Advendiaeg algas jõulutulede süütamisega

3102
Harju-Jaani koguduse õpetaja JAAN NUGA kõneles Raasiku rahvale ning süütas advendiküünla.

Pidulikumalt alustati advendiaega Raasikul, Arukülas, Pikaveres, Kehras, Kuusalus ja Loksal.

Raasiku vallas tähistati esimest adventi Arukülas, Raasikul ning Pikaveres. Kõige varem alustati  Raasikul, kus hommikul kell 11 toimus Harju-Jaani kirikus missa. Esinesid Tallinna Ühisgümnaasiumi segakoor ning Tallinna Polütehnikumi kammerkoor Harmoonia.
Õhtul jätkati Raasiku rahvamajas, kus metsosopran Katre Kõiva ja pianist  Ülle Ulman esitasid laule ooperitest. Rahvale kõneles Harju-Jaani koguduse uus kirikuõpetaja Jaan Nuga, kes süütas advendiküünla rahvamaja Ernesaksa saalis.
Raasiku rahvamaja juhataja Helle Vaga süütas enne kontserti küünlad nii rahvamaja fuajees kui õues neljaladvalise kuuse juures: „Selle kuusega on eriline lugu. Pisikese kuuse istutas Margit Eerik mõttega, et kunagi saaks külge panna tuled ja jõulude ajal ehtida. Maja ümber tehtud elektritööde käigus sai kuusk kannatada, arvasime, et ei jää elama. Ent kuusk jäi alles, tal on üks tüvi, aga neli latva. Sellel on oma tähendus – meie tõlgendame nii, et tuleb kindlasti tähistada nelja advendipüha.“
Pikaveres kandlemäng ja jõulunäidend
Hämaruse saabudes süüdati advendiküünal Pikavere mõisa hoovis. Elektriküünlad pani põlema Pikavere ja Mallavere külavanem Tõnu Suurkuusk, pärisküünla süütas Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi. Vallavanem võttis puidust laterna ja rahvas läks tema järel hanereas koolimajja kontserdile.
Advendiürituse korraldaja Alice Suurkuusk sõnas, et esimest adventi tähistatakse Pikaveres teist aastat: „Eelmisel aastal oli küünla süütamine koos külaturuga, nüüd oli rohkem kogukonnaüritus, osales ka koolipere. Lapsed tegid jõuluetenduse, mängisid kannelt ja laulsid jõululaule. Jõulukontserdil lõid kaasa ka lapsevanemad ja õpetajad. Õues oli viisteist kraadi külma ning pärast küünalde süütamist oli mõnus minna hubasesse saali. Küünlad ja laternad olid õues pimeduse saabudes ääretult ilusad. Kokku tuli Pikaverre adventi tähistama 70 inimest, lisaks neile koolipere.“
Arukülas tee, hõõgvein ja piparkoogid

Aruküla kultuuriseltsi juht GARINA TOOMINGAS ja noortekeskuse näitering avasid Arukülas advendiaja.
Aruküla kultuuriseltsi juht GARINA TOOMINGAS ja noortekeskuse näitering avasid Arukülas advendiaja.

Arukülas möödus esimene advent traditsiooniliselt – õhtupoolikul kogunes rahvas rahvamaja taga asuva kõrge kuuse juurde.
Avasõnad lausus Aruküla kultuuriseltsi juht Garina Toomingas: „Kõige ilusam õhtu detsembris on kindlast jõuluõhtu, kuid selleni on oodata 23 pikka õhtut, mis tuleb samuti jõulurõõmuga sisustada.“
Aruküla noortekeskuse näitering esitas omaloomingulise luulekava, mille pani kokku Mariliis Vaarmets. Noori juhendas Kirke Pilliroog. Päkapikkude tantsu esitasid Maarja-Ly Teino noored tantsijad.
Harju-Jaani koguduse õpetaja Jaan Nuga sõnas, et esimese advendiga algab uus kirikuaasta: „Ajaarvamisi on erinevaid, nii majandusaasta, kalendriaasta kui kirikuaasta. Jõulude ajal on olulisel kohal ühissöömine, mis ühendab perekonna ja suguvõsa. Neid asju pole palju, mida üheskoos teeme, kuid neil asjadel on hoopis suurem väärtus.“
Enne, kui Garina Toomingas pakkus kibuvitsateed, hõõgveini ja piparkooki, süütas ta elektriküünlad. Arukülla tuli adventi vastu võtma üle 120 inimese.
Kehras salongiõhtu, Kehra laululapsed Tallinnas
Kehra Keskuse tänava äärde, EFE poe lähedale pandi eelmisel kolmapäeval üles linna jõulupuu. See osteti Kuusalu vallast OÜlt Kangro. Kuusk on sama koha peal kolmandat aastat – varem oli linna keskväljakul, kuid seal on nüüd parkla.
„Praegune asukoht on minu meelest hea, kuusk on kõikjale näha. Nii suurt meil polegi varem olnud, see on umbes 13-14 meetrit kõrge,“ ütles valla haldusspetsialist Maarika Kungla.
Ta lisas, et Vana asula elanikud soovisid eraldi jõulupuud, kuid vallavalitsus leidis – siis võivad ka teised linnaosad soovida oma kuuske, kuid selleks pole vallal raha. Linna ainus jõulupuu maksis 1500 eurot. Vana asula Tisleri ja Paberi tänavale pandi valgustuspostide külge kokku 8 valgustusega lumehelbekest, samasugused nagu on kesklinnas juba mitu aastat.
Linna jõulukuusel pandi küünlad põlema pühapäeval. 1. advendiküünal süüdati Kehra rahvamajas toimunud salongiõhtul, kus esines laulja Sulev Võrno.
Kehra kunstidekooli Heli Laulustuudio õpilased andsid pühapäeval Tallinnas Raekoja platsil pooletunnise kontserdi. Lauluõpetaja Heli Karu ütles, et 2012. aastal sai ta kirja Tallinna Jõuluturu ühelt korraldajalt, kes kutsus sinna esinema.
Raekoja platsi jõuluturul esitasid Anija valla 30 eelkooliealist ja kooliealist laululast jõululaule.  4. jaanuaril läheb Heli Karu Raekoja platsile esinema oma õpilastega Raasiku põhikoolist.
Kuusalu rahvamajas „Jõuluootuse imedemaa“
MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts korraldas Kuusalu rahvamajas pühapäeval traditsioonilise pereürituse koos lasteetenduse ja meisterdamistega. Tehti jõuluehteid, värviti käbisid, valmistati piparkooke. Avatud oli jõulukohvik. Lapsi ja nende vanemaid juhendasid Tõnu Idavain, Ene Riiberg, Ulvi Rand, Maarika Mae, Marge Hinn, Kadri Link, piparkooke küpsetasid Ulve Märtson ja Heleri Paiste, kohvikus toimetasid Karl Erik Märtson ja Birete Lehiste. Osalejaid oli üle 200.
Laupäeval oli Kuusalu kirikus õhtu eel palvus, laulsid pühapäevakooli lapsed ja kirikukoori liikmed. Koguduse õpetaja Jaanus Jalakas süütas altarilt jõulutule, mis viidi kodudesse. Kuusalu kirikuaias kasvav suur kuusk on ka tänavu tuledesäras.
Kiiu mõisa ette toodi suur kuusk taas Kiiu Arenduse eestvedamisel. Tuled süüdati kuusel 1. advendi õhtul.
Loksal rongkäik kirikust linnaplatsile
Loksal tähistati 1. adventi traditsiooniliselt. Jõulutuli süüdati kirikus, laulis Silvia Sardis, orelil saatis Kai Peterson. Eesotsas linnapea Värner Lootsmanniga mindi seejärel rongkäigus linnaplatsile seatud jõulukuuse juurde. Kuuse õnnistas koguduse diakon Ahti Udam ja kõneles jõuludest. Tervitussõnad ütles ka linnapea. Kuuse juures tantsinud lasteaialastele  ja ka kõigile teistele lastele jagati komme.