KUNNAR ja ROOMET VAHTRAS asutasid MTÜ Kolgaküla Küla Rahvamaja 7. märtsil 1997.
Tänavu tähistavad 20. sünnipäeva mitu Kuusalu valla MTÜd, neist vanim on MTÜ Kolgaküla Selts, mis 2002. aastani kandis nime MTÜ Kolgaküla Küla Rahvamaja. MTÜ loodi selleks, et remontida Kolgaküla rahvamaja ja võtta see Loksa vallalt rendile. Loksa vald andis rahvamaja MTÜle tasuta rendile 1998. aastal, leping sõlmiti 25 aastaks.
MTÜ asutaja ja esimene juht Kunnar Vahtras meenutab, et tegu oli Loksa valla ja ka kogu piirkonna ning isegi Eesti ühe esimese MTÜ registreerimisega, asutamisdokumentide koostamiseks kasutati konsultatsioonifirma abi. Vennad Kunnar Vahtras ja Roomet Vahtras toetasid Kolgaküla rahvamaja kordategemist oma ettevõtetega, korraldasid talguid, rahaliselt toetasid ka Loksa vald ja Eesti riik. Remont kestis kümme aastat.
Maja perenaine oli Anu Adamson. Kolgaküla rahvamajast kujunes Loksa valla seltsielu keskus. Alates 1998. aastast hakati korraldama piirkondlikku mälumänguturniiri, mis kujunes populaarseks ja rahvarohkeks, turniiri tehakse tänini. Rahvamajas toimusid menukad tantsuõhtud, pidulisi käis palju. Tehti rahvakoosolekuid, ruume kasutati ka Harjumaa külaliikumise üritusteks.
Rahvamaja sai peaaegu remonditud, kui 17. juulil 2006. aastal pani võõras, hiljem süüdimatuks tunnistatud isik maja põlema. Hoone põles maani maha.
Kolgaküla Seltsi eestvedamisel ja koostöös Kuusalu vallavalitsusega ehitati rahvamaja taas üles. Rahakogumiseks korraldati heategevuslikke üritusi, nurgakivi pandi 2007. aasta suvel. Uus rahvamaja avati pidulikult juunis 2008. aastal.
Aastast 2009. on Kolgaküla Seltsil palgaline tegevjuht. Esialgu oli selles ametis Marelle Süda, sama aasta sügisest töötab tegevjuhina Kaisa Linno. Kolgaküla Seltsi juhatuse esimees on Kalle Aasrand, juhatusse kuuluvad Õnne Pool, Mattias Kaljumäe, Andrus Tuuletare ja Paul Laasik.
Viimastel aastatel on Kolgaküla Selts jätkanud vanu traditsioone ja loonud ka uusi, ütleb tegevjuht Kaisa Linno. Seltsi eestvedamisel on elus hoitud Kolgaküla kokkutulekute 45aastast traditsiooni ja küla nääripidude mitmekümneaastast tava. Kolgaküla mälumängudel algab sügisel 20. hooaeg. 2009. aastast on peetud koguperepäevi, nüüdseks kokku 34 korral. Kogupere vastlapäeva ja jaanipäeva korraldatakse koostöös Kolgaküla spordiklubiga Rada ja Kolgaküla Tallidega.
Kaisa Linno loetleb veel: „Umbes 30 kunstihuvilisele annab kogu hooajaks indu igasuvine maalilaager. Igal aastal teeb selts kahed talgud Kolgaküla keskuse korrastamiseks. Seltsi juhtimisel toimub rahvamajas teatrietendusi, kinoõhtuid, tantsupidusid ja kontserte. Majas käivad huviringid, maja renditakse erapidudeks ja seminarideks. Rahvamajas viiakse läbi ka ülevallalisi sündmusi. Tavaks on saanud, et igal aastal korraldab Kolgaküla selts oktoobris valla aastapäeva peo ja jaanuaris valla tänupeo.“
Sündmuste elluviimiseks ja väikevahendite soetamiseks on Kolgküla Selts seitsme aasta jooksul ellu viinud 29 KOPi, Kultuurkapitali, Leaderi ja KÜSKi projekti, toetust on saadud kokku ligi 73 000 eurot.
Liikmeid on Kolgaküla Seltsis praegu 41.