ERE UIBO
ÜLLE TAMM
KÜLLI KOPPELMAA
Ida-Harjust lähevad presidenti valima valdavalt mehed ja kaks naist.
Anija vald – JAANUS KALEV
Anija vallavolikogu valis valijamehe 14. septembri istungil. Urmo Sitsi seadis üles volikogu esimehe Jaanus Kalevi ning Kalle Saarmas Tiit Tammaru kandidatuuri. Tiit Tammaru taandas end. Jaanus Kalevi poolt hääletasid kõik 14 istungil osalenud volikoguliiget.
Jaanus Kalev palus volikogu liikmetel hääletussedelile kirja panna ka oma eelistused, keda soovitakse näha Eesti presidendina. Esimese eelistusena said võrdselt 4 häält Marina Kaljurand, Mailis Reps ja Siim Kallas, 1 hääle Mart Helme ja Allar Jõks. Teise eelistusena sai Marina Kaljurand 4, Mailis Reps ja Siim Kallas kumbki 2 häält.
Jaanus Kalev: „Istungilt puudus kolm liiget, neist kahe eelistust tean – ühe hääle saaks Mailis Reps, ühe Siim Kallas. Nii et meie volikogult saaksid võrdselt hääli Mailis Reps ja Siim Kallas. Ilmselt valin esimeses voorus Mailis Repsi, teist vooru ei tea, oleneb, kes sinna pääsevad. On huvitav aeg, Jõks, Reps ja Kaljurand käisid vallamajas külas, Helme ja Kallas kutsusid lõunale. Reedel oli ajakirjandus kukil, ERR, Äripäev, Postimees ja Eesti Ekspress soovisid teada, keda eelistan.”
Kuusalu vald – ENN KIRSMAN
Kuusalu volikogu valis esindaja valimiskogusse 14. septembril. Raul Valgiste tegi ettepaneku valida volikogu esindajaks valimiskogusse Enn Kirsman, Mait Kröönström esitas Raul Valgiste ja Värner Lootsmann esitas Mait Kröönströmi kandidatuuri. Raul Valgiste taandas end. Salajasel hääletamisel sai Enn Kirsman 9 ja Mait Kröönström 6 poolthäält.
Kuusalu valda esindab valimiskogus vallavolikogu esimees Enn Kirsman. Presidendivalimiste teemal arutelu ei toimunud.
Enn Kirsman lausus, et on otsuse teinud: „Valin esimeses voorus Allar Jõksi. Meie valimisliit Ühine Kodu pole parteiline, ka Allar Jõks mitte. Ta on kandidaatidest kõige sõltumatum ja parteidevälisem. Olen ka üks tema ülesseadjatest. Kui Jõks ei peaks teise vooru saama, otsustan kohapeal, kelle poolt hääletada. Sedelit tühjaks jätta ma ei kavatse.”
Ta lisas, et kandidaadid on temaga ühendust võtnud: „Ma ei usu, et on eriti palju neid, kes viimasel hetkel ümber mõtlevad. Olen kõik kokkusaamise soovid, ka lõuna- ja õhtusöökide kutsed tagasi lükanud. Mitte seetõttu, et ei soovi, vaid tahetakse kohtuda tööpäevadel, kui õpetan koolis lapsi. Loodan väga, et president, ükskõik kes, saab ära valitud ja see trall ei veere riigikogusse tagasi. Veel hullem, kui peaks sealt uuesti valijameeste kogusse jõudma. Tundub, et rahvas hakkab presidendirallist tüdinema ja väsima.”
Raasiku vald – TIINA RÜHKA
Raasiku volikogu esindaja valimiskogusse valiti 14. septembril. Volikogu esimees Ants Kivimäe rääkis, kui varem on presidenti valimas käinud volikogu esimees, siis tema arvates võiks nüüd minna volikogu vanim liige ja seadis üles Olev Sinijärve kandidatuuri. Aare Ets esitas Tiina Rühka.
Jako Reinaste soovis enne hääletamist teada mõlema presidendi-eelistusi. Olev Sinijärv vastas – tema tahaks teada volikogu liikmete meelsust, et selle põhjal otsus kujundada. Tiina Rühka ütles, et valiks Siim Kallase.
„Teame, mis ta on teinud hästi ja mis on läinud veidi viltu. President ei pea kõigile meeldima, vaid olema selgrooga.”
Teise valikuna lubas Tiina Rühka mõelda Marina Kaljuranna peale: „Minu jaoks käitus ta kõrge riigiametnikuna ebaprofessionaalselt, kui viskas päevapealt portfelli nurka. Nii ei tohi töölt lahkuda mitte keegi, hoolimata sellest, et oled solvunud ja sul on muid tegemisi.”
Salajasel hääletusel toetas Tiina Rühka valimist valijameeste kogusse 8, Olev Sinijärve 6 liiget.
Tiina Rühka kommenteeris Sõnumitoojale, et oma eelistuse ütlemine ja aus selgitus istungil tõid talle poolthääled ja andis austava võimaluse anda oma hääl tähtsas protsessis: „Kõik presidendikandidaadid on omal alal tegijad. Helme puhul häirib radikaalsus. Jõks on tugev jurist. Reps on noor poliitik ja tubli suure pere ema. Kaljurand on laia haardega välispoliitik ja väga meeldiv daam, paljude lemmik. Minu kindel valik on Kallas. President peab olema inimene, keda tunneme ja teame kaua, nii heas kui halvas. Ta peab olema kõrgeim riigikaitse juht ja omama nii välis- kui sisepoliitilist kogemust.”
Loksa linn – HELLE LOOTSMANN
Loksa linnavolikogu valis 12. septembril valimiskogusse volikogu aseesimehe Helle Lootsmanni 11 poolt ja 1 vastuhäälega.
Helle Lootsmann oli Loksa valla esindajana valimiskogus ka 2001. aastal.
Ta lausus, et on oma kandidaadi välja valinud, eelistused teinud: „Kuna valimine on aga salajane, pole kohane neist ajalehes kirjutada. Praegune presidendikampaania erineb minu arvates eelmistest valikute paljususe tõttu. Olen kandidaatidega juba ka kohtunud ning kutseid on tehtud mitmeid.”
Rae vald – RAIVO UUKKIVI
Presidenti läheb valijamehena valima ka Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi, kes valiti 10 poolthäälega Rae vallavolikogu esindajana, teine valijamees on reformierakondlane Tõnis Kõiv, keda toetas samuti 10 volikoguliiget. Rohkem kandidaate üles ei seatud. Rae vald saab saata kaks valijameest, kuna vallas elab üle 10 000 elaniku.
Raivo Uukkivi: „Lähen valimiskogusse mõnusa tundega. Olen valiku teinud, see polnud eriti keeruline. Kuna Sotsiaaldemokraatliku Erakonna seisukoht toetada Kaljuranda pole siduv valijameestele, on selge, et mina selle ga ei nõustu. Kaljurand kui reformierakondlik toode minult toetust ei saa. Kallas samuti mitte – tal on liiga palju ajaloolist küsitavat taaka. Käitun nii, nagu mind valijameheks valinud soovitasid.”
Raivo Uukkivi ütles, et mingil moel on kõik kandidaadid tema poole pöördunud – saatnud oma raamatu, vaateid tutvustava paberreklaami, meili: „Viimasel nädalal on valdavalt sööma kutsutud.”
Aegviidut esindab Toomas Tõnise ja Jõelähtme valda Art Kuum.
Riigikogu liikmed valimiskogus
24. septembril on valijameeste hulgas ka riigikogu liikmed. Raasiku endine vallavanem, Aruküla elanik ja reformierakondlane Andre Sepp ütles, et valib Siim Kallast kui tugevat välis- ja sisepoliitikat tundvat kandidaati.
Vabaerakondlane Artur Talvik ütles, et toetab Allar Jõksi: „Ta esindab enim väärtusi, mille eest seismiseks poliitikasse tulin. Ta mõistab, mis on kodanikuühiskond ja kohalike omavalitsuste autonoomia. Ta on seisnud valimisliitude eest ja kahe tooli seaduse vastu. Haldusreformi segaduses kindlasti kohalike omavalitsuste kaitseingel. Ta pole seotud Reformierakonnaga. Ta oleks kiirelt leviva sundparteistamise vastane. Ta raputaks parteisid välja nende mugavast ülbusest, tasakaalustaks partokraatlikku arrogantsi.”
Anija valla Voose külast pärit sotsiaaldemokraat Tanel Talve lausus, et loodetavasti saab Eesti väärika presidendi: „Olen jätkuvalt seisukohal, et on aeg esimeseks naispresidendiks, kes sümboliseeriks võrdseid võimalusi, oleks eeskujuks naistele juhtivatele kohtadele pürgimisel, ühendaks kogukondi. Tundub, et praegustest kandidaatidestt vastab neile omadustele enim Marina Kaljurand.”