„Minu eesmärk on muuta aktiivne looduspuhkus põnevaks kogu perele,“ ütleb Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse
juhataja MARILIN PEHKA.
Novembris nimetas Eesti Matkaliit 20. korda valitud aasta matkategelaseks Marilin Pehka, kes on neli aastat juhtinud Anija ja Aegviidu valla piiril tegutsevat Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskust. Tunnustuse sai ta selle eest, et on panustanud matkamisvõimaluste arendamisse ja laste matkalaagrite korraldamisse.
„Kui 2010. aastal Kõrvemaale tööle tulin, teati kohta pigem kui suusakeskust, minu eesmärk on olnud kujundada keskusest perekeskne looduspuhkuse koht, kus on tegevust igas vanuses inimestele,“ ütleb Marilin Pehka.
Esimese väikese muudatusena paigaldati keskuse juurde liivakast ja ronilad. Kui varem oli keskuse põhitähelepanu talvel, siis Marilin Pehka keskendus tegevustele lumevabal ajal. Kõrvemaa keskus on Eestis ainus, kes korraldab lastele matkalaagreid. Nädalaseid laagreid on tehtud 3 suve, möödunud aastal käis seal kokku 120 last.
„Lapsed saavad matkamise ja orienteerumise algteadmised, õpivad tundma taimi, mida võib süüa, mida mitte, käivad matkamas jalgrataste ja räätsade ning ka hobustega,“ jutustab Marilin Pehka.
Laagri ajal elavad lapsed keskuse majutustubades, kes soovib, saab ka telkida. Tublimaid premeeritakse võimalusega ööbida moodsates puude vahele pandud ripptelkides.
Koostöös Anija Lions-klubiga on laagrites osalenud Anija valla vähekindlustatud perede lapsed, 2013. aastal kokku 25 last. Keskuses on neile laagri võimaldamiseks korjanduskarp, Lions-klubi on kogunud raha erinevate ettevõtmistega. Marilin Pehka kinnitab, et see koostööprojekt jätkub ning nad on alati valmis tegema suurtele peredele soodustusi, Kevadel ja sügisel toimuvad keskuses perepäevad, kus osalemine on kõigile tasuta.
Ka talvel oodatakse peresid koos puhkama, olemas on spetsiaalselt lastele mõeldud suusarajad ning varustust saab laenutada ka kaheaastastele. Ainsa keskusena Eestis tehakse kõigile soovijaile suusakoolitust, õpetab Paavo Raudsepp. Toimuvad perematkad tõukekelkude või räätsadega, saab sõita hoburee- või mootorsaaniga ning on veel mitmeid võimalusi kogu perega aktiivselt puhata. Lumevabal ajal näiteks orienteeruda või osaleda vibumatkadel.
Keskuse juhi sõnul tuleb 90 protsenti Kõrvemaal matkajatest-suusatajatest Tallinnast, 10 protsenti ümbruskonnast – Kehrast, Aegviidust, Raasikult, Kuusalust, Tapalt, nende seas on ka koolide gruppe. Marilin Pehka rõõmustab, et kohalikud ja lähivaldade elanikud on hakanud järjest rohkem kodukandi puhkekeskust avastama ning nende osakaal külastajate seas kasvab.
Matkapisik juba lapsena
Marilin Pehka on kasvanud Kose-Uuemõisas, õppis Kose gümnaasiumis, seejärel läks õppima-elama Tallinnasse. Algul õppis Gustav Adolfi gümnaasiumis, hiljem Audentese erakõrgkoolis.
„Töötasin tootmisettevõttes turundusjuhina, käisin väga sageli Skandinaavaias ja Venemaal erinevatel messidel, nii et lennuk tundus mulle kohati nagu tramm: kolmapäeviti lennukile, pühapäeviti koju tagasi. Kui sündis poeg, ei saanud sellist elustiili enam jätkata,“ räägib ta.
2010. aastal pakuti talle võimalust tulla tööle Kõrvemaa matka- ja suusakeskusesse: „Mul on ammusest ajast pisik korraldada tuttavatele matku ja väljasõite. Kõik suved veetsin vanaema juures, ta elas keset metsi.“
Esialgu pidi Marilin Pehka hakkama tegelema keskuse turunduse ja arendustööga, kuid umbes kuu aja pärast pakkusid omanikud võimalust hakata keskust juhtima.
„Võtsin väljakutse vastu ega ole hetkegi kahetsenud,“ sõnab ta.
Kaks aastat sõitis ta mitu korda nädalas Tallinna ja töökoha vahet, 2012. aastal kolis matka- ja suusakeskusest umbes poole kilomeetri kaugusele, majja metsa sees.
Peale keskuse juhtimise viib Marilin Pehka vabal ajal ka ise matku läbi. Ta on läbinud matkatreeneri koolituse ning juhib meeleldi jalgrattamatku, kuid ka tõukekelgu- ja räätsamatku, viib läbi discgolfi mänguõpet.
„Kõiges, mida siin pakume, on mul juhendamise baasoskused olemas. Mulle meeldib matkale anda lisavürtsi, teha midagi tavapärasest teistmoodi, näiteks on väga põnev rabasaare keskel õõtsuda,“ ütleb ta.
Marilin Pehkale endale meeldib käia fotomatkadel, sageli varavalges päikesetõusu ajal või öösel tähtede valgel metsas, rabas või järve ääres. Mõnikord pildistab ise, mõnikord aitab häid kaadreid saada noorel loodusfotograafil Hans Markus Antsonil.
„Olen väga tänulik, et mul on võimalus end teostada ja avastada Kõrvemaa võlusid,“ rõõmustab aasta matkategelane.