Aruküla Kultuuriseltsi nukustuudio Äpunäpp andis isadepäevadiskol Aruküla rahvamajas esietenduse „Vanamemmed omavahel“, menukaks osutunud tükk telliti kohe veel kolmele peole.
Aruküla Kultuuriseltsi alla kuuluv nukustuudio Äpunäpp kasvas 2004. aasta märtsis välja Aruküla Noortekoorist ja hakkas neljapäeviti proove tegema.
Ringijuht Angela Allik tõdes, et ei osanud siis veel arvata, kuidas peale pisikeste etüüdide-sketšide tuuakse õige pea ka midagi pikemat ja toekamat lavale ning põhitrupi moodustavad täisealised mehed, mitte aga lapsed, nagu esialgu oli plaanitud.
„Nüüd on kõik meie mehed riietatud ja meigitud soliidses eas daamideks. Kuna isadepäeva-etendus läks hästi, ootab meid ühisloominguna sündinud tükiga „Vanamemmed omavahel” 17. detsembril koguni kaks esinemist: päeval Arukülas pensionäride ja õhtul Raasikul isetegevuslaste peol,“ räägib Angela Allik.
Nukustuudio näitleja Henri Reeder sõnab, et iga-aastased kindlad esinemised on Äpunäpul huvikooli Pääsulind jõulu- ja lõpupidudel: „Huvikooli õpetaja Juhan Trump on meile ise näidendeid kirjutanud.“
Eelmisel aastal mängis Äpunäpp lavastust „Kana ja pääsuke“, kus mõisasaali maalide autor Leonhard Lapin vahetas Waldorfkooli looja Rudolf Steineriga vastandlikke mõtteid. Selleks kevadeks on Juhan Trump lubanud järge „Vares ja pääsuke“, millega tähistatakse huvikooli Raasiku filiaali juubelit. Enne seda on vana aasta sees Raasiku rahvamajas jõululaat, kus tuleb muinasjututoa jõuluetendus.
Vuntsid maha
Igapäevaselt Raasiku vallavalitsuses keskkonnaspetsialistina töötav Alari Kruusvall meenutab eredaima ülesastumisena mõned aastad tagasi antud etendust Esna mõisas: „Meie endine liige Aita Mets kolis Järvamaale Esnasse ja kutsus sinna esinema. Esna mõisa pööning oli väga omapärane ja ideaalne lava.
Esinesime neljas küljes paari varjuteatri ja vist kolme sirmitaguse tükiga, igaüks kestis umbes viis minutit. Rahvast oli päris palju.“
Äpunäpu teine suurem lavastus oli „Sügisnäitusest kakukeseni“. „Selle tellis Aruküla Kultuuriseltsi juht Garina Toomingas sügisnäituseks, aga kuna see jäi ära, siis meie olimegi ainuke näitus,“ naerab Alari Kruusvall. „Oli selline õpetlik tükk aedviljade tervislikkusest, tehtud lastesaate „Kõige suurem sõber“ järgi.“
Andrus Rähni ütleb, et tema lemmiktükk on populaarse telesaate „Muppet show“ põhjal kokku pandud muusikaline kava „Mana-mana“: „Tegime seda kindanukkudega, mulle niisugune väljendusvõimalus meeldib.“
Uue lavastuse „Vanamemmed omavahel“ osatäitmiseks ajas Andrus Rähni sõprade üllatuseks oma vuntsid maha: „Naist mängides ei tohiks ikka näos karvu olla. Väga raske otsus oli. Eks nüüd käin mõnda aega vuntsideta – vaja ju veel mitu korda mängida.“
Andrus Rähni ei oska etenduse pikkust ütelda: „Proovis oli 40 minutit, aga seal ka improviseerisime rohkem. Esietenduse pikkuseks tuli umbes 20 minutit, ju siis läks nii palju teksti meelest.“
„Oleme ise nukud“
„Vanamemmed omavahel“ on Äpunäpu esimene lavastus, kus ei mängita marionett-, varju-, pulk -, või käpiknukužanris.
„Tõsi, oleme ka ise nagu nukud olnud,“ meenub Angela Allikule. „Mina ise olen vähe mänginud – keegi peab juhendama, lavastama ja kritiseerima ning etenduse ajal valgust vahetama ja puldist helinuppu keerama.“
Äpunäpu priitahtlike näitlejate rivvi kuuluvad veel Age Mets, Jako Reinaste, Jürnas Rähni ja Kristel Tamme.
Angela Allik: „Meie kõige noorem ja ühtlasi pikaajalisim liige on Jürnas. Kristel on kõige värskem näitleja, tema on praegu justkui Age asemel, kes kasvatab väikest last ega saa enam pidevalt proovides käia. Kui mehed mängivad meie uuslavastuses naisi, siis Kristel vastupidi on mees nimega Vello Volt.“