
„Kui saame tänu sellele kas või ühe noore, kes hakkab tulevikus kodukandis ettevõtlusega tegelema, on juba hästi,“ arvab Alaverre noorte ettevõtlikust arendava ruumi sisustanud KÄTLIN TAKK.
Jaanuaris andis tulundusühistu Alvar MÜ Alavere endised pubiruumid noortega tegeleva MTÜ Arcum kasutada. MTÜ juht, Alavere kooli huvijuht ja 4H Alavere noorte juhendaja Kätlin Takk räägib, et kohalike noortega noortekohviku korraldamisest kasvas mõte – noorte ettevõtlikkust tuleks rohkem toetada ja arendada.
„Ettevõtlikke noori pole kunagi liiga palju. Seetõttu tuleb aktiivsetele ja teotahtelistele noortele pakkuda võimalust reaalselt midagi luua,“ lausub ta.
Kui ta juhtus sel teemal mõtteid vahetama Alvar MÜ juhi Jaanus Kaleviga, selgus, et nad on sama meelt – ka Jaanus Kalev arvas, et oleks hea, kui oma kogukonnast kasvaks välja mõni noor, kes on tulevikus valmis kodukanti panustama näiteks oma ettevõtte loomisega. Omalt poolt toetab Alvar MÜ noorte ettevõtlikkuse arendamist sellega, et andis nende heaks tasuta kasutada aastapäevad tühjana seisnud endise pubi – lisaks teenindusletiga pubisaalile ka suure köögi ja olmeruumid.
Kohvik ja koolitused
Kätlin Takk on koos noortega – peamiselt on need paarkümmend Alavere kooli 2.-9. klassi õpilast – pubiruume koristanud ja sisustanud. Facebookis tehtud üleskutse peale on mitu inimest andnud mööbliesemeid ja vaipu. Vaja oleks veel jalatsiriiulit ning kui kellelgi on üle elektriküünlaid või valguspalle, võetakse ka need tänuga vastu.
Uutes ruumides on toimunud esimesed ettevõtmised – kaasaegse tänavakunsti töötuba, Alavere 4H noorte koolituspäev, märtsis on tulemas Harjumaa 4H klubide koolitus. Koos Marika Pitkiga asutas Kätlin Takk MTÜ OpenMind, mis plaanib hakata läbi viima ettevõtlusega seotud koolitusi, samuti suhtlemiskoolitusi, kaasata noorte ettevõtlikkuse arendamisse Anija valla ettevõtjaid ja teisi MTÜsid.
Kuna areng toimub Kätlin Taki hinnangul eelkõige ikkagi tegevuste ja isiklike katsetuste kaudu, on kindel plaan alustada endistes pubiruumides perepäevade läbiviimist. Kord kuus pühapäeviti hakkab ettevõtlike noorte ruum olema kolm-tundi kõigile avatud. Sel ajal toimetavad seal noored, kes tahavad end proovile panda. Töötab kohvik, samal ajal saavad lapsed mängida mängunurgas või vaadata multifilme, veidi suuremad meisterdada.
„Kõike veavad noored – tegelevad kohvikuga, valmistavad ette ja viivad läbi meisterdamisnurga tegevusi, juhendavad kõige pisemaid. Pered saavad siin veeta kvaliteetaega, külarahvas ei pea minema üksteise juurde koju kohvile, vaid koguneda siia. Nii panustavad nad ka noorte arengusse – tänu sellele, et kohalikud inimesed tulevad ja tahavad noorte korraldatud ettevõtmisest osa saada, on noored motiveeritud seda tegema,“ selgitab Kätlin Takk.
Kohvikupidamise kogemus on Alavere noortel olemas, seda korraldasid nad varem rahvamaja juures toimunud turuõhtutel, nüüd on oma kohvikuga käidud „kirbukatel“ ning noorte endi algatatud kapitühjendusmüükidel.
Alavere kooli 8. klassis õppivad Beatrice Külvald, Anett Nilisk, Helena Truber ja Kadri-Liis Remmelgas arvavad, et noorte heaks antud ruumides võiks teha ka pidusid, kuna neid on piirkonnas praegu väga vähe. Miks mitte ka karaokeõhtuid, pakub Kätlin Takk.
„Hakkame siin tasapisi toimetama, edaspidi korraldame ehk ka teema- ja päevalaagreid, kuhu kaasame ka teiste piirkondade noori,“ jutustab ta.
Tema kaugem soov on, et Alavere ettevõtlike noorte kokkusaamistest kasvaks välja mõni õpilasfirma: „See, kuhu me välja jõuame, sõltub sellest, mida noored ise tahavad ja kui palju selleks panustavad.“