötab Alavere noortekeskuses poole kohaga tänavu veebruarist.
Tuli appi Maila Aljasmäele, kes ei jõudnud Kehra gümnaasiumi sotsiaalpedagoogi töö kõrvalt enam viiel päeval nädalas Alaveres olla. Nüüd ongi tööjaotus selline, et kahel päeval on noortekeskuses Helina Lillsoo, kahel Maila Aljasmäe, ühel päeval nädalas on nad seal koos.

Mitte üksnes bussiootamise koht
Kuigi valla külades elavad lapsed lähevad noortekeskusesse pärast koolitundide lõppu bussi ootama, ei löö nad Helina Lillsoo kinnitusel enamasti niisama aega surnuks, vaid võtavad osa kõigest, mida pakutakse.

„Nad tahavad kõike kaasa teha, olgu siis patside punumine, küpsetamine või meisterdamine. Näitan ette, kuidas saavad oma loovust ära kasutada. Lapsed on tublid ja andekad, tuleb vaid suunata. Töö noortega tähendabki seda, et toetad nende heade mõtete elluviimist,“ jutustab noortejuht.

Aeg-ajalt kutsutakse külla keegi, kes samuti lastele midagi õpetab. Näiteks tehti koos politseinik Maige Ojaveega vägivallavastaseid plakateid, Meelika Mäeorg näitas, kuidas panna kehale vesitätoveeringuid, Kirli Ostra õpetas martsipanikujukeste valmistamist.

„On väga hea, kui saame kaasata kohalikke andekaid inimesi, nad jagavad meelsasti oma oskusi,“ märgib Helina Lillsoo.

Endavalmistatud asju – ehtekarpe, rosette, salvrätitehnikas pilte, kaarte, peaehteid ja muud – on viidud koju, kuid osa ka jäetud noortekeskusesse kõigile vaatamiseks.

Mõned kuud noortekeskuses töötanud Helina Lillsoo sõnul käisid algul seal tema tööpäevadel peamiselt algklasside õpilased, 8-11aastased, kuid rohkem on hakanud tulema ka vanemaid lapsi: „Selle üle on väga hea meel, on oluline, et kaasame võimalikult laia hulka. Algul käisid vanemad lihtsalt piilumas, panid nime kirja ja vaatasid, mis toimub, nüüd löövad meie tegemistes hoolega kaasa.“

Samas on ta seda meelt, et noortekeskuses ei pea kõik kogu aeg midagi tegema: „Mõnikord tuleb neil lasta olla niisama, ei pea midagi sellepärast organiseerima, et pluss oleks kirjas, vaid ikka siis, kui on asjasthuvitatud sihtgrupp.“

Kui tüdrukud teevad meeleldi käsitööd ja meisterdavad, siis poistele on peale arvutis surfamise huvitavat tegevust leida raskem. Aprillikuus käidi üheskoos Kehras spordikeskuse jõusaalis, kus treener Kaupo Liiva jutustas, mis vanuses oleks paslik hakata käima jõusaalis, kuidas on mõistlik treenimist alustada, tutvustas treenimisvahendeid ning rääkis ka tervislikust toitumisest.

Mai algul käidi Kehras koos sealsete noortega maastikumängul, tuleval nädalal on noortekeskuses roomajate näitus – Helina Lillsoo teeb ülevaate nii Eesti kui ka eksootilistest roomajatest, kahe maoga tuleb külla Jass Murutalu Kehrast. Vanemate poistega minnakse järgmisel nädalal Tallinnasse bowlingut mängima. Piletid hankis kohalik ettevõtja Indrek Matla.

„Kõige suurem mure on meie jaoks transport, peame alati arvestama, kas ja kuidas kusagile pääseme, eraldi bussi tellimine on kallis. Näiteks Kehras jõusaalis käinud Alavere lapsi sõidutas Tõnis Väli oma seitsmekohalise autoga. Minul endal on tavaline sõiduauto, sinna meid palju ei mahu,“ jutustab Helina Lillsoo.

Noored korraldasid ise laada
Kolmapäeval, 9. mail korraldas Alavere noortekeskus laada, kus noored müüsid enda valmistatud kaarte, ehteid, karpe ja muud, viisid läbi õnneloosi ning pidasid ka raamatupidamist.

„Kõik toimus nende endi initsiatiivil,“ rõõmustab Helina Lillsoo.

Ühel pool müüdi noortekeskuse kaupa. Saadud tulu eest tehakse juuni alguses noortekeskuse hooaja lõpetamise grillpidu. Teisel pool müüsid noored kodust kaasa võetud asju, näiteks koduaia salatit, tilli ja sibulat, see tulu jäi neile endile.

Laat toimus rahvamajas. Helina Lillsoo kiidab koostööd rahvamaja ja Alavere kooliga.

Anija vallavalitsusel on plaan kolida sügisel ka noortekeskus üle koolimajja.

Eelmine artikkelTulekahju koolimaja hoovis
Järgmine artikkelBalti Spoon tutvustab end kohalikes koolides võimaliku tööandjana