„Meie vanema koosseisu neiud on väga tublid,“ kiidab Kehra Kunstidekooli plaatpilliansambli juhendaja ÜLLE RAUD.
Peterburist võidukalt naasnud Xilofono: SILLE UUSTALU, HELERI KARMEN HÕRRAK, EELIKA KAPITAN, KADI VOOSEL, KRISTI TRAAGEL, KAIDI KARMEN HERIS, EPP VISLAPUU, LAURA VAHTRAMÄE ja HELEN POHL. Pildilt puuduvad Mari Vahtramäe ja Kleer Keret Tali.
Kui Kehra plaatpilliansambli Xilofono 11 tüdrukut, juhendaja Ülle Raud ja kunstidekooli direktor Ene Kerb pühapäeva, 24. märtsi hilisõhtul Peterburist väikebussiga tagasi jõudsid, olid nad küll väga väsinud, aga õnnelikud ja uhked. Sankt- Peterburgis toimunud IV Rahvusvahelisel konkurss-festivalil „Akadeemia“ osutusid nad orkestrite ja ansamblite kategoorias parimaks – said I laureaadi tiitli. Kategooriaid oli kokku 7, igast valiti välja võitjad.
Ülle Raud: „Festival oli kõrgetasemeline. See oli meile suur üllatus, et saime laureaaditiitli. Võibolla oli meie trump see, et tüdrukud esinesid ilmekalt ja olime omanäolised. Konkursikava ei tohtinud ületada 12 minutit. Xilofono esitas Händeli 5osalise tantsusüidi ja Piazolla „Libertango”. Enne konkurssi tegime meeletult tööd, harjutasime mitu korda nädalas.“
Konkursil esinesid plaatpillide ansambli põhikoosseisus Kadi Voosel ja Kleer Keret Tali, kes on osalenud Xilofonos 12 aastat, ning 10aastase mängukogemusega Laura Vahtramäe, Mari Vahtramäe ja Kaidi Karmen Heris. Hiljem liitunutest käisid Peterburis Heleri Karmen Hõrrak, Eelika Kapitan, Kristi Traagel ja Epp Vislapuu.
Peale konkursikontserdi esineti Nikolai Rimski-Korsakovi kortermuuseumis ja Vitebski vaksali pildigalerii saalis, kus ansamblile anti üle auhinnad – diplom, karikas ja meened.
Ülle Raud: „Festivali teiste laureaatide autasustamine toimus gaalakontserdil, millest me kahjuks osa võtta ei saanud, sest pidime tagasiteele asuma.“
Kontsertreis toimus kevadvaheajal, 20.-24. märtsil. Jõuti tutvuda ka Peterburi linna ja selle ümbrusega: käidi Peterhofis, Ermitaažis, Iisaku katedraalis, jalutati Nevski Prospektil ja külastati Peterburi pikimat kaubanduskeskust Gostinnõi Dvori.
Kadi Voosel ütles, et väga eriline kogemus oli sõit metrooga, kuna osad neist tegid seda elus esimest korda. Omaette elamuse pakkusid ajaloolised metroojaamad.
Xilofono on olnud rahvusvahelisel konkursil edukas ka varem – 2010. aastal tuldi Slovakkiast Bratislava konkursilt tagasi peavõiduga.
Ülle Raud: „Sealt saime kutseid ja pakkumisi. 2011. aasta suvel käisime Xilofono kõigi koosseisude ja lapsevanematega rahvusvahelisel festivalil Pariisis. See oli väga meeleolukas reis. Sügisel pidasime koos lapsevanematega tulevikuplaane. Esialgu oli mõte sõita kontsert-reisile Ungarisse, aga see oleks olnud kogu seltskonnale liiga kulukas. Ja siis tuligi kutse Sankt-Peterburgi, palju lähemale. Järgmisena peaks ette võtma midagi ka noorematele mängijatele.“
Peterburi sõit läks Xilofonole maksma kokku 3500 eurot: viisad, transport, ööbimine, söök, festivali osalustasu, ekskursioonid. Anija vallavalitsus toetas reisi 1500 euroga. Toetust saadi veel Horizon Tselluloosi ja Paberi ASilt, OÜlt Koduaken, Valsiniidu ASilt. Osa sõiduraha tuli tasuda osalenutel endil. Seekord oli koos pillidega hea reisida, sest tänu Leader-toetusele on lastud valmistada tugevdusega pillikotid.
Esinemisriietuse muutsid pidulikumaks Kadi Vooseli vanaema Elma Matsalu heegeldatud valged pitskraed.
Ülle Raud sõnas, et väga palju aitas viisade ja muu organisatoorse asjaajamise juures kunstidekooli direktor: „Ene Kerb oli meie suur abiline, mina tegelesin sisulise poolega. Oluline tugi on ka meie abivalmid lapsevanemad, nemad on me fännid ja plaatpillimängu austajad. Xilofono on ju eriline ansambel, teist sellist Eestis pole.“
Kokku mängib 15aastase Xilofono neljas koosseisus 28 noort. Staažikamad on juba Kehra Kunstidekooli lõpetanud, mõnigi läinud edasi õppima muusikat.
Sellest õppeaastast juhendab Kadi Voosel Kehra Kunstidekoolis plaatpilliansambli Xilofono nooremat koosseisu.