
Anija valla vapi (vasakul) kuldsel kilbil on sinine vesiveski ratas ja sinine laineline päis, millel on kolm hõbedast hane. Anija valla lipp on sinise-valgetriibuline, lipu vasakpoolses ülemises nurgas on valla vapp. Aegviidu valla vapil (paremal) on neli valgete vesiroosidega sinist järvesilma, mida eristab üksteisest must-valge nooljate teravikega rist. Aegviidu valla lipu ülemine osa on valge, selle keskel on valla vapp, lipu alumine osa on rukkilillesinine.
Ametiasutusena alustab uus omavalitsus tööd 1. jaanuarist 2018.
Kuna reedel, 20. oktoobril registreeris valla valimiskomisjon Anija vallavolikogu liikmed, on alates laupäevast, 21. oktoobrist senise Aegviidu ja Anija valla asemel uue asustusüksusena Anija vald ning kõik senised Aegviidu valla elanikud elavad nüüd Anija vallas. 1992. aastal loodud Aegviidu valda möödunud nädalast enam pole, Aegviidu on nüüdsest Anija valla Aegviidu alev.
Kuni uue vallavalitsuse kinnitamiseni, mis toimub tõenäoliselt novembrikuus, jätkavad ametis kaks vallavanemat – Anijal Arvi Karotam, Aegviidus Riivo Noor – ning kaks eraldi vallavalitsust. Pärast seda, kui ühinenud vallale on vallavanem valitud, kinnitatakse vallavanema esildisel ka uus vallavalitsus. Kõigi eelduste kohaselt saab vallavanemaks Anija vallas valimised võitnud valimisliidu Anija-Aegviidu Ühendus esinumber Arvi Karotam.
Kahe valla eelarved ja majandamine on kuni käesoleva aasta lõpuni lahus, kuid mõlema eelarve kasutamise ja muutmise otsustab uus volikogu. Ühinemistoetuse tänavune osa, mis on vähemalt neljandik kogu toetusest ehk minimaalselt 291 000 eurot, kantakse küll Anija valla arvelduskontole, kuid Anija vallavalitsus kannab sellest proportsionaalselt Aegviidule kuuluva osa ehk 75 000 eurot Aegviidu vallavalitsuse arvele.
Uuest aastast liidetakse Aegviidu vallavalitsus Anija vallavalitsusega. Nii on mõistlik – kuna valla nimeks jääb Anija, jätkab Anija vallavalitsus oma registrikoodiga, et ei peaks töölepinguid ega muid dokumente muutma, selgitas Anija vallasekretär Heldi Laks.
Seoses aadressandmete muutumisega muudab Registrite ja Infosüsteemide Keskus automaatselt äriregistris registreeritud juriidiliste isikute aadressid hiljemalt 1. jaanuariks 2018. Senises Aegviidu vallas muutus valimistulemuste jõustumisega koduaadressides valla nimi. Riigi registrites ja andmebaasides ei pea inimesed ise muudatusi tegema, seda teevad riigiasutused. Posti saatmisel kasutatakse sihtkoode, need tagavad saadetise jõudmise õigesse kohta.
Kohalike elanike jaoks ei muutu esialgu peaaegu midagi. Endistes vallapiirides kehtivad mitmed senised korrad ning ka toetuste määrad võivad praegu olla endisel Aegviidu ja Anija valla territooriumil erinevad.
„Haldusreformikomisjoni viimasel koosolekul augustis arutasime sotsiaaltoetuste ja lasteaia kohatasude uute määrade ühtlustamist. Lasteaia kohtasu, ranitsatoetuse ja matusetoetuse osas on meil Aegviidu vallaga erinevused. Uue volikogu otsustada on, kas kohaldatakse Aegviidu osas erisusi või mitte,“ lausus Heldi Laks.
Ka toetuste taotlemine käib samamoodi kui seni: „Aegviidu elanikud saavad toetusi taotleda oma senisest vallamajast. Tegelikult saavad nad avalduse sinna viia ka uuel aastal, sest ühinemislepingus on määratud, et Aegviitu jääb vallavalitsuse teeninduspunkt ning kaks ametikohta.“
Uuel vallal ühist sümboolikat – vappi ja lippu – veel ei ole, selle leidmine otsustati Anija vallasekretäri sõnul jätta uue volikogu ülesandeks. Ühinemislepingus sätestati, et valla sümboolika koostamiseks kuulutatakse välja konkurss. Valla vapi ja lipu kujundamisel peetakse oluliseks, et nendes kasutatakse piirkonna ajaloolist identiteeti iseloomustavat sümboolikat, on lepingus. Aegviidu vallavapil on vesiroosid ja järvesilmad ning rist, Anija valla vapil on kolm hane ning vesiveski ratas. See on tehtud pärast Kehra linna ja Anija valla ühinemist 2002. aastal ning on kujundatud endiste Kehra linna ja Anija valla vapi põhjal.