AHRENSI kuju graniitalus on paigas

3020
Vastpaigaldatud alusel seisab skulptor AIVAR SIMSON, pildistab skulptor PAUL MÄND. Foto Sulev Valdmaa

Lauritsapäeval, 10. augustil avati Kuusalu pastoraadi ees keelemehe EDUARD AHRENSI skulptuuri graniidist alus.

Kuusalu vallas tegutsev Laurentsiuse Selts korraldas lauritsapäeval eesti kirjakeele looja, pastor Eduard Ahrensi tegevusele pühendatud mõttekoja. Välja olid kuulutatud, et esinevad kirjandusteadlane Peeter Olesk ja seltsi esimees Sulev Valdmaa. Saladuses hoiti, et plaanis oli avada Ahrensi skulptuuri mustast poleeritud graniidist alus, mis on tehtud annetustega kogutud raha eest.

Ahrensi mälestusmärgi autorid on Kuusalu vallas Tammispeal elavad skulptorid Aivar Simson ja Paul Mänd. Skulptuuri aluse kujundas Paul Mänd, ehituslikud tingimused koostas arhitekt Andres Mänd, valmistas Tallinna firma Reval Kivi OÜ. Mõõdud on 90x90x30 sentimeetrit ja selle maksumuse kohta ütles Sulev Valdmaa, et summa on soliidne, neljakohaline.


EDUARD AHRENSI skulptuuri kavand, mille autorid on Aivar Simson ja Paul Mänd.

Ta lisas, et vundamendi rajamisel aitasid Arco Ehitus OÜ ja Filkester OÜ, töid koordineeris Laur Sits. Sokli tõi Tallinnast praegusele asukohale ning paigaldas seltsi liige, EELK Kuusalu Laurentsiuse koguduse õpetaja Jaanus Jalakas koos perega.

Sulev Valdmaa: „Laurentsiuse Selts tahab graniitsokli paigaldamisega näidata, et Ahrensi mälestusmärgi rajamise nimel tehakse jõupingutusi ja rahva annetatud   raha   leiab   viivitamatut otstarbekohast kasutamist.“

Praeguseks on selts kogunud skulptuuri jaoks annetustest 3500 eurot, Kuusalu vald on lubanud anda 5000 eurot. Kahemeetrise pronksskulptuuri valmistamine läheb maksma vähemalt 50 000 eurot.

Eelmine artikkelAlavere külas tungiti noormehele kallale
Järgmine artikkelTokerjad astusid Anija mõisa pargis publiku ette