24 tunniga sõidetigi ümber Kuusalu valla

2002

ENN KIRSMAN: „Teekonna läbinute kohta ei saa öelda matkajad, pigem spordimehed.“


Kiiu mõisa eest startisid 8 ratturit, kogu teekonna läbisid neist 6.

Kuigi laupäev, 30. juuli oli möödunud nädala vihmaseim, alustasid kell 12 kaheksa meest Kiiust jalgrattamatka „24 tunniga ümber Kuusalu valla“ nagu plaanitud. Vahepeal eksiti õigelt teelt ning kavandatud 240 kilomeetrile tuli 14 kilomeetrit lisa, siiski jõuti pühapäeval tagasi Kiidu kaheksa minutit enne kella 12.

Jalgrattaga sõitsid Kuusalu vallavanemad Herko Sunts, Enn Kirsman ja Urmas Kirtsi, Uuri küla mees Urmas Hallika, Erki Link Kiiust, Kiiu Arenduse liige Jaanus Kamber, Mait Meigas Kuusalu alevikust ning Erik Elmanovitš. Kiiust Lohjani sõitsid meestega kaasa ka kolm huvilist.

Matka korraldas Kiiu Arendus eesotsas Herko Suntsiga, kes oli marsruudi jalgrattal eelnevalt läbinud ning kaardile pannud. Ajakavast peeti kinni täpselt – Tapale jõuti kell 22, tagasi Kiiu poole starditi sealt kell 6 hommikul nagu plaanis. Korraldatud oli ka toidulogistika. Tapale toodi soe söök nii õhtuks kui varahommikuks. Toidukeetmis- ning transporditiimis olid Piret Kamber, Maire Link, Margit Nikker, Karmen Kirtsi, Monika Soosaar, Lembit Nikker ja Sven Viilmaa.

„Ega ilm väga seganud. Kolmapäeval sõitsin 180 kilomeetrit 30kraadises kuumuses. See oli palju raskem. Vihm muidugi jahutab ja võtab lisaenergiat, aga au ja kiitus söögitiimile. Toitlustus oli hästi korraldatud ja energiapuudust ei tekkinud,“ lausus Enn Kirsman.

Tema hakkas trenni tegema kevadel, kui oli ettevõtmise plaanist kuulnud. Mõnda aega sõitis ta neljal päeval nädalas töölt jalgrattaga koju, läbides 200 kilomeetrit. Ülejäänud kolmel päeval nädalas sõitis veel ligi 50 kilomeetrit lisaks. Laupäevaseks jalgrattamatkaks oli Enn Kirsman läbinud 2200 kilomeetrit. Ta rääkis, et teeb trenni edasi – järgmiseks on plaanis läbida Tartu maraton.

„Laupäeval-pühapäeval sõideti 250 kilomeetrit keskmise kiirusega 20 kilomeetrit tunnis – osalejate kohta ei saa päris matkajad öelda, pigem spordimehed.
Viimased 30 kilomeetrit olid rasked, aga poisid ei lubanud maha jääda, võtsid mu enda vahele. Kui grupis oled, pead tempos püsima,“ lausus Enn Kirsman.

Kõik mehed teekonda ei läbinud, kaheksast mehest jõudsid jalgrattal Kiidu kuus.

Urmas Kirtsi oli üks, kes jättis tee pooleli: „Mina olin hooaja jooksul sõitnud vähe, 700 kilomeetrit. Parimal, Erki Lingil oli näiteks 3000 kilomeetrit. Ei olnud minu päev, külm oli ja reielihas hakkas krampi kiskuma. Otsustasin, et pole mõtet end tappa.“

Herko Sunts oli läbinud eelnevalt 1000 kilomeetrit.

„Sõidutempo oli kiire, seetõttu väsitigi ära. Mõjusid ka külm ja niiskus ning oli väga raskeid lõike. Lõpus olid osad kustumise äärel,“ lausus ta.

Herko Suntsi sõnul on tulevikus plaan ettevõtmist korrata rahvamatkana – teha marsruut kas kergem või lühem: „Praegune trass nõudis väga head ettevalmistust. See oli tõsise harrastaja rada, mida pühapäevasõitja ei läbi.“

Ta lisas, matk võeti ette, et motiveerida end sporti tegema ning propageerida seda ka teiste seas.

Herko Sunts: „Igal inimesel võiks olla harrastus, et saaks nädalas korra-paar end liigutada. See on kasulik, hoiab vaimu erksa.“

Urmas Kirtsi ütles, et eesmärk oli ka Kuusalu valda tutvustada ja see õnnestus: „Ületasime uudisekünnise, matkast räägiti Delfis ja Kuku raadios.“

Eelmine artikkelPerila külas piiratakse juurdepääs varisemisohtlikele mõisahoonetele
Järgmine artikkelCO2 projektiga remonditakse Kuusalu, Raasiku, Anija valla ja Loksa linna 9 objekti