Kuusalu kihelkonnas on kodutütreid-noorkotkaid 3 rühma

4692

Loksal alustas noorkotkaste rühm tegevust 1999., Kuusalus 2008. ja Kolgas 2010. aastal.


EVALOTA-LIISBETH LINK, HELENA LINK, MARGIT-KARMEN REINVELT, HENRY HEKK ja MEELIS SKEBER (ees) Kuusalu rühmast rõõmustavad kompleksvõistluse 3. koha üle.

Rohkem kui 13 aastat Loksa noorkotkaste ja kodutütarde rühma juhtinud Tarmo Amer, kes aastaid on olnud ka Harjumaa noorkotkaste pealik, rõõmustab, et lõpuks on täitunud see, mida on soovinud – aktiivselt tegutsevad rühmad on peale Loksa veel Kuusalus ja Kolgas.

„Kuusalus oli 90ndate aastate alguses tublide noorkotkastega rühm, aga kui eestvedajad lõpetasid, see kadus. Elu näitab, noorkotkad ja kodutütred tegutsevad seal, kus on olemas rühmajuhid. Enamikes maakondades on rühmad koolide ja noortekeskuste juures, juhendavad õpetajad või noorsootöötajad. Harju maakonnas on see omapära, et rühmajuhid on valdavalt kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad, oma igapäevast leiba teenivad mujal, pole pedagoogid,“ räägib ta.

Loksal on rühmas 20 poissi-tüdrukut, Kuusalus 18 ja Kolgas 17.

KRISTA ja AARE ALLIK Kuusalus jüripäeva kompleksvõistlusel.
KRISTA ja AARE ALLIK Kuusalus jüripäeva kompleksvõistlusel.

Kuusalu kodutütarde-noorkotkaste rühma asutasid Margit-Karmen Reinvelt Hirvlist ja ta õde Kristiina-Raivi Vilepaju. Kolgas hakkas noorkotkastega tegelema Krista Allik, aitab abikaasa Aare Allik. Margit-Karmen Reinvelt oli varem müüja, nüüd töötab koos õega kaitseliidus, praegu on mõlemad väikeste lastega kodused. Krista ja Aare Allik peavad perefirmat, neil on autoremonditöökoda.

Kevad on olnud töine. Samal päeval „Odüsseuse“ opereti esietendusega oli  Kuusalu rühmajuhtide eestvedamisel Kuusalu kooli juures Harju ringkonna noorkotkaste ja kodutütarde traditsiooniline Jüripäeva kompleksvõistlus, mida varem peeti Jägalas. Kohtunikena kaasati ka lapsevanemaid. Osales üle 200 noore, kokku 31 võistkonda.

Nädal enne seda viisid Kolga rühmajuhid oma noorkotkastega Kolga koolis läbi algklasside kevadise matkamängu. Abis olid samuti lapsevanemad.

Mullu osalesid Loksa mõned noormehed Kalevi turnipeol, mille patroon on Aleksander Tammert. Esineti ka sellel aastal märtsis Kalevi kergejõustiku hallis, kus Harju noorkotkaste võimlemisrühm koosnes Loksa, Kolga, Paldiski ja staabirühma poistest. Mõlemal korral õpetas võimlemiskava Loksa noorkotkas Tarmo Metus.

Koos abikaasa Tarmoga Loksa rühma juhendav Margit Amer, kes on teist aastat Harju ringkonna kodutütarde vanem, ütleb, et kaitseliidu üks eesmärke on kaasata noortetegevusse rohkem lapsevanemaid.

Nädal pärast Kuusalu võistlust oli Ardus Harju noorkotkaste ning kodutütarde igakevadine patrullvõistlus Luureretk 2012. Kogu tänavune aasta on olnud ja tuleb kiire. Jaanuaris toimus kodutütarde organisatsiooni 80. aastapäeva tähistamine. Märtsis oli Estonias aktus, kodutütarde ja noorkotkaste ühendkooris laulis ka Loksa, Kuusalu ja Kolga poisse-tüdrukuid.

Mai lõpus tähistatakse noorkotkaste organisatsiooni 82. aastapäeva, selle puhul tänatakse juhte ja tublimaid noori.

Juulis korraldab Harju ringkond Paunkülas noorkotkaste ja kodutütarde vabariikliku suurlaagri, ka selle läbiviimiseks kaasavad Tarmo ja Margit Amer kodukandi abilisi.

Lisaks on eelnevatel aastatel toimunud mitmesugused üleriigilised ja rahvusvahelised võistlused, kuhu minnakse koos omakandi tublimatega, näiteks on Eestit käinud esindamas Loksa noorkotkad Rene Bekiš, Silver Bekiš, Karri Peetermann ja Tarmo Metus.

Margit Amer: „Meie noormehed ja neiud on tublid, sageli jõutakse esikolmikusse. Loksa omade trump on kaarditundmine, sõlmed ja meditsiin.“

Suvel tuleb Kolga kandis Allikute korraldatud traditsiooniline ellujäämislaager. Amerid kutsuvad taas juulikuus lapsi ja kolleege jalgrattamatkale, käidud on Hiiumaal, Saaremaal, mitmel pool Eestis. Kuusalu rühm teeb naaberrühmadele sõpruslaagri.

Kuusalus ja Kolgas ringiruume pole
Nii Loksa, Kuusalu kui ka Kolga rühmajuhid kinnitavad nagu ühest suust, et kõige enam innustavad neid laste säravad silmad. Ka ütlevad nad, et noorkotkaste-kodutütarde tegevuse juurde tõi neid soov kaasata enda lapsi – see on peamine motivaator.

Loksal käisid noorkotkad varem koos koolimajas, viimastel aastatel noortekeskuses. Kui maja saab remonditud, antakse seal teise korruse üks tuba Loksa rühma käsutusse.

Ka Kuusalus koguneti noortekeskuses, seal jäädi teistele noortele ette. Minna saaks koolimajja, räägib Margit-Karmen Reinvelt, kuid asjad tuleks iga kord kaasa võtta, oma beebi tõttu on parem kutsuda lapsed enda juurde koju. Lapsevanemad on vastutulelikud ja sõidutavad.

Kolgas rühma kasutada on koolis üks klassiruum. Krista Allik kommenteerib, et sedasi on kõige parem, kui tunnid lõpevad, saavad noored kohe tulla rühmakogunemisele.

Tarmo Amer: „Loksal oleme juba aastaid saanud rühmatöö eest ringijuhi tasu. Kui Kuusalu ja Kolga kool leiaksid samuti võimaluse tasuda noorkotkaste juhtidele ringitöö eest, oleks suurepärane. Need on tublid naised, nende tegevust tuleks võtta tõsiselt.“

Ta tõdeb, et kahjuks ei ole viimasel ajal leidunud Anija ega Raasiku vallas noorkotkaste-kodutütarde eestvedajaid. Raasikul on küll plaan oma rühm luua, aga rühmajuhti pole.

Kolga rühm kirjutas projekti ja sai Kuusalu valla eelarvest 200 eurot noortele seljakottide ostuks. Kuusalu rühm taotlusi esitanud pole.

„Loksa linn on toetanud mitmeid meie üritusi ja teeb seda loodetavalt ka edaspidi. Näiteks rahastas eelmise aasta jüripäeva kompleksvõistluse ja Luureretk 2011 medalite ostu. Sügisel käidi Viimsis kindral Laidoneri teatejooksul linna väikebussiga,“ sõnab ta veel.

Kaitseliit tasub rühmade transpordi võistlustele ja laagritesse, toitlustamise ning auhinnad.


Kuusalu kihelkonna noorkotkad ja kodutütred

Loksa rühm: Tarmo Metus, Kristo Metus, Karri Peetermann, Marko Kurisoo, Magnus Pitertsev, Silver Bekiš, Märt Mägi, Kristjan Tarning, Andres Burov, Siim Aksel Amer, Marko Metus, Martin Rumm, Lauri Vilumaa, Pelle Jürgens, Kaarel Eelmäe, Helina Piibeleht, Hanna-Eliise Kiviberg, Kristi Tammemäe, Epp Paalberg, Karoliina Vaino, Carmen Mühlbach, Janett Treisalt, Kelly Rosen, Caro-Lyn Kuzmin, Katrin Jõesaar.

Kuusalu rühm: Evalota-Liisbeth Link, Helena Link, Haldi-Viloone Allik, Eliise-Mariin Allik, Lisette Kolganorm, Ariel-Regina Lumiste, Laura Järve, Helena Tihane, Annemai Jõgi, Ingeli Link, Raili Toomejõe, Marleen Metsaveer, Mariliis Metsaveer, Andree-Vilmar Reinvelt, Kaspar Kiilaspää, Oskar Paiste, Meelis Skeber, Henry Hekk.

Kolga rühm: Ülo Pajutee, Henri Valdson, Esko Allik, Hendrik Allik, William W. Õunpuu, Robi Varul, Vimme Varul, Kenneth-Lasse Vahtras, Reimo Jõesalu, Rainis Jõesalu, Kevin Valkruusmann, Carlos Valkruusmann, Gerly Laisaar, Merily Mikiver, Kristiina Maria Mäemurd, Alice Nurmela.

Eelmine artikkelTulekahju koolimaja hoovis
Järgmine artikkelBalti Spoon tutvustab end kohalikes koolides võimaliku tööandjana